Wiosenne porządki w ogrodzie
Maj i czerwiec to czas, w którym prace w ogrodzie przybierają na sile. Po „zimnych ogrodnikach” i bardzo deszczowej aurze na początku maja można z pełną energią przystąpić do nieodzownych czynności. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Czytaj dalej
„Koniec maja, początek czerwca to bardzo pracowity okres w sezonie ogrodniczym. Na początku maja pogoda raczej nas nie rozpieszczała, ale gdy po intensywnych opadach i chłodach nastąpiły ciepłe noce i bardzo ciepłe dni, świat roślinny zaczął rozwijać się w bardzo szybkim tempie.” – mówi Lidia Tokarska prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon, architekt krajobrazu i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. „Powinniśmy pamiętać o systematycznym koszeniu oraz o ochronie niektórych roślin, zwłaszcza róż a także przycięciu niektórych gatunków krzewów. Jest to także dobra pora na założenie ogródka warzywnego.”
Koszenie
Trawa rozpoczęła dynamiczny rozwój i o tej porze roku powinniśmy ją kosić systematycznie co 7 – 10 dni, by pomóc jej się rozkrzewić. „Istotnym elementem koszenia jest wysokość. Każdy trawnik wymaga indywidualnego traktowania, gdyż tempo jego wzrostu zależy od wielu czynników jak skład gatunkowy mieszanki nasion użytych do wysiewu, stopnia nawodnienia podłoża, ilości dostarczanych składników pokarmowych, temperatury powietrza, itd. Powinniśmy ścinać nie więcej niż 1/3 wysokości darni.” - potwierdza Lida Tokarska. ”Przy podejmowaniu decyzji w kwestii wysokości koszenia, musimy polegać na własnej wiedzy i doświadczeniu lub skorzystać z usług profesjonalisty. Pamiętajmy, że darń ścięta za krótko, poniżej węzłów gromadzących składniki pokarmowe, jest słabsza i bardziej podatna na choroby. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie kosiarki wyposażonej w opcję regulacji wysokości koszenia.” Ważnym elementem prawidłowego koszenia są także ostrza – ich jakość i ostrość, które powinniśmy regularnie sprawdzać. Stępione noże kaleczą, wręcz niszczą rośliny.
Czytaj również: Rozpoczął się sezon na koszenie trawy
Narzędzie do koszenia powinno byś dostosowane do warunków i potrzeb, m. in. do wielkości i rodzaju powierzchni czy sposobu pielęgnacji trawy. Od tego zależy czy można zastosować wykaszarkę, kosiarkę elektryczną czy też kosiarkę spalinową - nieograniczoną długością kabla, wyposażoną w silnik o większej mocy i nowoczesne rozwiązania techniczne. „Ważna jest również szerokość koszenia, by skosić optymalnie szeroki pas za jednym przejazdem, i pojemność kosza.” - radzi Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. „Osobom zaangażowanym w pielęgnację ogrodu i wykonywanie wielu różnych prac przez cały rok, rekomendowane są maszyny zaawansowane technicznie, które umożliwiają także aerację, mulczowanie, zbieranie i mielenie liści. Natomiast dla właścicieli dużych ogrodów, którzy nie mogą im poświęcać za dużo czasu – bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie robot ogrodowy taki jak Honda Miimo.”
Małe powierzchnie, teren z nachyleniami, zagłębieniami, wąskie przejścia i inne trudno dostępne miejsca wygodnie jest kosić wykaszarką, np. głowicą żyłkową SSBC E wielofunkcyjnego narzędzia Honda Verstaool™. Sprawdza się ona w przycinaniu roślin przy pniach drzew, przy ogrodzeniach czy elewacjach domów. Jest to narzędzie lekkie i ciche. Silnik jednostki napędowej ma obniżony poziom emisji spalin i operator nie jest narażony na wdychanie zanieczyszczonego powietrza. Wyróżnia się także niskim poziomem drgań, który jest bezpieczny dla zdrowia użytkownika i nie powoduje zmęczenia mięśni zwłaszcza podczas dłuższej pracy, a generowany dźwięk nie jest uciążliwy dla ucha. Opcjonalnie można zastosować tarczę tnącą o 3 zębach.
Do regularnego i szybkiego koszenia trawników o optymalnej powierzchni do 1 000m2 służy kosiarka spalinowa Honda HRG 466 SKEX z serii IZY – nowy model kosiarki Honda w tym sezonie. Posiada wygodną szerokość koszenia 46 cm i pojemny kosz (55l). Natomiast 6-stopniowa regulacja wysokości koszenia w zakresie od 20 do 75 mm umożliwia bardzo dokładne dostosowanie wysokości cięcia trawy do panujących warunków. Niezawodną i wydajną pracę zapewnia paliwo-oszczędny 4-suwowy silnik Honda GCV 160 o mocy 4,4 KM, z układem automatycznego ssania i działający z fabrycznie ustawioną optymalną prędkością. Jest cichy podczas pracy dzięki zastosowaniu dodatkowych nowych rozwiązań zmniejszających poziom hałasu o ponad 30%. Precyzyjne cięcie a także dokładne rozdrobnienie roślin umożliwia system podwójnych noży MicroCut® - jego efektem jest lepsze o 30% wypełnienie kosza niż w przypadku maszyn z jednym nożem. Tak rozdrobniony pokos czy liście mogą pozostać na powierzchni trawnika w formie naturalnego nawozu. Bezpieczeństwo obsługi zapewnia specjalna blokada HONDA BLADE-BRAKE®, która zatrzymuje noże już po ½ obrotu, a podwójnie łożyskowane koła chronią układ jezdny przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Maszyną bardziej zaawansowaną technicznie jest kosiarka Honda HRX 537 VYE o szerokości roboczej 53 cm, wyposażona w silnik Honda GCV 190 z układem automatycznego ssania, 7-stopniową regulację wysokości koszenia w zakresie 19 – 101 mm, kosz o pojemności 88l, system podwójnych noży MicroCut® oraz system mulczowania zmiennego Honda Versamow®. Operator, za pomocą dźwigni clip direktor, określa ile ścinków darni będzie zebrana, a ile mulczowana. Płynną kontrolę prędkości jazdy, dostosowaną do warunków – wysokości i gęstości trawy oraz indywidualnych preferencji, zapewnia nowoczesny, obsługiwany z pomocą ergonomicznych manetek sterowanych kciukami, system sterowania napędem Smart Drive®. Nad bezpieczeństwem pracy czuwa system Honda ROTOSTOP®, który powoduje odłączenie napędu ostrza od silnika, dzięki czemu można opróżnić kosz bez konieczności wyłączania silnika.
W przypadku konieczności koszenia dużych powierzchni, wygodnie jest zastosować kosiarkę traktorową. Honda HF 2417 HME o szerokości koszenia 102 cm wyposażona jest w silnik Honda GCV 530 z elektrycznym rozrusznikiem o mocy 12,8 KM, napęd hydrostatyczny i zbiornik paliwa o pojemności 8,4l zapewniający dłuższy czas koszenia bez koniecznych przerw na uzupełnianie benzyny, 7-stopniową regulację wysokości koszenia (30-90 mm) oraz kilka dodatkowych udogodnień: system Optiflow umożliwiający silniejszy i linearny przepływ powietrza, który zwiększa wydajność zbierania trawy; synchronizację pracy podwójnych noży; wzmocnienie układu kierowniczego; filtr paliwa o podwójnie wydłużonej żywotności. HF 2417 posiada także system mielenie zmiennego Versamow® włączany zależnie od potrzeb. Dzięki temu maszyna spełnia 3 funkcje: koszenia, zbierania, mielenia, i może być wykorzystywana od wiosny po późną jesień.
Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem i najwygodniejszym zwłaszcza dla osób prowadzących dynamiczny, aktywny tryb życia jest prawie bezobsługowy robot koszący Honda Miimo. Po oznaczeniu obszaru przewodem granicznym i zaprogramowaniu robota, Honda Miimo sam kosi trawę w zaplanowanym czasie i na wyznaczonym terenie. Dwa modele, HRM300 (powierzchnia koszenia do 2 200 m2) i HRM500 (powierzchnia koszenia do 3 000 m2) pracują na trwałym akumulatorze litowo-jonowym, czego zaletą jest brak emisji spalin i wysoka wydajność w kolejnych cyklach ładowań. Baterie litowo-jonowe funkcjonują dwa razy dłużej niż tradycyjne baterie wodorkowo-niklowe. Honda Miimo sam też podjeżdża do bazy jeśli baterie są bliskie wyczerpania. Programowanie ułatwia przejrzysty i czytelny ekran, a robotem steruje system czujników, które reagują na wszelkiego rodzaju przeszkody – wówczas robot zatrzymuje się i zmienia kierunek. Wyjątkową umiejętnością Honda Miimo jest utrzymanie linii prostej jazdy w poprzek stoku podczas przejazdu na pochyłym terenie. W przypadku, gdy kąt nachylenia przekracza 25°, robot zmienia kierunek, a w przypadku kąta ponad 55°, jego silniki zatrzymują się. Honda Miimo umożliwa również bardzo precyzyjne ustawienie wysokości koszenia, z dokładnością do 1 mm, w zakresie 20 - 60 mm. W celu udoskonalenia kwestii bezpieczeństwa, Honda Miimo został wyposażony w unikalne noże, które nie pękają w przypadku napotkania przeszkody, lecz elastycznie wyginają się, ponieważ zostały wykonane z ciągliwej stali sprężynowej. Dzięki temu rozwiązaniu możemy być pewni, że na trawniku nie napotkamy pokruszonych ostrych kawałków ostrzy. Konfigurację robota można wykonać samodzielnie, ale najwygodniej jest skorzystać z pomocy specjalisty Autoryzowanego Dilera Hondy, który w ramach usługi sprzedaży dokona instalacji.
Przycinanie krzewów i drzewek
Jeszcze w maju powinniśmy poświęcić nieco uwagi przycinaniu. Niektóre rośliny potrzebują prześwietlenia, odmłodzenia, inne – uformowania. „Przycinanie, w odpowiednich porach roku, odgrywa bardzo istotną rolę w rozwoju krzewów i drzew. Zabieg przycinania różni się ze względu na jego cel, którym może być prześwietlenie rośliny lub formowanie.” – wyjaśnia Lidia Tokarska. „Prześwietlanie oznacza przerzedzenie korony i zwiększenie dostępu światła. Wpływa na wzmocnienie krzewu. Usuwamy wówczas słabe lub uszkodzone pędy. Natomiast celem formowania jest nadanie roślinie odpowiedniego kształtu i zagęszczenie. Bardzo ważną zasadą w przycinaniu, jak i w przypadku koszenia, jest ostrość narzędzi. Miejmy na uwadze, że pracując stępionymi ostrzami wyrządzamy roślinom krzywdę – kaleczymy je i narażamy na różnego rodzaju choroby.” W tym miesiącu kończy się okres kwitnienia niektórych krzewów i drzew ozdobnych, np. migdałowców, tawuł, porzeczek czy lilaków i powinniśmy z nich usunąć przekwitłe kwiatostany oraz uschnięte pędy. Takiemu zabiegowi poddajemy także drzewka owocowe – przerzedzamy część zawiązków owoców (słabych, chorych), by latem zebrać obfite plony owocowe. Teraz z łatwością możemy zobaczyć, które gałązki krzewów zmarzły, uschły – je także dobrze jest wyciąć, by odmłodzić roślinę. Cięcie formujące stosujemy wobec m. in. azalii japońskich, forsycji czy ogników. Do przycinania krzewów możemy wykorzystać różne narzędzia – zależnie od wysokości rośliny i grubości pędów. W przypadku krzewów niewielkich rozmiarów i o cienkich pędach najwygodniej jest użyć sekatora. Do roślin wysokich, których strefa przycinania jest poza zasięgiem ręki, można użyć narzędzie wielofunkcyjne Honda Versatool™: jednostkę napędową połączoną z nożycami lub podkrzesywarką. Zależnie od potrzeb i rozmiarów krzewów można do ich przycinania wykorzystać nożyce o dwustronnym ostrzu - krótkie SSHE SE o długości 55 cm lub długie SSHE LE – 105 cm wraz z przedłużką. Nożyce są łączone szybkozłączem z jednostką napędową Honda UMC 435. Model krótszy sprawdza się w przycinaniu gałązek o średnicy do 1,5 cm i można go ustawić odpowiednio do warunków dzięki regulacji kąta pracy (54°). Nożyce długie tną gałązki o większej średnicy – do 2,4 cm i, by ułatwić przycinanie w wyższych partiach krzewów, mają szerszy zakres regulacji kąta pracy (90°). Narzędzie jest lekkie i doskonale wyważone. Zasięg, zarówno krótkich jak i długich nożyc można zwiększyć dodając jedną z dwóch przedłużek: o długości 50 cm lub 100 cm. Podkrzesywarka SSPP E o długości ostrza 28 cm zapewnia wygodny dostęp do wysokich partii drzewek. Sprawdza się w ucinaniu gałęzi, których średnica nie przekracza 15 cm. Jej zasięg możemy znacząco powiększyć dodając przedłużkę: krótką (50 cm) lub długą (100 cm). Podkrzesywarka wraz z jednostką napędową Honda UMC 435, do której jest podłączana, jest bardzo łatwa i wygodna w obsłudze dzięki idealnemu wyważeniu i ergonomicznym uchwytom.
Zakładanie ogródka warzywnego
Warto teraz jeszcze pomyśleć o ogródku warzywnym, który będzie dostarczać witaminy do naszej kuchni. Własny ogródek z warzywami, pielęgnowany przez domowników, jest najlepszym i pewnym źródłem zdrowych produktów. Dodatkowo jest po prostu zawsze „pod ręką” i w każdej chwili można sięgnąć do jego zasobów.
Czytaj również: Jak zadbać o żywopłot wiosną?
„Zakładając ogródek warzywny powinniśmy najpierw wybrać odpowiednie miejsce – nasłonecznione, odsłonięte od strony północnej i w pobliżu ujęcia wody.” – radzi Lidia Tokarska. „Następnie trzeba oczyścić teren, spulchnić i dotlenić glebę. Glebę warto użyźnić nawozem odpowiednim do zasobności podłoża i potrzeb wysiewanych warzyw. Przedtem dobrze jest wprowadzić kompost, który zwiększa właściwości chłonne gleby i zmniejszy stopień wypłukiwania nawozów. Na koniec należy przemieszczać nawóz z podłożem, odczekać kilka dni aż ziemia nieco osiądzie, wyrównać powierzchnię, stworzyć grządki. W tak przygotowanym miejscu możemy siać lub sadzić warzywa.”
Wygodnym narzędziem do szybkiego, sprawnego przygotowania podłoża pod ogródek warzywny, spulchnienia i dotlenienia gleby, przemieszania nawozu z podłożem jest glebogryzarka. Jej moc, wydajność i rozmiary powinny być dostosowane do warunków i potrzeb – do wielkości terenu pod uprawy i rodzaju prac wykonywanych w ogrodzie. Do ogródka o niewielkiej powierzchni, wąskich grządek służy glebogryzarka SSCL E wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool™ o szerokości roboczej 20 cm. Dzięki mocy silnika jednostki napędowej Honda UMC 3435 i jakości sprawdza się w spulchnianiu nawet bardzo ubitej gleby. Zaletą jej małych rozmiarów jest bardzo duży stopień dokładności pracy i nie narażanie rosnących blisko roślin na ewentualne uszkodzenia.
Maszyną bardziej zaawansowaną technicznie do pracy w przydomowym ogródku i umożliwiającą wykonywania szeregu różnorodnych czynności przez cały rok jest glebogryzarka Honda F 220. Maszyna o szerokości roboczej 45 cm, wyposażona w silnik Honda o mocy 2 KM, bęben z czterema zestawami ostrzy sprawdza się również na dużych powierzchniach. Przednie koło transportowe, unoszone w górę podczas pracy, usprawnia jej przemieszczanie. Bezpieczeństwo eksploatacji zapewnia specjalna blokada a regulowane ergonomiczne rączki podnoszą komfort użytkowania. F 220, łączona z dodatkowymi urządzeniami, pełni funkcję wertykulatora, aeratora, a zimą – odśnieżarki.
Źródło: Honda / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 5 Grupa: Ogród i dzi... Czy kosa spalinowa Husqvarna jest wystarczająco lekka i poręczna, aby używać jej przez dłuższy czas? Sklep TAGA https://taga24.pl/125-pielegnacja-drzew- i-krzewo...
- Meble ogrodowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Gotowe zestawy mebli ogrodowych w nowoczesnym wydaniu znajdziesz w sklepie Di Volio to świetna opcja, by szybko i stylowo urządzić swój ogród. Komfort, trwałość...
- Jacuzzi w ogrodzie lub na tarasie Liczba postów: 30 Grupa: Ogród i dzi... Utrzymanie czystości w jacuzzi wymaga odpowiedniej chemii, która zapobiega powstawaniu osadów, glonów i mętnej wody. Warto zainwestować w środki do regulacji pH...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 35 Grupa: Ogród i dzi... Jeżeli lubicie aktywnie spędzać wolny czas, to polecam Wam sprawdzić stronę https://www.fitpark.pl/oferta-silowni-ze wnetrznych/seria-fit-r , gdzie znajdziecie o...
- Klucze ampulowe, zawsze warto mieć przy sobie Liczba postów: 3 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli musicie dorobić klucz zapasowy to polecam wam dorabianie kluczy Pajęczno to profesjonalny ślusarz z doświadczeniem. Na stronnie cała oferta o kontakt. Sp...