Wiosenne prace w ogrodzie

Wiosenne prace w ogrodzie

Wiosna już w pełni pokazała swoje oblicze, a w ogrodzie i sadzie rozpoczął się pracowity czas. W tym okresie odchwaszczamy, siejemy, nawozimy i pielęgnujemy rośliny. W kwietniu przede wszystkim skupiamy się na wysiewaniu nasion do gruntu, z kolei maj jest miesiącem ponownego oprysku drzew, po ich zakwitnięciu.

 

Prace w warzywniaku i sadzie - Pielęgnacja warzywniaka


Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja rozmnażaniu się dziko rosnących chwastów, dlatego w kwietniu rozpoczynamy systematyczne usuwanie ich z warzywnika. W tym czasie możemy sadzić: cebulę z dymki, ząbki czosnku, jak również cebulki kartoflanki i szalotki oraz sadzonki korzeniowe chrzanu. Warto także rozmnażać rozrośnięte rośliny szczypiorku, cebuli siedmiolatki i rabarbaru. Robi się to poprzez podzielenie ich na mniejsze części, wraz z pączkami i korzeniem. Jeśli chodzi o wysiewanie nasion do gruntu, to kwiecień jest okresem odpowiednim dla większości gatunków warzyw tj. dla sałaty, rzodkiewki, kopru, pietruszki, marchwi, grochu, bobu, szpinaku, buraka ćwikłowego itd.

 

 

Czytaj również: Zadbany trawnik na wiosnę

 

Obowiązki sadownika

 

Wiosną regularnie podlewamy i zasilamy nowo posadzone drzewa i krzewy. Pod młode drzewka rozkładamy warstwę obornika. Kwiecień jest ostatecznym terminem na przycięcie winorośli. Późne cięcie powoduje silny wyciek soków. Trzeba pamiętać, że rośliny posadzone w sprzyjających warunkach (w odpowiedniej glebie, dobrze oświetlone, nawiezione i przycięte) są silne, bardziej odporne na infekcje i rzadziej zasiedlane przez szkodniki. Jeśli jednak nasz sad został porażony przez poważne choroby drzew (śliwa, wiśnia, brzoskwinia, morela, jabłoń) np. kędzierzawość liści (brzoskwinie), to ratunkiem dla nich jest oprysk. Wykonuje się go przed pojawieniem się na nich liści. Ponownie wykonujemy go w maju tuż po kwitnieniu. W razie pojawienia się szkodników stosujemy środki owadobójcze.

 

 

 

Czytaj również: Przygotowanie podłoża pod ogrodowe uprawy

 

Niezawodni pomocnicy

 

Aby ogród i sad cieszył oko właścicieli cały rok, należy go troskliwie pielęgnować. Używany w tym celu sprzęt musi być trwały, funkcjonalny i zapewniać wygodę. Niezbędnikiem każdego sadownika i ogrodnika jest opryskiwacz, który służy na lata. Przykładem jest Orion Super lub Neptune Super, firmy Kwazar.

 

Orion Super to ekskluzywny i jednocześnie praktyczny, niezawodny  opryskiwacz ciśnieniowy. Jest niesłychanie trwały, przystosowany do najbardziej wymagających prac. Idealny do prac ochronnych i pielęgnacyjnych w sadach, szkółkach oraz uprawach. Posiada zawór bezpieczeństwa, który upuszcza nadmiar ciśnienia ze zbiornika i chroni go przed ewentualnym uszkodzeniem, oraz specjalne uszczelnienia, wzmacniające odporność urządzenia na większość chemikaliów. Wyposażone są w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 m do 1.2 m.

 

 

Dostępne pojemności: 3L, 6L, 9L i 12L

Źródło: kwazar / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 338

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >