Wkład własny jest koniecznością przy zakupie własnego mieszkania

Wkład własny jest koniecznością przy zakupie własnego mieszkania

Zakup mieszkania/domu jest dla większości z nas jedną z najważniejszych inwestycji w życiu, zwykle także jedną z najdroższych. W zależności od rodzaju nieruchomości, jej lokalizacji, standardu, wielkości i innych czynników kształtujących cenę, może być to wydatek od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Dlatego nierzadko musimy korzystać z pomocy banków. Czytaj dalej

 

W ostatnim z cyklu artykułów, w których przyglądaliśmy się obrazowi Polaków kupujących nowe mieszkania/domy zajmiemy się sposobom finansowania tego rodzaju transakcji. W ramach badania Kupujemy nowy dom przygotowanego przez TNS Polska na zlecenie otoDom.pl zapytano „świeżo upieczonych” właścicieli nieruchomości także o to, czy wspierali ich zakup kredytem. Osoby, które skorzystały z tej formy finansowania poproszono o określenie udziału wkładu własnego.

 

Spośród 501 respondentów dwie trzecie (335 osób i 67% ogółu) zadeklarowało, że przy kupnie mieszkania/domu musiało posiłkować się kredytem. Z kolei prawie co czwarty zapytany właściciel (23%) nie musiał się w tym celu zadłużać i w całości opłacił swoje lokum ze środków własnych. Ze względu na specyfikę badanego tematu, co dziesiąty mieszkaniec nowego osiedla/inwestycji (10%) odmówił odpowiedzi na to pytanie, być może uznając je za zbyt osobiste.

 

Czytaj również: Raport dotyczący lokalizacji biurowych w Polsce

 

Dodatkowo 67% respondentów, którzy skorzystali z pomocy instytucji finansowych zapytano o udział wkładu własnego w zakupie nieruchomości. Niełatwo jest  wskazać konkretną kwotę, jaką najczęściej dysponowali i która stanowiła ich środki własne, jednak ponad połowa korzystających ze wsparcia finansowego wyłożyła ze swojej kieszeni nie więcej niż 30% wartości nieruchomości. Z drugiej strony, co dziesiąty kupujący w 100% sfinansował nieruchomość kredytem. Warto przyjrzeć się profilowi osób, które posiadały największy wkład własny – aż 45% osób w wieku powyżej 40 lat wniosło do całkowitego kosztu zakupu więcej niż 30%. Taki wysoki odsetek nie dziwi, chociażby przez wzgląd na liczbę przepracowanych lat.

 

 

Mówiąc o wkładzie własnym nie sposób nie wspomnieć o wejściu w życie konieczności posiadania środków własnych. Zawarte przez Komisje Nadzoru Finansowego w Rekomendacji S wytyczne są istotne dla kupujących ubiegających się o wsparcie finansowe przy zakupie mieszkania. Ujęte są w niej nowe zasady przyznawania kredytów hipotecznych, mające na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa kredytobiorcom. Nie będzie już przypadków finansowania zakupu nieruchomości kredytem w 100%. Analitycy z Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA przypominają, iż od stycznia br. konieczne jest posiadanie 5%-owego wkładu własnego. Nie jest to koniec zmian, od następnego roku będzie wymagane już 10%, natomiast w 2016 – 15%. Podwyżki obowiązkowego wkładu własnego zakończą się w 2017 r. i od tego czasu aby zakupić wybraną nieruchomość konieczne będzie posiadanie 1/5 jej wartości. Kolejną kwestią jest okres kredytowania, który nie może być dłuższy niż 35 lat. Dodatkowo banki powinny rekomendować okres mniejszy lub równy 25 lat.

 

Czytaj również: Wysoka aktywność inwestorów na globalnym rynku centrów handlowych

 

Przemysław Kotwicki z serwisu otoDom.pl twierdzi, że zmiany na rynku kredytowym znacząco wpłyną na rynek mieszkaniowy w dłuższej perspektywie czasowej. Jest to tym bardziej prawdopodobne, gdy spojrzy się na otrzymane wyniki.. Jak pokazały, większość osób nie posiada wkładu przekraczającego 30% wartości kupowanej nieruchomości. Już od tego roku osoby chcące kupić mieszkanie lub dom, korzystając ze wsparcia finansowego, będą musiały wyłożyć więcej z własnej kieszeni. W wyniku tego, nie tylko zapłacą mniejsze odsetki, ale również nie będą musiały płacić ubezpieczenia związanego z brakiem wkładu własnego. Konieczność odłożenia części wartości nieruchomości można w pewnym stopniu potraktować jako sprawdzian z umiejętności oszczędzania, która bardzo przyda się także w późniejszym życiu z już zaciągniętym kredytem hipotecznym. 

2014-06-02
Źródło: otoDom / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 127

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >