Włamania do mieszkań i domów - ile kosztują odwiedziny złodzieja?
W zeszłym roku średnia wartość kradzionych z domów i mieszkań przedmiotów wynosiła ponad 2,5 tys. zł – wynika z danych towarzystwa ubezpieczeń Compensa. Co najbardziej interesuje złodziei i co zrobić, żeby za utracone przedmioty zapłacił ubezpieczyciel?
Czytaj dalej
Wśród wymienianych przez policję sposobów na zabezpieczenie swojej nieruchomości przed złodziejami znajdują się m.in. nieprzechowywanie dużej ilości gotówki ukrytej w domu, doglądanie mieszkania przez sąsiadów pod nieobecność jego właścicieli czy instalacja zabezpieczeń antywłamaniowych w postaci alarmu lub odpornych na włamania zamków w drzwiach.1 Te metody są Polakom dobrze znane, ale w 2015 r. i tak na terenie całego kraju doszło do 94 680 kradzieży z włamaniem. Choć to o 11% mniej niż rok wcześniej, to i tak trudno tę liczbę uznać za niską. Jeśli dojdzie do kradzieży, pomocne staje się odpowiednie ubezpieczenie, dzięki któremu można finansowo zrekompensować poniesione straty.
- Średnia wartość szkód, jakimi zajmowali się w minionym roku nasi rzeczoznawcy, wyniosła dokładnie 2 569 zł. Zdecydowanie najczęściej klienci zgłaszają nam kradzieże biżuterii oraz elektroniki, a konkretnie telewizorów, komputerów i sprzętu audio. Optymistyczne jest to, że w 2015 r. liczba takich spraw zmalała o kilkanaście procent w porównaniu z wcześniejszym rokiem, co dodatkowo potwierdzają policyjne statystyki – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.
Co można objąć ochroną ubezpieczeniową?
Dostępne na polskim rynku rozwiązania chronią właścicieli nieruchomości zazwyczaj przed kradzieżami z włamaniem, w których widoczne są ślady przestępstwa. Oznacza to, że w przypadku kradzieży można otrzymać odszkodowanie zarówno za utratę znajdujących się w domu czy mieszkaniu przedmiotów (tzw. ruchomości domowych), jak i za zniszczone drzwi, wyłamane bramy czy stłuczone szyby w oknach (tzw. elementy stałe). Do ruchomości domowych zalicza się nie tylko najczęściej kradzione sprzęt RTV/AGD oraz biżuterię, ale także meble, odzież, książki itp. Ubezpieczyć też można przedmioty znajdujące się w garażu, budynku gospodarczym czy ogrodzie, roślinność, anteny SAT/TV czy nawet panele słoneczne.
Czytaj również: W jaki sposób ubezpieczyć swoją nieruchomość przed skutkami działania ognia?
O tym warto pamiętać ubezpieczając dom lub mieszkanie
Zastanawiając się nad zakupem polisy, trzeba pamiętać, że to od posiadacza nieruchomości zależy, w jakim zakresie jego mienie będzie chronione.
- Przede wszystkim należy dokładnie oszacować, jaka jest wartość znajdujących się w domu przedmiotów, czyli ile można stracić na ich ewentualnej kradzieży z włamaniem. Ubezpieczenie nie powinno bowiem zostać zawarte na zbyt niską sumę, która nie pokryje w całości skradzionego mienia. W przypadku rzeczy szczególnie wartościowych, np. dzieł sztuki, ubezpieczyciel może podczas sprzedaży poprosić także o sporządzenie ich dokładnego spisu wraz z wyceną – dodaje ekspert ubezpieczeniowy Compensy.
Podczas zakupu ochrony należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim ubezpieczyciel powinien otrzymać informacje na temat wszelkich posiadanych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. Mając m.in. domofon z wizjerem, drzwi antywłamaniowe, alarm czy mieszkając na strzeżonym osiedlu można liczyć na nieco niższą składkę. Co istotne, każde wskazane w czasie kupna zabezpieczenie musi być sprawne i aktywne w momencie kradzieży z włamaniem, ponieważ w przeciwnym razie ubezpieczyciel może obniżyć wysokość odszkodowania lub nawet odmówić jego wypłaty. Poza tym, aby zgłoszenie zostało pozytywnie rozpatrzone, konieczny okaże się dowód zgłoszenia sprawy na policję.
1. Policja.pl, Jak zabezpieczyć mieszkanie, http://www.policja.pl/pol/profilaktyka/901,Jak-zabezpieczyc-mieszkanie.html, dostęp: 26.04.2016.
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group
Czytaj również: Urlop bezpieczny dla domu
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje
- Generalny wykonawca osiedla NeoVillage Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje Bardzo fajna wizualizacja osiedla. Osiedle wygląda na przyjazne, fajna lokalizacja do zamieszkania.