Wnętrza – lista artykułów

Wykończenie poddasza

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym są domy z poddaszem użytkowym. Można w ten sposób, stosunkowo łatwo, uzyskać dodatkową powierzchnię użytkową. Poddasze charakteryzuje się występowaniem skosów nadających wnętrzu specyficzną atmosferę. Przy jego urządzaniu pojawia się kwestia wykończenia tychże skosów. Wybór materiału wykończeniowego jest zazwyczaj uzależniony od jego przeznaczenia. Są bowiem materiały nadające się do pomieszczeń suchych – pokoju, garderoby, korytarza, i inne – nadające się do pomieszczeń, w których może występować czasowo podwyższona wilgotność powietrza, np kuchni i łazienek.

Dylatacje posadzek

Trwałość posadzek podczas użytkowania zagwarantować może odpowiedni system dylatacji. Na wybór odpowiedniego profilu dylatacyjnego wpływają: szerokość szczeliny dylatacyjnej, wysokość wbudowania profilu w konstrukcję (w przypadku mocowania przed wykonaniem robót posadzkarskich lub okładzinowych), rodzaj pokrycia dylatowanej powierzchni wielkość i intensywność przewidywanych obciążeń oraz wymagania higieniczne i odporności chemicznej (zastosowanie specjalnych profili do szpitali, pomieszczeń związanych z żywnością lub związkami agresywnymi chemicznie).

Jak pozbyć się czarnych kropek i pleśni z fug między płytkami?

Ciemne, małe kropeczki, które pojawiają się nawet na nowych i silikonowych fugach to pleśń. Powstaje zwykle z niedbałego wykonania spoin, nierównego podłoża, które powoduje, iż wilgoć lub woda utrzymuje się w jednym miejscu oraz stałe zawilgocenie.

Płytki w łazience

Każde pomieszczenie w mieszkaniu ma swoją specyfikę. Inaczej użytkowana jest sypialnia, diametralnie różne warunki panują w kuchni a na inne rzeczy zwracamy uwagę planując pokój dziecka. Wielokrotnie wspominaliśmy, iż podłoga powinna być dobierana pod kątem użytkowania pomieszczenia. Podobnie jest z łazienką.

Glina, glazura, fajans, radioaktywność, czyli jak powstaje płytka

Surowcem wyjściowym do wszystkich płytek ceramicznych jest glina. O właściwościach wypalonego elementu przesądzają dodatki, stopień ich zmielenia oraz temperatura wypiekania. Masa ceramiczna oczyszczana jest z zanieczyszczeń oraz niepotrzebnych domieszek, dokładnie rozdrabniana i mieszana na mokro z tlenkami metali (barwnikami) oraz skaleniami. Taka masa jest wtłaczana pod ciśnieniem do form i wypalana w temperaturze powyżej 900 stopni Celsjusza. Przy czym im więcej skalenia zawiera masa ceramiczna tym bardziej spieczona i wytrzymała powstaje powierzchnia płytki (czerep).

Jak dbać o podłogi ceramiczne?

Płytki ceramiczne należą do najwdzięczniejszych tematów, jeśli chodzi o ich codzienną pielęgnację. To materiał łatwozmywalny, który praktycznie nie wymaga konserwacji i nie poddaje się zaplamieniom. Niemniej jednak warto zorientować się, iż płytka płytce nierówna i niektóre gatunki ceramiki można zniszczyć zbyt przesadną dbałością o czystość.

Adaptacja poddasza – (prace adaptacyjne)

Projektując własne mieszkanie, dążymy do stworzenia, wyjątkowego wnętrza. Zastanawiamy się jednocześnie jak to osiągnąć niewielkim nakładem finansowym. Niektórzy decydują się wówczas na adaptację poddasza, dostrzegając liczne zalety takiego rozwiązania. We współczesnym budownictwie poddasze stało się jednym z najważniejszych elementów budynku. Nowoczesne, lekkie technologie pozwalają na uczynienie z jego pomieszczeń pełnowartościowej mieszkalnej części domu.

Skala Mohsa i jakie są klasy ścieralności płytek podłogowych?

W zależności od tego gdzie płytki podłogowe będą montowane, muszą spełniać określone właściwości użytkowe.

Jakie wykładziny dywanowe – naturalne czy syntetyczne?

Wykładziny dywanowe dają poczucie ciepła, miękkości i przytulności pomieszczenia, w którym okrywają podłogę. Ich komfort i estetyka idą w parze z funkcjonalnością. Czy aby na pewno?

Ogrzewanie podłogowe - przygotowanie podłoża

Wśród projektantów i w środowisku parkieciarzy panuje opinia, że ogrzewanie podłogowe nie wyklucza zastosowania drewnianych wykładzin podłogowych. Mimo to, mało jest projektów i montaży nie powodujących problemów związanych z wpływem ogrzewania na parkiet. Zwykle jednak problemy te okazują się wynikiem niewiedzy i zaniedbań w fazie przygotowania podłoża i doboru materiałów do układania lub też spowodowane są niewłaściwą eksploatacją podłogi.


Stron: 1182 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  1054 1055 1056 1057 1058  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19467 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 268

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >