Wodny wymiennik ciepła w systemach
Wymiennik współpracujący z elektrycznymi i gazowymi agregatami pozwala łączyć zalety systemów z bezpośrednim odparowaniem w technologii zmiennego przepływu czynnika chłodniczego oraz klasycznych systemów wodnych.
Opracowane przez Panasonic moduły mogą być stosowane w systemach wykorzystujących elektryczne i gazowe urządzenia Panasonic VRF, zarówno w nowych, jak i istniejących w budynku układach grzewczych i chłodzących. Ze względu na możliwość instalacji wymiennika we wnętrzu budynku (split) i wyeliminowanie potrzeby stosowania roztworu glikolu w instalacji wodnej, w układzie zastosowanie znajdują mniejsze pompy obiegowe. Pozwala to na zredukowanie zużycia energii i związanych z tym kosztów. Maksymalna długość orurowania między wymiennikiem a jednostką zewnętrzną, sięgająca 120 metrów, umożliwia z kolei stworzenie łatwego do zamontowania i elastycznego układu.
Czytaj również: Monolityczne zbiorniki żelbetowe
Największa efektywność może być uzyskana w przypadku pomp ciepła GHP serii M, znajdujących zastosowanie m.in. w budynkach z ograniczonym dostępem do energii elektrycznej. Dla modelu o mocy 71 kW współczynnik wydajności chłodniczej COP został zwiększony o 15 proc. w porównaniu do poprzedniego modelu – do 2,31 przy obciążeniu pracy na poziomie 50 proc.
Na poprawę parametrów pomp ciepła, które mogą być zasilane zarówno gazem ziemnym jak i LPG, wpłynęła zmiana sposobu dystrybucji czynnika chłodniczego oraz instalacja sprawniejszego silnika, charakteryzującego się zmienną prędkością obrotową i dostosowującego wydajność chłodniczą systemu do zapotrzebowania budynku. W efekcie, z racji jednofazowego zasilania tych urządzeń, obciążenie sieci elektrycznej budynku jest mniejsze. Ma to znaczenie szczególnie w okresach szczytowego poboru prądu i umożliwia wykorzystanie go dla innych potrzeb, takich jak zasilanie infrastruktury IT, chłodzenie przemysłowe, produkcja czy oświetlenie.
Czytaj również: Bezodpływowy zbiornik kanalizacyjny
Nowy wodny wymiennik ciepła pozwala również na zastosowanie agregatów systemu GHP w budynkach, w których planowana jest modernizacja polegająca m.in. na wymianie starych schładzaczy cieczy czy w przypadku nowej aranżacji wnętrz. Dzięki wymiennikowi freon-woda agregat z serii GHP może zostać podłączony do istniejącej instalacji wodnej zasilającej klimakonwektory, natomiast system z odparowaniem umożliwi klimatyzowanie modernizowanej części budynku.
„Połączenie wodnego wymiennika ciepła z urządzeniami Panasonic VRF, zwłaszcza z gazowymi pompami ciepła serii M, to ekonomiczne rozwiązanie zapewniające szeroki zakres temperatur, odpowiedni zarówno w obiektach komercyjnych, jak i przemysłowych, zajmujących się na przykład przetwórstwem żywności. Dodatkowo, użytkownicy zyskują lepszą wydajność działania systemu oraz większe oszczędności.” – mówi Tomasz Lenarczyk, product manager w firmie Panasonic.
Źródło: United PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... Profesjonalne ubranie robocze, zwłaszcza w dziedzinach wymagających wzmocnionej ochrony i rozpoznawalności, jest niesamowicie ważne. Nie tylko zapewnia bezpiecz...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...