Wodny wymiennik ciepła w systemach
Wymiennik współpracujący z elektrycznymi i gazowymi agregatami pozwala łączyć zalety systemów z bezpośrednim odparowaniem w technologii zmiennego przepływu czynnika chłodniczego oraz klasycznych systemów wodnych.
Opracowane przez Panasonic moduły mogą być stosowane w systemach wykorzystujących elektryczne i gazowe urządzenia Panasonic VRF, zarówno w nowych, jak i istniejących w budynku układach grzewczych i chłodzących. Ze względu na możliwość instalacji wymiennika we wnętrzu budynku (split) i wyeliminowanie potrzeby stosowania roztworu glikolu w instalacji wodnej, w układzie zastosowanie znajdują mniejsze pompy obiegowe. Pozwala to na zredukowanie zużycia energii i związanych z tym kosztów. Maksymalna długość orurowania między wymiennikiem a jednostką zewnętrzną, sięgająca 120 metrów, umożliwia z kolei stworzenie łatwego do zamontowania i elastycznego układu.
Czytaj również: Monolityczne zbiorniki żelbetowe
Największa efektywność może być uzyskana w przypadku pomp ciepła GHP serii M, znajdujących zastosowanie m.in. w budynkach z ograniczonym dostępem do energii elektrycznej. Dla modelu o mocy 71 kW współczynnik wydajności chłodniczej COP został zwiększony o 15 proc. w porównaniu do poprzedniego modelu – do 2,31 przy obciążeniu pracy na poziomie 50 proc.
Na poprawę parametrów pomp ciepła, które mogą być zasilane zarówno gazem ziemnym jak i LPG, wpłynęła zmiana sposobu dystrybucji czynnika chłodniczego oraz instalacja sprawniejszego silnika, charakteryzującego się zmienną prędkością obrotową i dostosowującego wydajność chłodniczą systemu do zapotrzebowania budynku. W efekcie, z racji jednofazowego zasilania tych urządzeń, obciążenie sieci elektrycznej budynku jest mniejsze. Ma to znaczenie szczególnie w okresach szczytowego poboru prądu i umożliwia wykorzystanie go dla innych potrzeb, takich jak zasilanie infrastruktury IT, chłodzenie przemysłowe, produkcja czy oświetlenie.
Czytaj również: Bezodpływowy zbiornik kanalizacyjny
Nowy wodny wymiennik ciepła pozwala również na zastosowanie agregatów systemu GHP w budynkach, w których planowana jest modernizacja polegająca m.in. na wymianie starych schładzaczy cieczy czy w przypadku nowej aranżacji wnętrz. Dzięki wymiennikowi freon-woda agregat z serii GHP może zostać podłączony do istniejącej instalacji wodnej zasilającej klimakonwektory, natomiast system z odparowaniem umożliwi klimatyzowanie modernizowanej części budynku.
„Połączenie wodnego wymiennika ciepła z urządzeniami Panasonic VRF, zwłaszcza z gazowymi pompami ciepła serii M, to ekonomiczne rozwiązanie zapewniające szeroki zakres temperatur, odpowiedni zarówno w obiektach komercyjnych, jak i przemysłowych, zajmujących się na przykład przetwórstwem żywności. Dodatkowo, użytkownicy zyskują lepszą wydajność działania systemu oraz większe oszczędności.” – mówi Tomasz Lenarczyk, product manager w firmie Panasonic.
Źródło: United PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Zarządzanie dokumentacją projektową Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Zarządzanie dokumentacją projektową jest kluczowym elementem efektywnego prowadzenia projektów. Jednak równie istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa i poufnośc...
- Remont mieszkania Liczba postów: 231 Grupa: Moja budowa Dla mnie usługi remontowe wykonywała firma www.budownictwo-houserwis.pl . Zajmowali się malowaniem, tynkowaniem, montażem nowej instalacji elektrycznej oraz ukł...
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...