Wrzesień ogrodnika - czyli wiosna w ogrodzie zaczyna się jesienią

Wrzesień ogrodnika - czyli wiosna w ogrodzie zaczyna się jesienią

Początek września zapowiada nieuchronny koniec lata. O zmianie pór roku przypominają chłodne poranki i wieczory, suchy szelest liści, deszcz i kolor nieba, który, jeśli niebo nie jest spowite chmurami, przechodzi w coraz bardziej wyblakły błękit. Zachodzące w ogrodzie zmiany wymagają intensywnych aktywności – to czas zbiorów plonów warzywnych i owocowych, czas sadzenia i przesadzania, zakładania trawników oraz przygotowywania trawników do przetrwania najchłodniejszej pory roku. Czytaj dalej

 

Trawnik  - bezpieczne miejsce jesiennych spotkań domowników

Z początkiem września lato powoli zamienia się w jesień, a przy sprzyjającej pogodzie – w prognozach meteorologicznych pojawia się jeszcze szansa na wysokie temperatury! - nadal głównym miejscem relaksu i rekreacji jest trawnik. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną to domowy, własny trawnik odgrywa szczególną rolę, ponieważ jest bezpiecznym miejscem spotkań domowników, z którego można korzystać do woli. Zwłaszcza w tym kontekście warto o trawę dbać do samego końca sezonu, by utrzymać przyjemną stronę tej przestrzeni, ale i jednocześnie zapewnić trawnikowi dobre warunki do szybkiego odradzania się wiosną. Trawę należy nadal kosić, „przewietrzyć” w razie konieczności, odżywić i uodpornić na coraz niższe temperatury.

 

Wrzesień ogrodnika - czyli wiosna w ogrodzie zaczyna się jesienią

 

Wygodne koszenie do pierwszych przymrozków

Koszenie trawnika należy kontynuować aż do pierwszych przymrozków. O tej porze roku czynność ta na trawnikach rekreacyjnych jest wykonywana rzadziej, a w przypadku łąki kwietnej jest to właściwa pora na drugie koszenie. Warto zwrócić uwagę na znaczenie wysokości koszenia - z końcem lata noże kosiarek powinny być ustawione wyżej, niż w okresie intensywnego wzrostu. Po raz kolejny z pomocą przychodzą nowoczesne kosiarki wyposażone w wygodny system ustawiania wysokości koszenia, który umożliwia łatwe i precyzyjne dostosowanie wysokości noży do bieżących warunków.  

 

System regulacji wysokości koszenia jest jednym z kluczowych udogodnień służących trawie i wygodzie użytkowników kosiarek. Im większy jest zakres ustawiania noży oraz liczba stopni, tym lepsze jest dopasowanie koszenia do warunków, a pielęgnacja trawy przebiega zgodnie z profesjonalnymi zasadami. Przykładem praktycznych systemów ustawiania wysokości koszenia są rozwiązania zastosowane w najbardziej zaawansowanych technicznie kosiarkach Honda, np. 7-stopniowy centralny mechanizm ustawiania noży w zakresie 25 – 79 mm w maszynach HRX 476 C2, 7-stopniowy system grzebieniowy w zakresie 19 – 101 mm w najnowszych kosiarkach HRX 537 C5. Podobnie wygodny system oferują kosiarki akumulatorowe Honda IZYON, wyposażone w 6-stopniowy system zapewniający ustawienie noży w zakresie 20 – 74 mm.

 

Wrzesień ogrodnika - czyli wiosna w ogrodzie zaczyna się jesienią

 

Czytaj również: Jak stworzyć malowniczą scenerię wokół domu?

 

Innym praktycznym aspektem kosiarek HRX 476 C2 i HRX 537 C5, który w pełni odzwierciedla filozofię Honda „Najpierw człowiek – następnie maszyna”, jest wygodny system sterowania napędem Variable SELECT DRIVE. Rozwiązanie to umożliwia precyzyjny wybór prędkości jazdy kosiarki i koszenia, dostosowanej indywidualnie do długości kroku operatora oraz do gęstości i wysokości trawy.  Wystarczy wcisnąć dźwignię jazdy uruchamiającą napęd i ustawić prędkość, którą w łatwy sposób można zmieniać podczas koszenia.

 

Precyzyjny system ustawień wysokości noży posiadają również roboty koszące Honda Miimo  i kosiarki traktorowe Honda. Roboty koszące, wprowadzające do ogrodu sztukę koszenia na miarę XXI wieku, są skrojone na miarę trawników różnej wielkości: Honda Miimo 40 do 400 m2, Honda Miimo 310 do pow. 400 - 1 500 m2, Honda Miimo 520 do pow. 800 – 3 000 m2 i Honda Miimo 3000 do pow. 1 000 – 4 000 m2,

 

Wrzesień ogrodnika - czyli wiosna w ogrodzie zaczyna się jesienią

 

oraz na miarę potrzeb stylu życia smart: Honda Miimo 3000 jest zarządzany za pomocą darmowej aplikacji na smartfon i technologii Bluetooth. Natomiast Honda Miimo 40 Live komunikuje za pomocą sieci GSM, a za pośrednictwem aplikacji Alexa współpracuje również z systemami tzw. inteligentnych domów. Podstawową zaletą tego sposobu koszenia jest utrzymywanie trawy stale na tej samej wysokości przez cały sezon koszenia, a noże są ustawiane w zakresie 30 – 50 mm w Honda Miimo 40 oraz w zakresie 20 – 60 mm w przypadku pozostałych modeli.

 

Wrzesień ogrodnika - czyli wiosna w ogrodzie zaczyna się jesienią

 

Kosiarki traktorowe, przeznaczone do pielęgnacji obszernych trawników koszą trawę z równą precyzją. Najnowsze maszyny Honda HF o szerokości roboczej od 92 do 122 cm są wyposażone w 7-siopniową regulację wysokości koszenia w zakresach od 30 – 80 mm do 29 – 90 mm.

 

Podczas kolejnych cykli koszenia warto nadal utrzymać zasadę przemienności kierunku koszenia. Pobudza to trawę do zagęszczania i zapobiega pochylaniu się lub wzrostowi trawy w jedną stronę.

 

Jesienne napowietrzanie i odżywianie trawników

Wskutek intensywnych opadów deszczu ostatnich dni niektóre trawniki potrzebują napowietrzenia oraz usunięcia nadmiaru wody. Trawa nie może stać w wodzie – podtopiona, zaczyna żółknąć, zagniwać, jest podatna na choroby grzybowe i na ataki pasożytów. Zatem zależnie od potrzeb, we wrześniu warto przeprowadzić wertykulację, a dotyczy to zwłaszcza trawników pokrytych warstwą filcu i mchu. Wertykulacja - pionowe nacinanie darni – powoduje rozluźnienie gleby, usuwa warstwę filcu, dotlenia trawę oraz polepsza wchłanianie wody. W przypadku trawników rosnących na glebach ciężkich i podmokłych -  zalecane jest także piaskowanie.

 

Wrzesień ogrodnika - czyli wiosna w ogrodzie zaczyna się jesienią

 

W celu uodpornienia trawy na zmieniające się warunki i nadchodzącą zimę, we wrześniu należy trawniki zasilić nawozem jesiennym o zmniejszonej zawartości azotu i ze zwiększoną dawką potasu, który trawę uodporni.

 

Utrzymanie trawnika w ryzach

Tegoroczne lato, ciepłe i wilgotne, było dla trawy łaskawe i sprzyjało jej bujnemu wzrostowi. Trawa w takich warunkach jest ekspansywna i chętnie „zdobywa” nowe przestrzenie, jak rabaty kwiatowe, grządki warzywne oraz ścieżki, które po kolejnych opadach deszczu stają się niebezpiecznie śliskie. Pomocnym narzędziem do utrzymania trawnika w ryzach jest krawędziarka, np. krawędziarka SSET E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool wyposażona w metalową listwę zapewniającą stabilne prowadzenie narzędzia po zaplanowanym torze.

 

Zdmuchiwanie liści

W harmonogramie prac ogrodowych pojawia się nowa, systematyczna czynność – sprzątanie liści . Dotyczy to przede wszystkim trawnika i warto tę czynność wykonywać systematycznie, ponieważ warstwa liści, zwłaszcza wilgotnych, ogranicza trawie dostęp światła i tlenu. Jednym ze sposobów sprawnego sprzątania liści jest dmuchawa – lekkie i ciche urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu w całym ogrodzie, wokół domu, na podjeździe i na chodniku przed posesją.

 

Wrzesień ogrodnika - czyli wiosna w ogrodzie zaczyna się jesienią

 

Ważne, by dmuchawa była wygodnie wyważona, ergonomiczna w obsłudze, by generowała silny strumień powietrza, a ze względu na sąsiedztwo – powinna przede wszystkim być cicha. Wszystkie te parametry spełniają: dmuchawa SSBL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool (dmuchawa łączona z jednostką napędową),  dmuchawa HHB25 wyposażone w przyjazne dla otoczenia niezawodne silniki 4-suwowe Honda o mocy 1/1,3 KM lub w pełni ekologiczna dmuchawa akumulatorowa Honda HHBE 81 BE, których cicha praca nie zakłóca spokoju otoczenia.

 

Do sprzątania liści z trawników można również zastosować kosiarkę Honda - HRX 476 C2 i HRX 537 C5, kosiarkę akumulatorową Honda HRG466 XB oraz kosiarki traktorowe HF, których system do mulczowania trawy jesienią przeznaczony jest do dokładnego zbierania i mielenia liści.

 

Zakładanie nowego trawnika

Wrzesień oferuje doskonałe warunki do zakładania nowych trawników: nagrzana słońcem gleba  sprzyja kiełkowaniu nasion, a chłodne wieczory, noce i poranki powodują skraplanie się wody i dodatkowo zapewniają wilgoć niezbędną do rozwoju siewek traw. Przy zachowaniu podstawowych zasad prawidłowego zakładania trawnika, darń rozwinie system korzeniowy przed zimą i dzięki temu będzie odporna na zimowe warunki. „Jesienny” trawnik, w porównaniu z tym zakładanym wiosną, ma w sumie więcej czasu na dobre ukorzenienie się, na rozwój i przygotowanie się do upałów kolejnego lata. Na założenie nowego trawnika mamy czas do pierwszych przymrozków, ponieważ minimalna temperatura zapewniająca wschody nasion wynosi 6-8°C.

 

Wrzesień ogrodnika - czyli wiosna w ogrodzie zaczyna się jesienią

 

Czytaj również: Jak założyć i pielęgnować ekologiczny i zrównoważony ogród?

 

Przed rozpoczęciem tego przedsięwzięcia warto zdecydować o sposobie nawadniania i koszenia, by wszystko praktycznie zaplanować. Ma to znaczenie zwłaszcza jeśli koszenie będzie powierzone robotowi koszącemu, ponieważ wówczas wskazane jest zaprojektowanie instalacji przewodu granicznego, bazy dokującej i łatwych dla robota ścieżek powrotu do bazy.

 

Do prawidłowego przygotowania podłoża pod trawnik, jak i do spulchnienia gleby w ogródku warzywnym, przede wszystkim prowadzonym na glebach ciężkich, warto wykorzystać dostosowaną do potrzeb i warunków glebogryzarkę. Do renowacji fragmentów trawnika i spulchniania wąskich rabat oraz wcześniej już uprawianej ziemi rekomendowane jest mała, lekka glebogryzarka SSCL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool o szerokości roboczej 20 cm. Do przygotowania podłoża o średniej i dużej powierzchni warto zastosować większą maszynę, np. Honda FG 320 o szerokości roboczej 80 cm i dorównująca konstrukcją oraz mocą glebogryzarkom profesjonalnym.

 

Trawnik i cały ogród, któremu poświęcimy więcej uwagi na początku jesieni, odwdzięczy się nam już tej jesieni, a efekty, które zobaczymy wiosną tylko potwierdzą, że było warto.

Źródło: COMUNICAT4U / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 206

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >