Wrzos: piękna, jesienna roślina na balkon i do ogrodu. Jak go uprawiać ?

Wrzos: piękna, jesienna roślina na balkon i do ogrodu. Jak go uprawiać ?

Wrzosy (Calluna vulgaris) mogą stanowić ozdobę ogrodu nie tylko wtedy gdy piękny efekt kolorowych plam dają nam ich kwiaty, ale także przez cały rok. Po zrośnięciu się w jedną kępę dają plamy w różnych odcieniach zieleni i koloru żółtego, pełniąc funkcję roślin okrywowych. Czytaj dalej

 Najmniejsze z nich nie przekraczają kilku centymetrów, a najwyższe osiągają nawet 50 centymetrów wysokości. Ich łacińska nazwa ''calluna'' pochodzi od słowa ''zamiatać'', co wiąże się z dawnym jego zastosowaniem do produkcji mioteł. Barwa kwiatów wrzosu może być fioletowa, różowa, bladoróżowa, liliowa, czerwona lub biała. Zimozielone ulistnienie ma również wartość dekoracyjną, szczególnie jeśli chodzi o odmiany o efektownie wybarwionych liściach.

 

Czytaj również: Hebe widłakowata (Hebe lycopodioides)

 

 

Uprawa

 Roślina wymaga trochę starania przy uprawie. Jak większość roślin wrzosowatych ma pewne wymagania. Wrzos preferuje stanowiska słoneczne, ale dobrze znosi również półcień. Przed wysadzeniem wrzosów należy przygotowć odpowiednie podłoże. Najlepiej wzbogacić je w kwaśny i niewapnowany torf oraz przekompostowaną korę. Po posadzeniu glebę wokoło można wyścółkować korą sosnową, co w przyszłości ograniczy wysychanie gleby i zahamuje wzrost chwastów.

 

Czytaj również: Tawułka chińska (Astilbe chinensis) - doskonała bylina rabatowa

 

 

 W suche i gorące lata należy wrzosy dość często podlewać, najlepiej wodą bezwapienną, jak wszystkie rośliny z rodzinych wrzosowatych. Aby wrzosy dobrze się rozkrzewiły i tworzyły zwarte kępy, trzeba corocznie przycinać ich pędy. Robimy to dopiero na wiosnę, ponieważ wrzosy kwitną do późnej jesieni, poza tym dłuższe pędy, pozwalają na lepsze przezimowanie.

 Wrzosy są właściwie odporne na szkodniki i choroby, jeżeli rosną w odpowiadającym im miejscu i są należycie pielęgnowane. Najczęściej atakującą je chorobą jest wirus szarej pleśni. Najwięcej przypadków zachorowań wrzosów odnotowuje się w lipcu, bo porażeniu chorobą sprzyja wysoka wilgotność i temperatura powietrza. Dobrze jest więc profilaktycznie opryskać rośliny w czerwcu dostępnymi w sklepach preparatami grzybobójczymi.

 

Czytaj również: Jałowiec nadbrzeżny (Juniperus conferta)

 

Zastosowanie

 Garbniki zawarte w wrzosach wykorzystywane są do leczenia chorób układu pokarmowego, w szczególności biegunek i stanów zapalnych. Wrzosy mają działanie moczopędne, stosowane są między innymi do leczenia kamienicy. Poza tym wrzosy to rośliny miododajne. Miód wrzosowy uważany jest za jeden z najcenniejszych pod względem walorów smakowych.

 Wrzosy w ogrodzie wyglądają pięknie i romantycznie. Są oznaką zbliżającej się jesieni. Najładniej wyglądają posadzone w dużej grupie, w towarzystwie brzóz i jałowców, czyli roślin, występujących z nimi w naturalnym środowisku. 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19339 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 245

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >