Współpraca koreańsko-polska będzie wspierana przez Bank Pekao S.A.

Współpraca koreańsko-polska będzie wspierana przez Bank Pekao S.A.

Polska może być „bramą” Korei Południowej do wejścia na rynki krajów Unii Europejskiej. Bank Pekao chce uczestniczyć w finansowaniu tego procesu - powiedział w Krynicy Jerzy Kwieciński, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej. Czytaj dalej

 

Już ponad 600 koreańskich firm zainwestowało w Polsce, a na rynku koreańskim działa ponad 60 polskich firm. Na dziesięć największych inwestycji co do wolumenu kapitału zainwestowanego w Polsce w latach 2000-2022, sześć pochodzi z Korei Południowej. W roku 2022 wymiana handlowa między Polską a Koreą sięgnęła 9 mld USD.

 

Współpraca koreańsko-polska będzie wspierana przez Bank Pekao S.A.Fot. PAP/M. Moryl

Współpraca koreańsko-polska w obszarze handlu, inwestycji i łańcuchów dostaw to temat panelu, który odbył się podczas Forum Koreańsko-Polskiego w ramach tegorocznej edycji Krynica Forum.

 

Wzięli w nim udział Jerzy Kwieciński - wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej, Zenon Kosiniak-Kamysz - były ambasador RP w Singapurze i polski przedstawiciel w Radzie Gubernatorów Fundacji Azja-Europa (ASEF), a ze strony koreańskiej Kim Hyun Cheol - dyrektor Koreańskiej Agencji Promocji Handlu i Inwestycji KOTRA oraz Shin Hyong Soo, dyrektor LS Cable & System.

 

Współpraca koreańsko-polska będzie wspierana przez Bank Pekao S.A.Fot. PAP/M. Moryl

Czytaj również: W co można w obecnych czasach bezpiecznie inwestować?

 

Prezes Jerzy Kwieciński podkreślił, że relacje Polski z Koreą rozwijają się bardzo dobrze i wchodzą aktualnie w nową fazę. Na tym etapie bardzo ważne jest wsparcie finansowe handlu oraz finansowanie inwestycji. Dlatego Bank Pekao S.A. podpisał porozumienie o współpracy w zakresie usług bankowości korporacyjnej dla działających w tych krajach firm z największym bankiem koreańskim - KB Kookmin Bank.

 

„W ramach tej umowy będziemy obsługiwać ważnych klientów banków koreańskich w Polsce. W tym celu tworzymy specjalną komórkę. Nasz bank postrzegany jest jako jeden z najsilniejszych banków korporacyjnych w Polsce i regionie, jeżeli chodzi o finansowanie handlu oraz inwestycji zagranicznych” - podkreślił prezes Kwieciński.

 

Przypomniał, że mimo tego, iż Polskę od Korei dzieli ok. 8 tysięcy km, to dostrzec można wiele podobieństw, zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarkę, która w obu krajach oparta jest na przemyśle.

 

„Korea wybiera Polskę jako swoją >>bramę<< do prowadzenia handlu i inwestycji w Unii Europejskiej. A ponieważ ta współpraca będzie wymagała finansowania, to my, jako Bank Pekao S.A., chcemy w tym procesie mocno uczestniczyć” - powiedział prezes Kwieciński.

 

Współpraca koreańsko-polska będzie wspierana przez Bank Pekao S.A.Fot. PAP/M. Moryl

Czytaj również: Nauczyciele odchodzą z zawodu a nowych nie przybywa - tak złej sytuacji w polskim szkolnictwie nigdy nie było

 

Zenon Kosiniak-Kamysz podkreślił, że w ocenie azjatyckich partnerów atutem Polski jest wielkość jej gospodarki oraz położenie w centralnej części Europy.

 

„W Polsce nastąpiła poprawa infrastruktury drogowej. Bezpośrednie połączenie lotnicze do Seulu i innych azjatyckich destynacji to także nasze duże atuty” - powiedział były ambasador.

 

Tysiące gości z kraju i zagranicy, setki prelegentów, dziesiątki paneli - w dniach 13-15 września podczas Krynica Forum 2023 liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki dyskutowali o najistotniejszych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską oraz całym kontynentem.

 

Współpraca koreańsko-polska będzie wspierana przez Bank Pekao S.A.Fot. PAP/M. Moryl

2023-09-28
Źródło: PAP MediaRoom / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 116

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >