
Współpraca uznanych projektantów z hiszpańską marką Cosentino
Hiszpański producent nowoczesnych powierzchni kwarcowych nie przestaje zaskakiwać. Nie ucichły jeszcze echa minimalistycznej wizji kuchni autorstwa Alfredo Häberli’ego, przedstawionej na tegorocznych Targach IMM, a Cosentino już zapowiada współpracę z Benjaminem Hubertem, utalentowanym i wielokrotnie nagradzanym Brytyjczykiem, który podczas Milan Design Week 2019 zaprezentuje „Raytrace” – spektakularną instalację, powstałą w oparciu o nowoczesną powierzchnię ultrakompaktową DEKTON.
Czytaj dalej
Kuchnia zdekonstruowana
Alfredo Häberli może poszczycić się wielokrotną współpracą ze znanymi markami, takimi jak Iittala, Moroso, czy Vitra. Jego projekty łączą w sobie zamiłowanie do tradycji, połączonej z szerokim spektrum innowacji. Podczas ostatnich targów w Kolonii projektant pokusił się o przedstawienie uderzająco klarownej koncepcji kuchni jutra. Dokonał przy okazji istnej dekonstrukcji klasycznych form i idei, oferując odwiedzającym projekcję architektonicznej wizji przyszłości. W stworzonej przez niego przestrzeni wszystko wydaje się możliwe: jest miejsce na innowacje technologiczne, współczesne wzornictwo, działające na zmysły nowoczesne materiały na blaty, takie jak DEKTON by Cosentino, a także pole dla interakcji społecznych. Futurystyczny projekt będzie można obejrzeć znowu 26 lutego, podczas konferencji Cosentino w Hiszpanii.
Niezniszczalny materiał na blat
Innowacyjna, ultrakompaktowa powierzchnia kwarcowa DEKTON, wybrana przez Häberli’ego na blaty, posiada doskonałe właściwości techniczne; wysoką odporność na zadrapania, plamy, wysokie i niskie temperatury. Gwarantuje bardzo wysokie parametry techniczne i estetyczne obszarów roboczych. W ofercie Cosentino znajdziemy kilkadziesiąt stylowych odcieni materiału , który sprawdzi się w kuchniach. Według Häberli’ego “zaawansowane technologie materiałowe nadają błyszczącym i matowym powierzchniom kuchni nowy, niemal niematerialny wygląd”. Twierdzi również, że “redukcja urządzeń i przyborów kuchennych do minimum przyniesie nam korzyści, dzięki zwiększonej powierzchni roboczej”.
Czytaj również: Innowacyjne tworzywo Dekton - jak można je wykorzystać we współczesnych wnętrzach
Projektant postrzega kuchnię jako pomieszczenie, które najlepiej odzwierciedla ewolucję cywilizacyjną. „Jest to miejsce egzystencjalnych i głęboko zakorzenionych potrzeb – przygotowywania i spożywania jedzenia, miejsce rozpalania ognia, a także przestrzeń towarzyska. Funkcje te nadal będą kluczowe, ale będą musiały dostosować się do współczesnego życia. A to, według Häberli’ego, będzie kształtowane przez koncepcje dzielenia się i ograniczania rozmiaru. To ostatnie staje się bardzo ważnym tematem, które dotyka nie tylko zagadnień mobilności i wykorzystania przestrzeni, ale także samej kuchni “, mówi Häberli w swoim studiu w Zurychu.
Między technologią a architekturą
Benjamin Hubert, kolejny projektant zaproszony do współpracy przez Cosentino, od początku swojej kariery płynie zdecydowanie pod prąd. Nie lansuje się i nie robi wokół siebie szumu. Sam mówi, że projektuje dla ludzi i najważniejsze jest dla niego, by chcieli korzystać z jego produktów. Tym razem odejdzie od utartej ścieżki kreacji przedmiotu użytkowego i stworzy wielkoformatową, wciągającą instalację, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana na Milan Design Week 2019. W „Raytrace” główną rolę odegra również DEKTON, tym razem w wydaniu wielkoformatowym. Pokazany zostanie w skali architektonicznej, pozwalającej w pełni uświadomić zwiedzającym niezrównane piękno, wytrzymałość i trwałość tego tworzywa.
Nowe oblicze kwarcu
Projekt Huberta będzie nawiązywał do wysoce technologicznych właściwości DEKTONU, produktu predysponowanego do zastosowań architektonicznych we wnętrzach jak i na zewnątrz. Instalacja podkreśli również naturalne pochodzenie minerałów wykorzystywanych w jego produkcji. „Raytrace” skonfrontuje wielki, trójkątny element o długości 24 metrów z hipnotyzującymi wzorami, przywołującymi na myśl załamanie światła przez wodę. Możemy spodziewać się silnej wizualnie demonstracji cech DEKTONU, jako powierzchni, która może wytrzymać potężne siły natury.
“Dekton to prawdziwie innowacyjny produkt – jedna z najcieńszych kompaktowych powierzchni na rynku o niesamowitej wytrzymałości”- mówi Benjamin Hubert. “Raytrace pokaże, jak, dzięki grze światła, architektura ożywa i podkreśla zalety tego materiału, jego lekki wygląd, wszechstronność i możliwości zastosowania na monumentalną skalę”.
Instalacja „Raytrace” będzie eksponowana w historycznych sklepieniach pod Mediolańskim Dworcem Centralnym w ramach trzeciej edycji Ventura Centrale. Ikoniczne tło tych przestrzeni zgromadzi instalacje uznanych na całym świecie marek i projektantów, czyniąc instalację konieczną do zobaczenia podczas Milan Design Week 2019.
Czytaj również: Odnowiony showroom marki Peka - synonim designerskiej metamorfozy
Kiedy? 9-14 kwietnia, 11:00-19:00
Gdzie? Ventura Centrale, Via Ferranti Aporti 27, 20125 Milan, Włochy
Zobacz galerie zdjęć
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Które meble biurowe? Liczba postów: 647 Grupa: Najnowsze t... W czasie urządzania domowego biura wiele osób zastanawia się, czy krzesło na kółkach to dobry wybór. Ja też miałem wątpliwości, ale trafiając na ciekawy artykuł...
- Jak urządzić domowe biuro? Liczba postów: 61 Grupa: Wnętrza Ostatnio zacząłem szukać nowego krzesła biurowego, bo stare zdecydowanie przestało spełniać swoją funkcję. Przy tej okazji trafiłem na bardzo pomocny artykuł, k...
- Klimatyzacja - jakiej firmy najlepsza? Liczba postów: 319 Grupa: Porady i op... Jeśli szukacie sprawdzonej firmy do montażu klimatyzacji, mogę z czystym sumieniem polecić Cadela Project. Zdecydowałem się na ich usługi i jestem bardzo zadow...
- Czy warto montowac rolety zewnętrzne? Liczba postów: 409 Grupa: Porady i op... Szukasz nowoczesnego sposobu na obniżenie kosztów klimatyzacji i zarządzanie światłem w swoim domu lub biurze? System żaluzji fasadowych SkyFlow to świetne rozw...
- Praca dla Przedstawiciela Handlowego Liczba postów: 26 Grupa: Porady i op... Brzmi dobrze