Wszystko, co warto wiedzieć o wymianie pokrycia dachowego
Niektóre materiały budowlane czy elementy konstrukcyjne domu po upływie określonego czasu powinny zostać wymienione. Do tej kategorii zalicza się również pokrycia dachowe. Konieczność wymiany może wynikać zarówno z przyczyn technicznych, jak i estetycznych. O to na co zwracać uwagę, wymieniając stare pokrycie dachowe zapytaliśmy eksperta.
Czytaj dalej
Ciężkie wybory
Wymiana dachu w budynku mieszkalnym po ok. 35-50 latach jest często niezbędna ze względu na samą konstrukcję domu bądź zużycie określonego surowca budowlanego. Jednak powodów do takiej zmiany może być znacznie więcej. Najczęściej, właściciele zaczynają zwracać uwagę na konieczność remontu dopiero wtedy, gdy dach zaczyna po prostu przeciekać lub kiedy jego wygląd przestaje im odpowiadać. Wtedy zazwyczaj zaczynają poszukiwać informacji na temat możliwych rozwiązań. – Warto zwrócić uwagę na to, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu przy budowie domów stosowano zupełnie inne technologie oraz rozwiązania budowlane. Dawniej, więźby dachowe, ściany czy nawet fundamenty nie były stawiane tak precyzyjnie i solidnie jak obecnie. Dlatego bardzo ważną kwestią przy wyborze pokrycia na starszą konstrukcję jest waga – wyjaśnia Bartłomiej Ukowski, dyrektor handlowy firmy Regamet – polskiego producenta pokryć dachowych z blachy.
1 m2 dachówki cementowej lub ceramicznej waży średnio ok. 40-50 kg. Przy pokryciu przykładowej powierzchni 250 m2, nakładamy na dach ok. 10 ton takiego materiału. To spore wyzwanie dla starszych konstrukcji budynku. Z tego względu, coraz więcej inwestorów decyduje się na wybór lżejszych rozwiązań. Należy do nich blacha, której waga wynosi do 1 tony na 250 m2 powierzchni dachowej. Takie pokrycia są więc kilkukrotnie lżejsze od klasycznej dachówki cementowej czy ceramicznej.
Bez więźby ani rusz
Przy wyborze konkretnego pokrycia trzeba zwrócić uwagę na stan więźby dachowej. Z upływem lat może ona nie być prostoliniowa (może falować czy przekrzywiać się). Poziomowanie wykonywane przy pomocy desek, używając żyłki czy lasera pomoże skutecznie wyprostować więźbę, jednak taka konstrukcja nie powinna być obciążana zbyt ciężkimi pokryciami dachowymi. – Należy dobrze ocenić strukturę dachu pod kątem obciążeń punktowych. Wiele więźb starego typu z czasem się ugina, a ciężkie pokrycie może powodować nawet pękanie murów, co jest sporym zagrożeniem dla całego budynku – ostrzega ekspert firmy Regamet. – W zależności od tego, pod jakie pokrycie dachowe dom był projektowany, jego konstrukcja jest dostosowana do podtrzymywania dachu o określonym ciężarze, o czym zawsze warto pamiętać – dodaje Bartłomiej Ukowski.
Montażowe dylematy
Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze pokrycia dachowego jest sposób montowania elementów na więźbie. Przed rozpoczęciem prac trzeba zawsze wcześniej zastanowić się, ile czasu należy przeznaczyć na remont dachu. Już samo ściągnięcie niektórych materiałów z dachu i ułożenie ciężkich elementów typu dachówka pochłania cenne godziny. Dlatego, jeśli inwestorowi zależy na szybkiej wymianie dachu, powinien rozważyć wykorzystanie pokryć, takich jak choćby lekka i poręczna blachodachówka dwumodułowa.
Czytaj również: Jak dobrze zabezpieczyć dach? Kilka przykładów, kiedy pokrycie dachu wymaga dodatkowego wzmocnienia
Podczas wymiany pokrycia wiele osób dokonuje zmian w konstrukcji samego dachu, np. dobudowując lukarny czy domontowuje okna dachowe. Możliwości dokonywania takich zmian w przypadku niektórych materiałów są ograniczone, a często wręcz niemożliwe. Pokrycia z blachy można łatwo dostosować i zamontować, nie wymagają przy tym całościowego przekształcenia konstrukcji.
Trendy w architekturze
Równie ważną sprawą, zwłaszcza dla osób zamieszkujących dany dom, jest estetyka pokrycia dachowego oraz dopasowanie go do charakteru samego budynku. – Niegdyś to dachówka ceramiczna była synonimem pokrycia „z wyższej półki”. Nadawała klasycznego charakteru dworku szlacheckiego. Obecnie coraz modniejsze stają się budynki z dachami bezokapowymi. Architekci często decydują się na wykorzystywanie w swoich modernistycznych projektach materiałów takich jak metal i szkło, do których zdecydowanie lepiej pasują np. panele dachowe czy blachodachówki. Są one dostępne w wielu kształtach, kolorach i rozmiarach, mogą być pokryte różnymi powłokami. To wszystko sprawia, że jest to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów – podkreśla Bartłomiej Ukowski z firmy Regamet.
Warto również zwrócić uwagę na ewentualne plany adaptacyjne remontowanego poddasza. Jeżeli chce się wykorzystywać je w celach użytkowych, konieczne będzie zastosowanie membrany paroprzepuszczalnej i docieplenie poddasza. Bez odpowiedniego wygłuszenia i ocieplenia pokoi, ich eksploatacja może okazać się trudna.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Podczas wymiany dachu nie można zapominać o zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno montażystom, jak i mieszkańcom. Niektóre dachy starszych budynków były montowane z wykorzystaniem groźnych dla zdrowia pokryć azbestowych. Podczas remontu dachu płyty azbestowe pękają, a szkodliwe dla zdrowia drobiny mogą dostawać się do organizmu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby do pracy z takimi materiałami zatrudnić odpowiednią, uprawnioną do tego firmę z przeszkolonymi specjalistami.
Czytaj również: Czym się charakteryzuje klasyczna dachówka holenderska?
Zdejmowanie, zabezpieczanie i utylizowanie azbestu jest warunkowane przepisami prawa. Gminy zazwyczaj mają własne wewnętrzne zalecenia co do tego, kto i w jaki sposób może zajmować się toksycznymi materiałami. Często są one bezpłatnie odbierane przez wyznaczone do tego organy. – Po pozbyciu się starych, niebezpiecznych dla zdrowia elementów, warto dokładnie sprawdzić stan więźby dachowej, ponieważ może ona być podgnita, spróchniała czy powyginana. Zniszczone fragmenty konstrukcji należy z profesjonalną pomocą wymienić – tłumaczy Bartłomiej Ukowski.
Wymiana pokrycia dachowego na nowe jest ważną decyzją dla każdego właściciela budynku. Warto rozważyć wszystkie zalety i wady poszczególnych materiałów, by dokonać najlepszego wyboru, a następnie jak najdłużej cieszyć się estetycznym i trwałym dachem.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Izolacja dachu skośnego z zastosowaniem wełny mine... Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Szukasz efektywnego sposobu na izolację swojego domu? Wdmuchiwany materiał izolacyjny THERMOFLOC to szybkie i wydajne rozwiązanie! Celuloza, wdmuchana pod ciśni...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 10 Grupa: Budowa i re... Drzwi stalowe to świetny wybór, ale jeśli chodzi o wnętrza, zdecydowanie polecam drzwi Asilo od Entra. Nowoczesne wykończenie, np. w antracycie, nadaje pomieszc...
- Architekt wnętrz Liczba postów: 37 Grupa: Firmy budow... Bardzo polecam fajnych architektów z firmy www.architetto.pl Korzystałam z ich usług i jestem bardzo zadowolona z efektów tej współpracy. Wykonali oni super pro...
- Folie okienne antywłamaniowe Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Folie elektryczne to doskonała inwestycja dla osób, które cenią sobie prywatność i komfort użytkowania przestrzeni. Dzięki możliwości regulacji przezroczystości...
- Bezpieczne i stylowe okulary ochronne Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... Dobrze dobrane okulary korekcyjne to kluczowy krok w dbaniu o zdrowie oczu. Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących różnorodne modele, które mogą spełnić róż...