Wszystko o domu drewnianym

Wszystko o domu drewnianym

Każdy chciałby mieć własny dom z ogrodem. Miejsce wyjątkowe, w którym chciałby czuć się bezpiecznie, taką swoistą oazę spokoju. Planując budowę domu musimy wszystko bardzo dobrze przemyśleć. Dlaczego? Bo jest inwestycja na długie lata, a w polskiej mentalności bardzo często na całe życie. Jaki dom wybrać? Zajmijmy się dzisiaj tematem domów drewnianych, które są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Czytaj dalej

 

Trzeba zacząć od tego, że istnieje ogromna różnica w podejściu ludzi w Polsce a w Kanadzie czy też Stanach Zjednoczonych – gdzie metoda budowy domów drewnianych jest najbardziej popularna. W Polsce dom jest czymś wiecznym, co ma służyć nie tylko nam, ale także naszym dzieciom, wnukom i bez mała jeszcze kilku pokoleniom. W Kanadzie i USA dom jest samochód – zmienia się go co kilka lat. Dlatego też w naszym kraju nadal najczęściej wybierane są domy budowane. Coraz częściej jednak wybiera się także te drewniane. Mają one niewątpliwie wiele atutów.

 

 

Największą zaletą budowania domów w technologii lekkiego, drewnianego szkieletu jest przede wszystkim czas. Buduje się je w bardzo krótkim czasie. Wbrew pozorom domy drewniane są bardzo energooszczędne, ich ogrzewanie zużywa mało energii dlatego też można zaoszczędzić na tym wiele pieniędzy. Można śmiało powiedzieć, że domy zbudowane w tej technologii są ekologiczne. Są w końcu zbudowane z drewna. Cyrkulacja powietrza w domach drewnianych jest również dużo lepsza niż w domach murowanych. Dzięki temu do domu dostarczana jest o wiele większa ilość tlenu.

 

Czytaj również: Konstrukcja Domu Zeroenergetycznego

 

W domach tego typu występuję także specyficzny mikroklimat co wpływa bardzo korzystnie na zdrowie człowieka mieszkającego w tym mieszkaniu. Jest to spowodowane tym, że drewno jest surowcem naturalnym posiadającym zdolność do samoregulowania wilgotności.

 

 

Projektowanie takiego domu jest bardzo łatwe. Konstrukcja domów drewnianych pozwala na ich łatwą przebudowę i modernizację. W łatwy sposób można przestawić ścianki domowe i dostosować wszystko do naszych potrzeb.

 

Dzięki cienkim ścianom zewnętrznym zyskujemy dodatkową powierzchnię, którą możemy wykorzystać w dowolny sposób. Oczywiście nie wpływa to w żaden sposób na utratę ciepła. Ściany posiadają bardzo dobrą izolację, która chroni nasz dom.

 

 

Budowa domu metodą kanadyjską może odbywać się także zimą. Jest to niewątpliwie ogromny atut. Jedynie fundament wymaga prac mokrych, wszystko inne ogranicza się do łączenia drewnianych elementów przy pomocy elementów metalowych.

 

Czytaj również: Małe, piękne domy

 

Cena również jest atutem. Na pierwszy rzut oka cena budowy m2 jest podobna, jednak – jak już wspomniałem – ściany w domu drewnianym są dużo cieńsze. Dzięki temu zaoszczędzamy nie tylko metry, ale także pieniądze. Patrząc szerzej możemy zauważyć, że oszczędność na całym domu to nawet kilkanaście tysięcy złotych, które będziemy mogli przeznaczyć na inne cele. Nie jest jednak tak, że domy budowane w technologii lekkiego szkieletu są perfekcyjne pod każdym względem. Także i one posiadają wady.

 

 

Domy wykonane z materiałów kiepskiej jakości lub zbudowany w nieprawidłowy mogą przynieść nam wiele przeżyć – niekoniecznie pozytywnych. Mogą one bardzo szybko tracić ciepło - zamiast je zatrzymywać - w chłodne dni natomiast w gorące niemiłosiernie się nagrzewać. Pamiętajmy, że koszt montażu i eksploatacji klimatyzacji jest dość drogi i nie jest to raczej metoda ekologiczna.

 

W domach tego typu może nastąpić także obsuw ścian, mogą pojawić się korniki, drewno może gnić jeżeli z drewno, które zostało użyte do budowy było źle przechowywane lub niedokładnie wysuszone. Drewno użyte do budowy powinno być też dobrze zaimpregnowane, aby chronić przed szkodnikami i insektami.

 

 

Jesteśmy także ograniczenie rozpiętością stropu. Istnieją konkretne wymiary belek, które utrudniają budowę dużych pomieszczeń. Jest to jednak możliwe dzięki specjalnym podciągom lub dźwigarom stropowe – zwiększa to jednak koszty budowy.

 

Czytaj również: Czy warto kupić dom?

 

Mając więc na uwadze plusy i minusy sami musimy zdecydować czy metoda kanadyjska jest przeznaczona dla nas. Jest to niewątpliwie ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, a dom zbudowany w tej technologii posłuży nam z pewnością przez długie lata. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Patryk Czarnecki

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
  • Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
  • Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 378

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >