Wszystko o klonie

Wszystko o klonie

Rodzaj Acer wraz z niezliczoną ilością mieszkańców i form uprawnych ma wyjątkowo dużo postaci. Gatunki wyjściowe bardzo dobrze rozmnaża się z nasion, formy uprawne i mieszańce rozmnażamy wegetatywnie.

 

Nasiona większości gatunków klonu dojrzewają we wrześniu. Najlepiej zaraz po zbiorze wysiewać je bezpośrednio do gruntu. W ten sposób nasiona w naturalny sposób zostaną wystawione na konieczne działanie zimna. Natomiast przechowywane w suchych warunkach nasiona należy prze wysiewem przeprowadzić przez stratyfikację chłodną przez 12-16 tygodni. Różne odmiany klonu palmowego (Acer palmatum) i jaworu (Acer pseudoplatanus) mają dużą czystość nasion, klon palmowy ‘Atropurpureum’ – 80 procent, a klon jaworowy ‘Reitenbachii’ – 40 procent.

 

Hobbystom polecam rozmnażanie przez odkłady zwykłe, ponieważ pozostałe metody rozmnażania wegetatywnego nie zawsze się udają. Jeżeli odkłady zrobimy na wiosnę, pędy ukorzenią się jeszcze tego roku.

 

Czytaj również: Pielęgnacja letnich kwiatów

 

Przez sadzonki rozmnaża się przede wszystkim formy klonu palmowego (Acer palmatum) i klonu japońskiego (Acer japonicum), jednak rozmnażać w ten sposób można także klon polny (Acer campestre), klon jesionolistny (Acer negundo), klon zwyczajny (Acer platanoides), jak również klon cukrowy (Acer saccharum) i inne gatunki. Ogrodnikom hobbystom polecam cięcie sadzonek od maja do czerwca. Aby się ukorzeniły, duże znaczenie ma temperatura podłoża rzędu 20-25◦C.

 

Szczepimy zazwyczaj w zimie pod osłonami w szparę boczną lub na przystawkę na dobrze ukorzenionych w doniczkach podkładkach, a na wolnym powietrzu na wiosnę przez stosowanie lub w lecie przez okulizację. Okulizację poleca się przede wszystkim przy formach klonu jesionolistnego i klonu zwyczajnego. Formy klonu palmowego i klonu japońskiego zazwyczaj szczepi się w szparę. Jako podkładkę zwykle wykorzystuje się roślinę macierzystego gatunku.

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Daria Wnykowska

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19402 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 160

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >