Wszystko o pompach ciepła

Wszystko o pompach ciepła

Czy pompy ciepła są naprawdę drogie? Ile faktycznie prądu zużywają? Na czym polega przegląd urządzeń? Co to znaczy, że pompa jest ekologiczna? W poniższym artykule szukamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania inwestorów dotyczące pomp ciepła.

 

Pompy ciepła to jedne z niewielu faktycznie ekologicznych systemów grzewczych. Najbardziej istotną właściwością urządzeń jest pozyskiwanie energii grzewczej ze źródeł odnawialnych: z wody, gruntu lub powietrza. Poza kolektorami słonecznymi, pozostałe dostępne na rynku rozwiązania grzewcze wymagają zakupu i zużycia określonego typu paliwa celem wytworzenia energii cieplnej. Przy pompach, ciepło w domu pochodzi niemal bezpośrednio ze środowiska, a do prawidłowego działania urządzenia wymagana jest jedynie energia elektryczna. Wielu inwestorów obawia się, że stosunek jej zużycia do mocy grzewczej urządzeń jest zbyt wysoki. Jak to sprawdzić?

 

Czytaj również: Dekoracyjne grzejniki

 


 

Jak zmierzyć wydajność pompy ciepła?

Wbrew często pojawiającym się obawom, chociaż pompy ciepła korzystają z energii elektrycznej, pozostają najbardziej ekonomicznym systemem grzewczym na rynku. Obliczenie wielkości zużycia prądu urządzenia możliwe jest jednak tylko na przykładzie konkretnej instalacji. Ilość pobieranej energii zależna jest bowiem od strat ciepła w budynku, na które mają wpływ czynniki, takie jak: wybrana temperatura komfortu, izolacja, temperatura zewnętrzna czy sposób użytkowania budynku. W określeniu wydajności pomp ciepła może pomóc COP - współczynnik stosunku mocy grzewczej do poboru prądu. Im wyższy, tym większa wydajność pompy ciepła. Wartość współczynnika COP jest uzależniona od temperatury dolnego źródła i ogrzewania, na które warto zwrócić uwagę, chcąc prawidłowo ocenić i porównać urządzenia.

Należy jednak pamiętać, że praca pomp ciepła polega przede wszystkim na poborze energii z otoczenia, co sprawia, że instalacje z nich korzystające są najbardziej ekonomicznym sposobem na ogrzewanie budynków. Urządzenia zapewniają więc najwyższy komfort cieplny przy zachowaniu niskich rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo, funkcjonują przy minimalnym zaangażowaniu ze strony domowników.

 

Czytaj również: Nowe ogrzewanie w starej kamienicy

 



Czy pompy są rzeczywiście samoobsługowe?

Systemy grzewcze na ekogroszek, olej opałowy czy pellet, choć uznawane za jedne z tańszych rozwiązań na rynku, są kłopotliwe w obsłudze. Wymagają odpowiednio przygotowanych miejsc do przechowywania paliw, cyklicznego dostarczania opału oraz utrzymywania kotłowni w czystości. W pompach ciepła proces pozyskiwania energii zachodzi w obiegu zamkniętym: od źródła dolnego do górnego, w instalacji złożonej z niewielkich rurek, przez które transportowana jest energia. Dzięki temu, ogrzewanie domu odbywa się  bez angażowania użytkownika. Jego jedynym zadaniem jest ustawienie na termostacie żądanej temperatury komfortu.  Ponadto, termostaty pozwalają na określenie różnych wartości temperatur w ciągu doby, a sterownik pompy ciepła umożliwia regulację pogodową.



Jakie są najczęściej spotykane usterki?

Choć instalacje z pompami ciepła stosunkowo rzadko ulegają awariom, wielu inwestorów obawia się, że ze względu na specyficzną budowę systemu, jego ewentualna naprawa będzie niemożliwa. Rzeczywiście, duża część instalacji składa się z rur umieszczonych, np. w podłodze (ogrzewanie podłogowe) czy w ziemi (wymiennik gruntowy), do których po wykonaniu montażu dostęp jest utrudniony. Dlatego, w celu zachowania hermetyczności układu przeprowadzana jest próba szczelności wymiennika gruntowego oraz ogrzewania podłogowego. Dodatkowo, wszystkie łączenia znajdują się w skrzynkach rozdzielaczy lub skrzynkach rewizyjnych umożliwiających łatwy dostęp do miejsc, gdzie mogą wystąpić ewentualne nieszczelności. Z kolei rozszczelnienie rur możliwe jest jedynie w wyniku ich mechanicznego uszkodzenia, np. przez przewiercenie.

- Jako urządzenie, pompa ciepła najczęściej funkcjonuje poprawnie. Jedynie błędy wykonawcze dotyczące: dolnego źródła, instalacji ogrzewania budynku, czy błędne oszacowanie strat ciepła w budynku, mogą doprowadzić do niezadowolenia klienta. Dlatego znalezienie rzetelnej firmy wykonawczej jest równie istotne jak wybór urządzenia. W Sofath, aby uniknąć błędów, Autoryzowani Koncesjonerzy objęci są systemem szkoleń technicznych i serwisowych, w których szczególny nacisk kładzie się na pozyskanie wiedzy i umiejętności praktycznych koniecznych do prawidłowego wykonania instalacji pomp ciepła. Ponadto, wszystkie instalacje Sofath powstają na podstawie projektu wykonawczego , zawierającego bardzo dokładne obliczenia, m. in. start ciepła w budynku. - tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath (http://www.sofath.pl/)

 

Czytaj również: Nowoczesny podgrzewacz wody

 


 

Przegląd gwarancyjny.

W pompach ciepła, tak jak w pozostałych urządzeniach grzewczych, dbanie o elementy systemu może wpłynąć na wydłużenie ich okresu eksploatacji. Standardowo przegląd gwarancyjny powinien być wykonywany raz do roku. Polega on na sprawdzeniu podstawowych parametrów pracy urządzenia. Podczas przeglądu koncesjoner może dokonać regulacji lub  wymiany elementów podlegających naturalnemu zużyciu, jak np. anody zasobnika ciepłej wody użytkowej.


Czy pompa ciepła wiąże się z wysokimi kosztami?

Obawy związanie z instalacją oraz eksploatacją systemów z pompą ciepła są więc nieuzasadnione. Urządzenia są jednymi z najmniej awaryjnych na rynku, a ich ponadprzeciętna wydajność i komfort działania pozytywnie wyróżniają je na tle konkurencji. I choć złośliwi twierdzą, że ich wysoki koszt przesłania wszystkie pozostałe zalety, nie biorą oni pod uwagę kilku aspektów. Należy bowiem pamiętać, że inwestycja w pompy ciepła jest porównywalna z inwestycją w instalację z nowoczesnym kotłem kondensacyjnym. Z kolei niski koszt eksploatacji gwarantuje zwrot z inwestycji i pewny komfort ogrzewania bezobsługowego i niezależnego od wahających się cen paliw. 

Źródło: let PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 653

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >