Wybieramy drewniane meble do ogrodu

Wybieramy drewniane meble do ogrodu

Prawdziwe drewno w ogrodowych aranżacjach? To widok, który coraz częściej ustępuje innym materiałom stosowanym do produkcji wypoczynkowych mebli do ogrodu. Bez wątpienia jednak meble wykonane z drewna mają w sobie wiele uroku i jako takie nadal znajdują wiernych zwolenników. Ci często zarzekają się, że pomimo uwagi, jaką należy poświęcić drewnu, by to zachowało swój efektowny wygląd, nie zamieniliby drewnianych mebli na żadne inne. Czytaj dalej

 

Drewno od zawsze kojarzyło się z trwałością, solidnością i naturą. Przy doborze odpowiednich gatunków drewna, właściwym wykonaniu oraz pielęgnacji materiału drewniane meble mogą służyć przez wiele kolejnych lat i cieszyć nasze oczy pięknym rysunkiem słojów. To bez wątpienia materiał szlachetny, który może zachwycać wyglądem i doskonale komponować się z zielenią ogrodowej przyrody.

 

Jak długo posłuży drewno?

Warto zwrócić uwagę, że trwałość drewnianych mebli niejednokrotnie przewyższa żywotność ich odpowiedników wykonanych z innych materiałów. Drewniane elementy ogrodowej architektury często służą nie jednemu, a wielu pokoleniom. Kluczowy jest tutaj jednak właściwy dobór gatunków drewna oraz jego późniejsza pielęgnacja. Dostosowanie środków ochrony drewna do panujących warunków atmosferycznych, czynników biologicznych i innych mogących negatywnie oddziaływać na ten materiał jest szczególnie istotne dla utrzymania jego dobrej kondycji.

 

wybieramy drewniane meble do ogrodu

 

Drewno rodzime czy egzotyczne?

Warto zwrócić uwagę na pochodzenie drewna do produkcji mebli. Jako materiał może posłużyć tu zarówno drewno gatunków rodzimych, jak i egzotycznych. Wśród tych pierwszych spotkamy się między innymi z sosną, modrzewiem, dębem, jesionem i drzewem popularnie zwanym akacją. Pośród gatunków egzotycznych do produkcji mebli wykorzystuje się np. eukaliptus, palisander oraz teak. Czym różnią się poszczególne gatunki i które z nich sprawdzają się najlepiej? Podzielone zdania dotyczące kwestii estetycznych trudno poddawać pod subiektywny osąd. Jednak jednym z najczęściej stosowanych gatunków egzotycznych do wyrobu mebli ogrodowych jest teak. Wśród gatunków rodzimych natomiast popularnością cieszy się drewno akacjowe. Wykonane z niego meble ogrodowe można znaleźć w sklepie internetowym Bazkar.pl.


Garść informacji o drewnie akacjowym

Skąd pozyskiwane jest drewno akacjowe? Choć intuicja podpowiada, że z akacji, warto wiedzieć, że w rzeczywistości to drzewo nie nazywa się akacją, a robinią akacjową lub inaczej grochodrzewem (od charakterystycznych owoców w formie strąków, które wyglądem przypominają groch). Powszechnie używana w stosunku do niego nawa „akacja” jest błędna. Roślina o nazwie akacja nie rośnie bowiem w naszym klimacie, występuje natomiast w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Z kolei robinia akacjowa, która jest powszechnie stosowana do produkcji ogrodowych mebli, została sprowadzona do Europy z Ameryki Północnej i w naszym klimacie czuje się wyśmienicie. Sprzyja to jej rozprzestrzenianiu się oraz uprawie.


Drewno akacjowe

Choć przedmiotem rozważań jest robinia akacjowa, a nie akacja, to pozyskiwane z tego gatunku drewno nazywamy akacjowym. Jego najważniejsze cechy to wytrzymałość oraz elastyczność. Drewno cechuje wyraźny rysunek słojów, co decyduje o walorach estetycznych materiału. O tym, że jest to drewno wartościowe, świadczy chociażby fakt, że bywa porównywalne z drewnem dębowym. Warto jednak pamiętać, że utrzymanie mebli w doskonałym stanie będzie wymagało od inwestora konserwacji materiału. W doborze odpowiednich preparatów mogą pomóc producenci oraz sprzedawcy mebli ogrodowych.

 

Czytaj również: Odświeżamy drewniane meble ogrodowe przed sezonem

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 338

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >