Wybieramy oświetlenie zewnętrzne domu, tarasu i ogrodu

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne domu, tarasu i ogrodu

Przy aranżacji oświetlenia grodu czy tarasu ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka czynników składających się na ostateczny efekt. Na naszą decyzję, w kontekście doboru odpowiednich rozwiązań, powinny mieć wpływ zarówno powierzchnia jak i oczekiwania co do funkcjonalności, estetyczne upodobania czy kwestie bezpieczeństwa. Czytaj dalej

 

Ogród to miejsce użytkowane od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Aby zaaranżowana przez nas przestrzeń nie tylko pięknie wyglądała, ale też była w pełni funkcjonalna, planowanie oświetlenia warto rozpocząć już na etapie projektowania ogrodu. To pozwoli uzyskać spójny efekt i uniknąć sytuacji, w której lampa nie spełnia swojej funkcji, ponieważ jest np. zasłonięta przez krzewy czy drzewa.

 

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne domu i ogroduLampy CUMULUS dostępne są w różnych rozmiarach i w dwóch wersjach – do zawieszenia lub ustawienia bezpośrednio na trawie, kostce brukowej czy tarasowych deskach. Fot. Nowodvorski Lighting

 

Przy opracowywaniu koncepcji pamiętajmy o tym, że ogród jest zarówno miejscem relaksu, jak  i przestrzenią użytkową. Odpowiednie oświetlenie ścieżek, chodników czy dróg dojazdowych jest konieczne, by poruszanie się po nim było bezpieczne o każdej porze roku, niezależnie od ilości naturalnego światła słonecznego. Duże znaczenie ma także oświetlenie bryły budynku,
w estetyczny sposób podkreślające detale architektoniczne
– mówi Małgorzata Nowodworska, ekspert Nowodvorski Lighting.


Wybieramy oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

 

Czytaj również: Oświetlenie, które podkreśli naturalny krajobraz i architekturę w ogrodzie


Dobór oświetlenia warto rozpocząć od jasnego wyznaczenia poszczególnych stref: dojazdu na teren posesji, ścieżek oraz strefy wypoczynku. Oprawy powinny wpisywać się zarówno w koncepcję stylistyczną, jak i potrzeby danej strefy.

 

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne domu i ogroduFLOWERPOT Fot. Nowodvorski Lighting

Quo vadis, czyli wygoda przemieszczania

Jak podkreśla Małgorzata Nowodworska - W przypadku ciągów komunikacyjnych na terenie ogrodu priorytetami są bezpieczeństwo i dobra widoczność. Lampy należy rozmieścić w odpowiednich odległościach, dzięki czemu będą równomiernie oświetlać chodnik lub ścieżkę na całej długości. Przy dojazdach możemy wykorzystać też praktyczne lampy najazdowe, wytrzymujące obciążenia związane z poruszaniem się po nich samochodów osobowych.


Wybieramy oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

Ważne jest, by oświetlenie było efektywne, a zarazem nie powodowało efektu olśnienia – optymalnym rozwiązaniem są lampy stojące. PATHWAY LED od Nowodvorski Lighting mają 3 różne wysokości, z których najwyższa to 2,85 m. Szczególnie estetyczny efekt daje rozmieszczenie lamp na terenie otwartym, przy ścieżkach biegnących przez tereny zielone.

 

W strefie wejścia do domu oraz przy drzwiach tarasowych dobrze sprawdzają się oprawy montowane do sufitu. Dzięki nim doskonale widać zarówno drzwi, jak i ich otoczenie, co zwiększa komfort domowników i gości. Przykładem takiego rozwiązania są oprawy NOOK. Klasa szczelności IP44 zapewnia ochronę przed działaniem wody oraz wnikaniem ciał stałych, a stopień ochrony mechanicznej IK09 świadczy o wysokiej odporności na uderzenia  – podkreśla Małgorzata Nowodworska.

 

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne domu i ogroduGirlanda FESTOON LIGHTS, dostępna jest w wersji 6 m i 9 m., co pozwala tworzyć układy do 80 m z obciążeniem do 2000 W. Fot. Nowodvorski Lighting 

Relaks w przytulnym świetle

Strefa wypoczynku to miejsce sprzyjające odprężeniu – często znajdują się w niej wygodne siedziska, fotele czy rattanowe sofy. Tutaj szczególnie ważna jest przytulna atmosfera, która pozwoli spędzać czas na długich rozmowach o każdej porze.

 

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

 

Na obszarach służących rekreacji doskonale sprawdzą się lampy o bardziej dekoracyjnym charakterze. Jednak one również powinny mieć odpowiednie parametry techniczne
mówi Małgorzata Nowodworska.

 

Idealnym rozwiązaniem są duże, świetliste donice FLOWERPOT, które dają przyjemne światło. Można w nich umieścić roślinne dekoracje, które stworzą niezwykły klimat. Przykładem ogrodowego designu jest też kolekcja CUMULUS – świecące kule w różnych rozmiarach i dwóch wersjach – do zawieszenia lub ustawienia bezpośrednio na trawie, kostce brukowej czy tarasowych deskach. Lampy te przykuwają uwagę, łącząc prostotę formy z wyjątkową elegancją.

 

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne domu i ogroduPICNIC LED Fot. Nowodvorski Lighting 

W czasie garden party doskonale sprawdzi się girlanda FESTOON LIGHTS, dostępna w wersji 6 m i 9 m., co pozwala tworzyć układy do 80 m z obciążeniem do 2000 W. Zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie, bardzo dobrze będą wyglądać też PICNIC LED – oryginalne lampy w kształcie latarenek. Można je zawiesić lub postawić. Posiadają dotykowy włącznik. Ich czas pracy po pełnym naładowaniu wynosi 12 h, a funkcja ściemniania pozwala regulować natężenie światła. Aby zaaranżować przytulne stoliki dla gości w kameralnych zakątkach ogrodu, warto wykorzystać bezprzewodowe i lekkie lampy przenośne MAHE, które wyglądem przypominają tradycyjne oświetlenie stołowe. To bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza do przestrzeni, w których nie ma możliwości podłączenia prądu – po pełnym naładowaniu MAHE dostarczają światło przez 9 godzin.

 

Dom i ogród w świetlistej kreacji

Istotnym elementem jest oświetlenie budynku, pozwalające podkreślić urok architektury i zachować spójność z całością koncepcji. Geometryczne kinkiety ścienne w kształcie prostokąta, jak na przykład SYMMETRY LED, pięknie eksponują walory bryły budynku, jednocześnie zapewniając optymalną widoczność. Można także zdecydować się na oświetlenie punktowe, wybierając oprawy w kształcie prostopadłościanu (BRAVO) lub walca (ALPHA).

 

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne domu i ogroduSYMMETRY LED Fot. Nowodvorski Lighting 


W symetrycznym rozmieszczeniu stylowo prezentują się też nowoczesne, funkcjonalne oprawy podtynkowe z subtelnym wykończeniem w kolorze białym lub czarnym: CHARLIE, DELTA czy   GOLF.

Znakomitym pomysłem na klimatyczne podświetlenie ozdobnej roślinności są minimalistyczne reflektorki o nowoczesnym wyglądzie – TUBINGS. Skierowane na stylową rzeźbę, fontannę czy altanę sprawią, że ogród zyska niepowtarzalny, indywidualny charakter.

 

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne domu i ogroduTUBINGS  Fot. Nowodvorski Lighting 

Propozycje Nowodvorski Lighting pozwalają kompleksowo projektować oświetlenie ogrodu – elementy poszczególnych kolekcji można łączyć, zachowując spójność stylistyczną. Co ważne, każda z lamp outdoorowych posiada parametry pozwalające na bezpieczne użytkowanie jej na zewnątrz, przy zmiennych warunkach atmosferycznych.

 

Czytaj również: Lampa, która pięknie oświetli przestrzeń w ogrodzie

 

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne domu i ogroduSYMMETRY LED Fot. Nowodvorski Lighting 

CENY:

CHARLIE – 59 zł

DELTA – 59 zł

GOLF – 59 zł

ALPHA – 129 zł

TUBINGS – od 129 zł

BRAVO – 159 zł

PATHWAY LED – od 539 zł

FESTOON LIGHTS – od 259 zł

PICNIC LED – 589 zł

CUMULUS – od 199 zł

FLOWERPOT – 389zł

Źródło: FlyPR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 372

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >