Wybór balustrady

Wybór balustrady

Na charakter schodów wpływa wiele elementów. Jednym z nich jest balustrada. Nawiązując stylistycznie do formy całej konstrukcji, kreuje również wygląd wnętrza. Czytaj dalej

 

Podziwiając schody często nie zwracamy uwagi balustradę. A przecież to właśnie ona jest niekiedy jednym z najbardziej dekoracyjnych elementów. Oczywiście, balustrada właściwie spełniał swe zadanie musi harmonijnie komponować się z ze stylem przestrzeni.

 

Czytaj również: Drewniane schody

 

 

We wnętrzach klasycznych świetnie sprawdzają się rzeźbione, toczone, frezowane tralki czy też drewniane poziome wstęgi biegnące wzdłuż schodów wykonane z drewna giętego. Świetnym i bardzo modnym rozwiązaniem jest również dekoracyjna balustrada z kutego żelaza. Stylowo prezentuje się balustrada z motywami roślinnymi pomalowana na czarno.

 

 

Z kolei we wnętrzach nowoczesnych  najczęściej stosuje się aluminium czy balustradę wykonaną z będących na topie w aranżacji wnętrz stalowych linek. Ten rodzaj wypełnienia pasuje zarówno do schodów drewnianych, jak i wykonanych z innych materiałów.

 

Czytaj również: Awangardowe schody

 

 

Uwagę również zwracają wypełnienia pełne ze szkła. Do wypełnienia stosowany jest specjalny rodzaj bezpiecznego dla użytkowników szkła bezbarwnego oraz kolorowego. Zazwyczaj jest to szkło hartowane albo bezodpryskowe z folią. Szklane wypełnienie można wykończyć na wiele sposobów. Gładka i przeźroczysta powierzchnia prezentuje się równie efektownie jak balustrada piaskowana według wzoru. Często stosowanym zabiegiem jest użycie szkła giętego. To ostatnie rozwiązanie szczególnie efektownie prezentuje się przy drewnianych schodach giętych - nie przesłania ani sylwetki schodów, ani wystroju pomieszczenia.

 

 

Ciekawe są także metalowe perforowane – pasujące do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym. Obok aspektu dekoracyjnego ważna jest również jest również jej funkcjonalność. Balustrada zabezpiecza przed upadkiem oraz jest pomocna przy poruszaniu się po schodach. Jej minimalna wysokość powinna wynosić min. 90 cm. Powinna być też solidnie przytwierdzona do schodów. Stabilność zapewniają słupki nośne, do których mocuje się poręcz i wypełnienie balustrady. Przy projektowaniu schodów ważne, aby zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami balustrady. A wszystko to z myślą o najmłodszych. Aby uniemożliwić dziecku upadek lub wspinanie się po balustradzie odstęp pomiędzy poprzecznymi elementami nie powinien być mniejszy niż 12 cm.

 

Czytaj również: Funkcjonalne i estetyczne schody

 

 

Istotnym elementem balustrady jest poręcz. Część ta przyjmuje zazwyczaj kształt półokręgu prostokąta. Musi być solidnie przytwierdzona do konstrukcji balustrady, być gładka (aby nie ocierać dłoni) i wygodna. Zbyt duża, szeroka powoduje, że nie można się na niej oprzeć. Z kolei za mała umożliwia wygodne poruszanie się po schodach. Często występująca w schodach klasycznych szeroka poręcz musi umożliwić swobodne oparcie przedramienia.

Źródło: Mazer / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 425

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >