Wybór najkorzystniejszej instalacji grzewczej podczas budowy domu

Wybór najkorzystniejszej instalacji grzewczej podczas budowy domu

Podczas projektowania i budowy domu dąży się do tego, aby był on przede wszystkim ładny i wygodny. Inwestorzy dodatkowo często starają się ograniczyć koszt samej budowy. Nie zawsze mają jednak świadomość, że niektóre oszczędności na etapie budowy skutkują później większymi wydatkami na utrzymanie domu. Chodzi głównie o koszty ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej. To właśnie stopień ocieplenia domu i sposób ogrzewania w sezonie grzewczym może generować nawet do kilku tysięcy złotych oszczędności lub nadwyżki. Zatem przemyślana instalacja grzewcza i pozornie większy wydatek na start, w perspektywie długoletniej mogą okazać się lepszą inwestycją! Czytaj dalej

 

Najważniejsze to zadbać o dobrą izolację – inwestycja w urządzenia grzewcze, które mają zapewnić niższy koszt ogrzewania nie ma sensu, jeśli dom nie jest odpowiednio zabezpieczony i ocieplony. W naszym klimacie ocieplenie ścian, podłóg i dachu domu jest koniecznością. Aktualnie wymagane parametry termiczne przegród można znaleźć w Warunkach Technicznych 2022.  Aby ograniczyć straty ciepła, musimy uwzględnić wyeliminowanie mostków cieplnych, czyli szczelin, przez które ciepło ucieka z budynku. Mniejsze straty ciepła na ogół występują w budynkach, które projektuje się na planie prostokąta, z minimalną ilością narożników oraz prostym dachem. Nie każdy też ma świadomość, jak duże są straty energii może generować wentylacja. Zatem oprócz dobrego ocieplenia, stosuje się system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Przed wyborem centrali wentylacyjnej trzeba przeanalizować projekt architektoniczny budynku pod kątem rodzaju i wielkości pomieszczeń, a także sposobu ich użytkowania i liczby mieszkańców. Od tych informacji zależy, jaka powinna być w budynku intensywność wymiany powietrza. Przed wyborem centrali wentylacyjnej należy przewidzieć sposób prowadzenia kanałów wentylacyjnych.

 

Wybór najkorzystniejszej instalacji grzewczej podczas budowy domu

 

Czytaj również: Pompy ciepła - co warto wiedzieć przed założeniem ich w swoim domu?

 

Wybór źródła ogrzewania jest ważną kwestią przy planowaniu budowy domu. Ogrzewanie będzie kosztować tym więcej, im więcej energii pochłonie, czyli im dom będzie większy i gorzej chroniony przed stratami ciepła. Wydatki na ogrzewanie możemy wstępnie oszacować na podstawie charakterystyki energetycznej, w której znajduje się informacja o rocznym zapotrzebowaniu na energię użytkową na ogrzewania. Charakterystyka energetyczna jest elementem projektu architektoniczno-budowalnego.

 

Najczęstsze źródła ciepła w budynku

Koszt ogrzewania zależy od wyboru paliwa i sprawności źródła ciepła. Możliwości wyboru jest wiele, ale najchętniej wybierane, to:

 

  • Gazowy kocioł kondensacyjny – to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli budynek stoi na działce położonej w zasięgu sieci gazowej. Gaz ziemny jest paliwem uniwersalnym, wygodnym i ekologicznym. Przy spalaniu gazu nie powstają ani sadza, ani popiół. Ilość emitowanego dwutlenku węgla jest stosunkowo niewielka – nie przyczynia się do powstawania smogu i innych zanieczyszczeń powietrza. Dodatkowo gaz w gospodarstwach domowych pełni dzisiaj bezpieczną alternatywę dla rosnących cen innych paliw. Dozowanie paliwa w odpowiedniej ilości i poprawność działania urządzenia są kontrolowane przez elektroniczny sterownik, co sprawia, że działają w pełni automatycznie. Dla nas to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo.

 

Jakie są wymagania względem pomieszczenia, w którym zainstalowany będzie kocioł gazowy?

Jeśli urządzenie zasilane gazem ma otwartą komorę spalania, nie wolno go instalować w pomieszczeniu mieszkalnym – należy to zrobić w osobnej kotłowni. Większą swobodę daje kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania. Kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania i jeśli wyposaży się je w koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe, można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 6,5 m3. Typowy kocioł gazowy ma wielkość wiszącej szafki kuchennej. Natomiast model zintegrowany z zasobnikiem ciepłej wody jest urządzeniem stojącym. Ogromną zaletą kotłów gazowych jest fakt, że nie potrzebują osobnej kotłowni. Można je zainstalować w kuchni, łazience czy też korytarzu. Nie wolno jednak tego robić w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi (np. sypialni, salonie). Kotły takie jak IsoFast/IsoTwin Condens marki Saunier Duval są kompaktowe i zajmują mniej miejsca niż kotły jednofunkcyjne z osobnym zasobnikiem, gdyż wszystkie podzespoły umieszczone są w jednej obudowie. Ten wybór to nie tylko oszczędność energii, ale również oszczędność miejsca w budynku.

 

  • Pompa ciepła – ich popularność cały czas rośnie, są tanie w eksploatacji, przyjazne dla środowiska i możliwe do zastosowania praktycznie na każdej działce. W domkach jednorodzinnych mamy możliwość łatwego wykorzystania naturalnego źródła ciepła dla pompy – wody gruntowej, gruntu, a w szczególności powietrza. Decydując się na jedno z nich, należy wziąć pod uwagę koszt wykonania instalacji, jak i możliwą do uzyskania efektywność całego systemu. Od niej zależy późniejszy koszt eksploatacji. Podobnie jak w przypadku kondensacyjnych kotłów gazowych, pompa ciepła jak np. GeniaAir Split marki Saunier Duval nie wymaga instalacji w oddzielnym pomieszczeniu. Przy planowaniu warto uwzględnić połączenie pomp ciepła z innymi technologiami OZE, np. energetyką słoneczną. Pozwala to na obniżenie kosztów pracy pompy ciepła do minimum. Odpowiednio zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna wytworzy w ciągu roku taką ilość energii, jaką potrzebuje do pracy pompa ciepła.

 

Czytaj również: Zbiorniki na olej opałowy — jakie wybrać i gdzie postawić?

 

Wybór najkorzystniejszej instalacji grzewczej podczas budowy domu

 

Jaki system ogrzewania wybrać?

Systemy ogrzewania w domu to przede wszystkim tradycyjne grzejniki oraz ogrzewanie płaszczyznowe. Nowoczesne urządzenia grzewcze, takie jak pompy ciepła czy kotły kondensacyjne, pracują z najwyższą sprawnością, kiedy podgrzewają wodę grzewczą do temperatury nie większej niż 55°C. System niskotemperaturowy jest skuteczny, chociaż zużywa mniej energii, ponieważ woda podgrzewana jest do niższej temperatury. Większa powierzchnia wymiany ciepła może być zasilana czynnikiem grzewczym o temperaturze 30-35°C, a mimo to pozwala na utrzymanie w pomieszczeniach temperatury na poziomie 22-23°C. Ale to nie oznacza, że urządzenia te nie nadają się do instalacji grzejnikowej. Do współpracy z pompą ciepła czy też kotłem gazowym zaleca się grzejniki niskotemperaturowe. To modele grzejników o specjalnej konstrukcji i większej powierzchni wymiany ciepła. Przystosowane są do pracy z temperaturą rzędu 45°C. W połączeniu ze sterowaniem pogodowym, pozwoli to na pracę urządzeń grzewczych z najwyższą efektywnością przez cały sezon grzewczy.

Źródło: They.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19437 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 123

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >