Wybór stolarki okiennej
Dobór odpowiednich rozwiązań z zakresu stolarki okiennej jest niezwykle istotny. Wpływa bowiem nie tylko na wygląd naszego domu, ale również na takie aspekty jak energooszczędność, dźwiękoszczelność czy wentylacja. Właściwie dobrana stolarka zapewnia długotrwałe, komfortowe użytkowanie i pozwala na ograniczenie strat ciepła w budynku.
Czytaj dalej
Okno to pozornie prosta konstrukcja, która składa się z ram i wypełnienia w postaci szyby oraz akcesoriów, np. klamek. Zastosowanie nowoczesnych technologii powoduje jednak, że stolarka okienna jest coraz bardziej zaawansowana, co przekłada się na poprawę jej parametrów użytkowych. Dzięki temu, okna są „cieplejsze”, trwalsze i bardziej funkcjonalne. Wiedza na ten temat umożliwia dokonanie przemyślanego wyboru i zakup produktów, które będą nam służyć przez długie lata.
Czytaj również: Kosmiczna technologia w oknie
Energooszczędne szyby
Ważnym elementem stolarki okiennej, na który jednak rzadko zwracamy uwagę przy zakupie, jest szyba. Tymczasem, zastosowanie odpowiedniego przeszklenia daje możliwość znacznego ograniczenia strat ciepła. Przykładem takiego rozwiązania są energooszczędne szyby, które pozwalają nie tylko na zwiększenie izolacyjności termicznej stolarki, ale również na dogrzanie pomieszczeń poprzez zapewnienie optymalnego dopływu promieniowania słonecznego.
– Szyby nowej generacji wykorzystują powłoki niskoemisyjne, które zatrzymują energię cieplną wewnątrz budynku, jednocześnie przepuszczając „darmową” energię do pomieszczeń, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie – mówi Maciej Mańko, Market Manager w firmie Glasssolutions Saint-Gobain, która oferuje energooszczędne szyby – Nasze innowacyjne rozwiązanie łączy w sobie trzy funkcje: zapewnia komfort, wyjątkową przejrzystość i transparentność oraz oszczędności w użytkowaniu mieszkania czy domu. Szyby pozwalają osiągnąć najwyższą klasę energooszczędności „A” - podkreśla ekspert Glasssolutions Saint-Gobain. Uzyskanie takich parametrów szyby jest możliwe dzięki zastosowaniu technologii dwóch komór z przestrzenią międzyszybową o grubości min. 14 mm wypełnioną argonem, osadzonych na ciepłej ramce.
Funkcjonalne rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które łączy w sobie wiele funkcji, dając poczucie bezpieczeństwa, komfortu i estetyki. Bardzo powszechne stało się ich uwzględnianie już na etapie projektu domu. Rolety chronią przed działaniem czynników atmosferycznych i wpływają korzystnie na izolację termiczną budynku podczas zimy. W czasie upałów zatrzymują zaś nadmierną ilość promieni słonecznych, zapewniając we wnętrzu przyjemny chłód. Kolejną ich funkcją jest ochrona przed hałasem – dobrze dobrane rolety skutecznie tłumią dźwięki docierające z zewnątrz, co jest szczególnie istotne w przypadku obiektów zlokalizowanych bezpośrednio np. przy ruchliwej ulicy. Rolety dodatkowo zabezpieczają przed złodziejami.
Czytaj również: Wybór stolarki krok po kroku
– Rolety to pierwsza bariera pomiędzy wnętrzem, a otoczeniem zewnętrznym budynku. Ponieważ narażone są na ciągłe działanie czynników atmosferycznych, powinny być zbudowane z materiałów spełniających najwyższe normy jakości – tłumaczy Jerzy Balon, Dyrektor Produkcji Aluprof S.A., producenta systemów aluminiowych dla budownictwa - Takie wymagania spełniają oferowane przez nas rozwiązania w postaci systemów rolet zewnętrznych z aluminium. Można do nich dodatkowo zastosować siłowniki z napędem elektrycznym, co pozwala na zdalne obsługiwanie za pomocą pilota lub przełączników naściennych – dodaje Jerzy Balon. Systemy rolet zewnętrznych są dostępne w różnych konfiguracjach, różniących się sposobem zabudowy i funkcjonalnością. Mnogość profili powoduje, że rolety mogą być dopasowane do zróżnicowanych wymagań użytkowników.
Wybór dobrze przemyślany
Niezależnie od tego, jakie wyroby z zakresu stolarki okiennej najlepiej odpowiadają naszym potrzebom, istotne jest, żeby ich wybór uwzględniał odpowiednie kryteria i był przemyślany. - Badania przeprowadzone na rynku materiałów budowlanych pokazują, że głównymi czynnikami wpływającymi na zakup stolarki okiennej są cena, opinia znajomych, reklama i moda na daną konstrukcję - mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizacji zrzeszającej podmioty działające na polskim rynku stolarki otworowej – Tymczasem przy podejmowaniu decyzji powinny być brane pod uwagę przede wszystkim parametry stolarki – jej izolacyjność termiczna i akustyczna czy też trwałość i stabilność. Cena to czynnik, który należy uwzględnić w drugiej kolejności – radzi Paweł Wróblewski. Najlepiej sprawdzić czy producent określił wszystkie parametry techniczne charakteryzujące wyrób i warunki jego gwarancji. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami zweryfikować tych informacji, nie bójmy się skorzystać z wiedzy fachowego doradcy.
Źródło: Red Pen / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
- Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...