Wybrano 20 najlepszych wniosków w ramach poznańskiego budżetu obywatelskiego

Wybrano 20 najlepszych wniosków w ramach poznańskiego budżetu obywatelskiego

Spośród 217 wniosków nadesłanych do drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Poznaniu wybrano 20 najciekawszych oraz najbardziej możliwych do realizacji, na które przez prawie dwa tygodnie mogą głosować Poznaniacy. Zrealizowane zostaną te projekty, które uzyskają najwięcej głosów.

 

Inicjatywę wspierają deweloperzy i zachęcają do głosowania na wybrane propozycje. Miasto przeznaczyło na ten cel aż 20 mln złotych. 

 

To już druga edycja poznańskiego budżetu obywatelskiego. Pierwsza okazała się sporym sukcesem. Wówczas mieszkańcy mieli do dyspozycji środki o wartości 10 mln złotych i zgłosili aż 343 wnioski. Pieniądze wystarczyły na realizację pięciu projektów -  rozbudowę Hospicjum Palium, budowę Wartostrady, ośrodka krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych, drogi rowerowej od ul. Juraszów do Strzeszynka oraz rodzinnego placu zabaw nad Maltą.  

 

Czytaj również: Ambasador Polskiej Gospodarki w kategorii Partner Firm Zagranicznych

 

Do drugiej edycji wytypowano 20 projektów o łącznej wartości 46 mln złotych. Wiele z nich dotyczy budowy ścieżek rowerowych, chodników czy stacji rowerów miejskich. Część postawiła na sport i rekreację – budowa toru łuczniczego, Centrum Wrotkarskiego czy odświeżenie stadionu w Golęcinie. Kolejnym obszarem, którego dotyczą projekty jest zagospodarowania przestrzenne miasta. Pojawiły się również dwa ogólne projekty, które są ciężkie do sklasyfikowania, np. remont lwiarni w Starym Zoo.

 

Agencja Inwestycyjna, poznański deweloper z ponad 20-letnim doświadczeniem, zachęca do głosowania na projekty dotyczące dzielnicy Naramowice. Do tego obszaru odnoszą się 3 propozycje  - czterooddziałowe przedszkole modułowe "Miasto dzieci" zlokalizowane na Naramowicach, chodnik z dopuszczeniem ruchu rowerowego w ciągu ul. Naramowickiej lub rozszerzenie infrastruktury rowerowej poprzez budowę stacji rowerów miejskich w Poznaniu m.in. na Piątkowie.

 

 

- Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu na budżet obywatelski. To ciekawa inicjatywa, która przyczyni się do poprawy komfortu życia Poznaniaków a także zwiększa zaangażowanie obywateli w życie miasta – mówi Bożena Taflińska-Tadeusz, wiceprezes Agencji Inwestycyjnej.  - Szczególną uwagę zwracamy na propozycję nr 4 na karcie do głosowania – przedszkole modułowe „Miasto dzieci” na Naramowicach. Ta dzielnica przyciąga wiele rodzin z małymi dziećmi. To także większość naszych klientów. Z pewnością ten projekt jest potrzebny i warty zrealizowania – dodaje Taflińska-Tadeusz.

 

W przedszkolach na terenie samych Naramowic zabrakło w ubiegłym roku ok. 100 miejsc. W najbliższym latach w samych dzielnicach północnych przybędzie kilkanaście tysięcy nowych mieszkańców. Dlatego zapotrzebowanie na tego typu placówki jest bardzo duże. Forma modułowa przedszkola ma umożliwić mobilność, a przede wszystkim ułatwić przekształcanie obiektu – dostosowanie do ilości chętnych. 

 

Czytaj również: Polska liderem rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Centralnej

 

Głosowanie rozpoczęło się 18 września i trwać będzie do niedzieli, 29 września. Każdy może oddać głos na maksymalnie pięć projektów. Głosować można przez Internet, przez wypełnienie specjalnej karty i wrzucenie jej do jednej z urn, które znajdują się we wszystkich budynkach Urzędu Miasta. Dodatkowo na terenie miasta (na ul. Półwiejskiej oraz placu Wolności) powstały stoiska, gdzie chętni również mogą oddać swój głos.

 

W tym roku wprowadzono zmianę w kwestii osób upoważnionych do głosowania. Poza pełnoletnimi mieszkańcami Poznania głosy oddawać mogą również studenci z poza miasta, którzy obecnie uczą się na poznańskich uczelniach. 

2013-09-25
Źródło: Forte PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19452 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 285

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >