Wygodne nożyce do sprawnego przycinania żywopłotów

Wygodne nożyce do sprawnego przycinania żywopłotów

W okresie od końca czerwca do połowy sierpnia warto zadbać o dojrzałe krzewy i żywopłoty liściaste, które są nie tylko ozdobą ogrodu, ale także spełniają wiele dodatkowych pożytecznych funkcji, np. osłaniają dom przed światem zewnętrznym, tłumią hałas dochodzący z ulicy, oczyszczają powietrze z unoszącego się pyłu. Stanowią również naturalną zaporę przeciwwiatrową, co na pewno doceniają właściciele posesji otoczonych żywopłotami podczas tegorocznego dynamicznego lata. Podczas ich pielęgnacji pamiętajmy także i o tym, że w krzewach i żywopłotach mogą być ptasie gniazda. Warto więc najpierw sprawdzić czy są już puste. Czytaj dalej

 

Zdrowy i efektowny wygląd żywopłotów zależy przede wszystkim od odpowiedniego nawożenia i nawadniania, a także od przycinania, które stosujemy w celu formowania i odmładzania roślin. Dzięki tej czynności żywopłot silnie się rozkrzewia i zagęszcza.

 


Jak przycinać żywopłot?

Zarówno częstotliwość jak i cel przycinania zależą od gatunku roślin tworzących żywopłot. Przycinanie formułujące wykonujemy tak często jak wymaga tego dany gatunek rośliny i zależnie od szybkości przyrostu. Jeśli krzew ma duże przyrosty, możemy go przycinać kilkakrotnie w sezonie: na wiosnę, latem i pod koniec lata, ale nie później niż w połowie sierpnia. Jesienią dopuszczalne jest jedynie przycinanie gatunków bardzo odpornych na zimowe mrozy.

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Latem przeprowadzamy formowanie dojrzałych krzewów liściastych, wiecznie zielonych (np. bukszpan).
  • Rośliny iglaste formujemy zależnie od wielkości przyrostu: te o dużym przyroście przycinamy ok. 3 razy w okresie od kwietnia do września, zaś te o średnim – w połowie lipca i na jesieni. W sezonie letnim można również przyciąć cisy.
  • Kształt – żywopłot powinien mieć kształt trapezu z szerszą podstawą, zwężającą się ku górze. Taka forma jest najlepsza dla krzewów, ponieważ zapewnia prawidłowe doświetlenie i sprzyja zagęszczaniu się krzewu. Na terenach charakteryzujących się silnymi opadami śniegu, można ten kształt dostosować do warunków i górną część żywopłotu przyciąć w formie stożka, co ułatwi zsuwanie się warstwy śniegu na ziemię. Zalegająca na górze ciężka warstwa śnieżna niszczy krzewy.
  • Technika cięcia – przycinanie powinniśmy zaczynać od boków. Cięcie powinno być przeprowadzane równolegle do gałęzi, a narzędzie – dobrze naostrzone, by nie ranić roślin. Stosując tępe ostrza narażamy krzewy na infekcje i długie gojenie się ran.

 

 

Wygodne nożyce do sprawnego przycinania żywopłotów

„Narzędzia do przycinania żywopłotów powinny, oprócz posiadania odpowiedniej mocy i wydajności, być lekkie, by umożliwić dłuższą pracę. W tym kontekście warto także zwrócić uwagę na silnik o niskim poziomie wibracji, który fizycznie ułatwia dłuższą pracę ciągłą, a generowany niski dźwięk jest mniej uciążliwy nie tylko dla operatora, ale i dla otoczenia.,. ” – radzi Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. „Powinny także odznaczać się ograniczoną emisją spalin, tym bardziej, że tego typu urządzeniami pracujemy w pobliżu twarzy i górnych dróg oddechowych. Przy wyborze nożyc warto również wziąć pod uwagę ergonomię, uchwyty oraz jakość i rodzaj ostrzy.”

 

 

Czytaj również: Wszystko w porządku!

 

Nożyce Honda HHH 25S – 75E

Zastosowanie: precyzyjne przycinanie krzewów i żywopłotów na niewielkiej wysokości.

Silnik: 4-suwowy Honda GX 25 o mocy 1KM z układem automatycznej dekompresji (natychmiastowe uruchomienie urządzenia)

Długość ostrza: 69 cm

Ostrze: jednostronne

Deflektor: nożyce wyposażone są w listwę (deflektor) ułatwiającą odrzucanie ścinanych pędów w pewnej odległości od rośliny.

Niska waga, ergonomiczny i regulowany uchwyt, doskonałe wyważenie zapewniają komfort pracy i obsługi.

 

 

 Wygodnym rozwiązaniem do przycinania krzewów jest wielofunkcyjne narzędzie Honda Versatool ™, składające się z jednostki napędowej i wymiennie podłączanych narzędzi, w tym nożyc długich i krótkich. Jednostka napędowa Honda Versatool™  -  UMC 435 E – pracuje na przyjaznym dla otoczenia i dla operatora czterosuwowym silniku spalinowym GX 35 o mocy 1,3KM – jednym z najlżejszych na świecie. Wyróżnia się on niskim poziomem wibracji i ograniczoną emisją spalin. UMC 435 jest idealnie wyważone, co w połączeniu z ergonomicznymi uchwytami zapewnia łatwą i komfortową obsługę. Natomiast system olejowego umożliwia pracę i przechowywanie urządzenia w każdej pozycji.

 

 

Nożyce długie Honda Versatool™  - SSHE LE

Zastosowanie: przycinanie wysokich partii  żywopłotów i krzewów.

Długość robocza:  105 cm (w tym przedłużka 60 cm). Zapewnia szeroki zasięg pracy bez potrzeby wykorzystywania drabiny i bez konieczności schylania się.

Ostrze: dwustronne.

Narzędzie, przeznaczone do cięcia gałązek o średnicy do 2,4 cm, jest lekkie i odpowiednio wyważone, a regulacja kąta pracy (90°) zapewnia wygodne ustawienie ostrzy i równe przycinanie powierzchni bocznych i górnych żywopłotu.

 

 

Czytaj również: Wielozadaniowe traktorki do ogrodu

 

Nożyce krótkie Honda Versatool™  - SSHE SE

Zastosowanie: sprawne przycinanie krzewów  o średnich rozmiarach.

Długość robocza:  55 cm

Ostrze: dwustronne.

Służy do przycinania gałązek o średnicy do 1,5 cm. Regulowany kąt pracy (54°) umożliwia dostosowanie ustawienia narzędzia do warunków. Zasięg nożyc krótkich i długich można zwiększyć o 100 cm lub 50 cm, łącząc je dodatkowo z  jedną z przedłużek zestawu.

Źródło: comunicat / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 453

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >