Wyjątkowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Wyjątkowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Siedziba NOSPR, zaprojektowana przez Tomasza Koniora i jego zespół, powstała na terenie dawnej kopalni Katowice, w sąsiedztwie trzech obiektów o znacznie zróżnicowanej architekturze: Muzeum Śląskiego, Centrum Kongresowego oraz Spodka. Prosta i czytelna bryła NOSPR doskonale wkomponowuje się w to otoczenie. Budynek wyróżnia się ciekawą architekturą i piękną salą koncertową z idealną akustyką. Czytaj dalej

 

 

Wyjątkowy budynek

Elewacje budynku oblicowano cegłą, natomiast bocznym ścianom dzielących je nisz nadano intensywnie czerwoną barwę. To ukłon w stronę tradycyjnej śląskiej architektury. Tak malowano bowiem nisze okienne w tradycyjnych ceglanych śląskich familokach.


 Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Fot. Juliusz Sokołowski


Czytaj również: Laureaci konkursu Fasada Roku 2018


Największe wrażenie robi sala koncertowa (na 1800 miejsc), w której ściany wykonano z surowego betonu. Są grafitowoczarne i szorstkie z widocznym deskowaniem, przez co przypominają bryłę węgla lub ściany pokładów kopalni. Ma również niespotykany kształt – wybrzusza się od strony wejścia niczym kadłub arki. Salę wyróżnia także wspaniała akustyka, którą zaprojektował Yasuhisa Toyota z przedsiębiorstwa Nagata Acoustics. Mogą odbywać się w niej koncerty wszystkich rodzajów muzyki symfonicznej, w tym z rozszerzonym składem orkiestry, 120-osobowym chórem oraz z towarzyszeniem organów.


W budynku mieści się także sala kameralna na 300 miejsc, studio nagrań, archiwum, w którym gromadzone są nagrania i nuty...  natomiast na terenie przylegającym do NOSPR powstał amfiteatr. Obiekt jest wyjątkowy pod każdym względem.

 

Luksusowe toalety Duravit

Wyjątkowe są tutaj również toalety. Zadbano w nich o najdrobniejszy detal, aby i te pomieszczenia idealnie komponowały się z całością realizacji. Łazienki przypominają o kopalni, która kiedyś mieściła się w tym miejscu. Są surowe, wręcz przemysłowe, a jednocześnie luksusowe. W taki styl wykończenia idealnie wpisuje się ceramika sanitarna Duravit. Prosta, a zarazem wyjątkowa i najlepszej jakości, wspaniale dopełnia wnętrza toalet.

 

Idealnie wpisujące się umywalki

Z surowymi wnętrzami toalet rewelacyjnie korespondują umywalki podblatowe Vero. Tworzą wspaniały duet z ciemnymi, granitowymi blatami. Do tego celu został wybrany model biały, kwadratowy. Prostota i czystość formy umywalek oraz niekwestionowana najlepsza jakość nadaje wnętrzu powiew wyrafinowanego luksusu.


 Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Fot. Juliusz Sokołowski

Czytaj również: Efektowne elewacje współczesnej architektury - fasady medialne


W łazienkach pojawiły się także umywalki wiszące Vital Starck 3. Zastosowane umywalki posiadają powłokę  WonderGliss, która jest wypalana w ceramice. Przejmuje ona brud powierzchni narażonej na zabrudzenia. Ceramika pokryta warstwą WonderGliss pozostaje długi czas gładka i czysta, co zapewnia niesamowitą łatwość pielęgnacji.


Nowoczesna siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

Fot. Juliusz Sokołowski

Toalety

W toaletach NOSPR zamontowano miski toaletowe Starck, zaprojektowane przez wybitnego francuskiego projektanta Philippe Starcka. Tak jak wszystkie miski toaletowe marki Duravit wyposażone są one w otwarty rant spłukujący, zapewniający dodatkową higienę i wygodę. To samo dotyczy pisuarów, które wybrano również z tej samej kolekcji. Charakteryzuje je prosta i ergonomiczna forma.


Nowoczesna siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

 Fot. Juliusz Sokołowski

 

W toaletach pojawiły się również miski toaletowe Architec za projektowane przez profesora Franka Hustlera. Produkty z tej linii cechuje nowoczesna forma o prostej linii. Inspiracją do jej powstania były podstawowe elementy architektoniczne: koło i kwadrat. W ramach tej serii powstał szeroki wachlarz produktów do praktycznie każdego zastosowania – prywatnego, publicznego i bezbarierowego.

Ciekawym elementem dekoracyjnym łazienek jest zamontowanie rusztu do zlewu gospodarczego. Wykończony w chromie, stanowi idealne uzupełnienie całości.


Źródło: DT Media / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 272

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >