Wykończenie podłóg – lista artykułów
Dlaczego najchętniej wybieramy podłogi drewniane?
Materiał naturalny, jakim jest drewno, towarzyszy ludziom od wieków. Posadzka drewniana jest ponadczasowa i nie poddaje się trendom mody. Trudno znaleźć także mniej przetworzony materiał wykończeniowy od drewna co świadczy o jego dobrych właściwościach hipoalergicznych.
Podłogi drewniane - jakie wybrać?
Podłoga to jeden z najważniejszych elementów wykończenia domu, który decyduje nie tylko o komforcie jego mieszkańców, ale także nadaje wnętrzu odpowiedniego charakteru i stylu. Zwykle od podłogi zaczynamy projektowanie mieszkania, czy domu. Najpierw, biorąc pod uwagę nasze upodobania i zasobność portfela, decydujemy się na dany materiał. Kolejnym krokiem jest wybór już konkretnego wzoru i koloru. Obie decyzje nie są łatwe, gdyż na rynku istnieje szeroki wybór różnorodnych materiałów, a przecież nasza podłoga powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także oryginalna i modna. Przyjrzymy się zatem najważniejszym grupom pokryć podłogowych i sprawdźmy, co jest teraz na topie w modzie podłogowej.
Dwuskładnikowy lakier do parkietu APU-2 Professional
APU-2 Professional jest nowej generacji, dwuskładnikowym lakierem nawierzchniowym, przeznaczonym do lakierowania parkietów i innych podłóg drewnianych, narażonych na bardzo silne obciążenia mechaniczne (ścieranie, zarysowanie, udar).
Panele podłogowe i płytki PCV - nowa kolekcja ALLURA firmy FORBO
Nowością na podłogę jest kolekcja paneli i płytek PCV - ALLURA firmy FORBO. Wzory inspirowane drewnem, metalem, kamieniem i szkłem, w najdrobniejszym szczególe odwzorowują naturalne materiały. Nawet w dotyku są tak realne, że trudno je odróżnić od oryginałów. A ich trwałość i odporność jest zdecydowanie większa niż pozostałych materiałów podłogowych.
Wykończenie poddasza
Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w budownictwie jednorodzinnym są domy z poddaszem użytkowym. Można w ten sposób, stosunkowo łatwo, uzyskać dodatkową powierzchnię użytkową. Poddasze charakteryzuje się występowaniem skosów nadających wnętrzu specyficzną atmosferę. Przy jego urządzaniu pojawia się kwestia wykończenia tychże skosów. Wybór materiału wykończeniowego jest zazwyczaj uzależniony od jego przeznaczenia. Są bowiem materiały nadające się do pomieszczeń suchych – pokoju, garderoby, korytarza, i inne – nadające się do pomieszczeń, w których może występować czasowo podwyższona wilgotność powietrza, np kuchni i łazienek.
Płytki w łazience
Każde pomieszczenie w mieszkaniu ma swoją specyfikę. Inaczej użytkowana jest sypialnia, diametralnie różne warunki panują w kuchni a na inne rzeczy zwracamy uwagę planując pokój dziecka. Wielokrotnie wspominaliśmy, iż podłoga powinna być dobierana pod kątem użytkowania pomieszczenia. Podobnie jest z łazienką.
Adaptacja poddasza – (prace adaptacyjne)
Projektując własne mieszkanie, dążymy do stworzenia, wyjątkowego wnętrza. Zastanawiamy się jednocześnie jak to osiągnąć niewielkim nakładem finansowym. Niektórzy decydują się wówczas na adaptację poddasza, dostrzegając liczne zalety takiego rozwiązania. We współczesnym budownictwie poddasze stało się jednym z najważniejszych elementów budynku. Nowoczesne, lekkie technologie pozwalają na uczynienie z jego pomieszczeń pełnowartościowej mieszkalnej części domu.
Skala Mohsa i jakie są klasy ścieralności płytek podłogowych?
W zależności od tego gdzie płytki podłogowe będą montowane, muszą spełniać określone właściwości użytkowe.
Jakie wykładziny dywanowe – naturalne czy syntetyczne?
Wykładziny dywanowe dają poczucie ciepła, miękkości i przytulności pomieszczenia, w którym okrywają podłogę. Ich komfort i estetyka idą w parze z funkcjonalnością. Czy aby na pewno?
Ogrzewanie podłogowe - przygotowanie podłoża
Wśród projektantów i w środowisku parkieciarzy panuje opinia, że ogrzewanie podłogowe nie wyklucza zastosowania drewnianych wykładzin podłogowych. Mimo to, mało jest projektów i montaży nie powodujących problemów związanych z wpływem ogrzewania na parkiet. Zwykle jednak problemy te okazują się wynikiem niewiedzy i zaniedbań w fazie przygotowania podłoża i doboru materiałów do układania lub też spowodowane są niewłaściwą eksploatacją podłogi.