Wykończenie wnęki okna połaciowego

Wykończenie wnęki okna połaciowego

Wykończenie wnęki okna połaciowego za pomocą płyty budowlanej MFP nie jest zadaniem trudnym. Łatwość obróbki i montażu tego materiału czyni je osiągalnym w zasadzie dla każdego majsterkowicza – amatora, a doskonałe właściwości cieplne płyty dodatkowo pomogą w uniknięciu mostków termicznych.

 

Aby jednak w pełni wykorzystać wszystkie atuty okna połaciowego – należy wcześniej podjąć kilka bardzo istotnych decyzji dotyczących jego wielkości i lokalizacji.

 

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że okno połaciowe pod względem wysokości parapetu jak również górnej krawędzi okna powinno być traktowane tak samo jak każde okno w pionowej ścianie budynku.

 

Czytaj również: Profile okienne najwyższej jakości

 

Oznacza to, że jego parapet powinien znajdować się na wysokości około 90 – 110cm, a górna krawędź – powyżej linii wzroku. Wartością optymalną byłaby wysokość około 210 – 220cm, jednak ze względu na nachylenie połaci dachowej i związaną z tym rzeczywistą długość okna – za wystarczającą można przyjąć wysokość ok. 190cm. Jak można zaobserwować na rysunku – niezwykle istotny jest w tym wypadku dobór wysokości okna połaciowego. O ile przy kącie nachylenia dachu wynoszącym 45° do uzyskania właściwych wysokości krawędzi wystarczy okno o wysokości 140cm, to już w wypadku dachu o kącie nachylenia 35° niezbędne staje się okno o wysokości ok. 170cm.

 

 

Równie istotne co dobór odpowiedniej wielkości okna jest właściwe wykończenie powierzchni wnęki okiennej. Aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza we wnętrzu – grzejnik (1) powinien znajdować się pod oknem (dokładnie tak samo jak w wypadku przeszkleń w ścianach pionowych). W sytuacji idealnej dolny element wnęki okiennej (2) powinien być pionowy w stosunku do podłogi, a jej górny element (3) – poziomy. Taka geometria wnęki okiennej poza zapewnieniem idealnej cyrkulacji powietrza i zminimalizowaniem zjawiska kondensacji pary wodnej na przeszkleniu, zapewnia również maksymalną ilość światła dziennego możliwą do zapewnienia przy danej wielkości okna.

 

Czytaj również: Okna o wysokim standardzie bezpieczeństwa

 

W niektórych wypadkach (na przykład przy wysokiej ściance kolankowej) nie jest możliwe uzyskanie pionowej dolnej płaszczyzny wnęki okiennej przy zachowaniu odpowiedniej wysokości dolnej krawędzi okna. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nad grzejnikiem (1) poziomo wykończonej dolnej krawędzi (2) z odsuniętym parapetem (3) który wymusza właściwy przepływ ogrzanego powietrza. Górna krawędź wnęki (4) powinna pozostać pozioma aby zapewnić maksymalną ilość docierającego do pomieszczenia światła.

Źródło: nota bene / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
  • Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
  • Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
  • Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
  • Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19419 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 559

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >