Wykup mieszkania komunalnego krok po kroku
Mieszkanie od gminy to dla wielu osób łakomy kąsek - choćby ze względu na fakt, że taki lokal można wykupić ze znaczną bonifikatą. O czym jednak należy pamiętać, kupując mieszkanie komunalne? Jakie formalności muszą być spełnione, by zyskać prawo do wykupu mieszkania?
Czytaj dalej
Najpierw trzeba stać się najemcą mieszkania komunalnego Nie można od razu wykupić mieszkania z zasobów gminnych ze znacznym upustem. Aby w ogóle mieć szansę na nabycie takiego lokalu, najpierw trzeba stać się jego najemcą.
O mieszkanie komunalne mogą się ubiegać osoby, których dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza progu, ustalonego przez daną gminę. Wartości te są różne w różnych miejscowościach i wynika to z różnic w zarobkach, w cenach nieruchomości oraz w wielkości zasobów mieszkaniowych gminy.
Samo złożenie wniosku o przyznanie lokalu komunalnego nie stanowi gwarancji, że taki lokal zostanie nam przydzielony. Specjalna komisja oceni naszą sytuację finansową i mieszkaniową oraz przyjmie, bądź odrzuci wniosek. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, należy uzbroić się w cierpliwość. Do rzadkości należą sytuacje, w których mieszkanie przyznawane jest w ciągu kilku miesięcy. Zwykle lista chętnych jest tak długa, a zasoby gminne tak ograniczone, że na mieszkanie trzeba czekać kilka lat.
Jeśli gmina zaproponuje nam określony lokal komunalny, a my go nie przyjmiemy, ponieważ nie będzie nam odpowiadać jego stan, wysokość czynszu, czy lokalizacja, będziemy musieli oczekiwać na inny lokal, jednak istnieje duże ryzyko, że kolejne propozycje będą mniej atrakcyjne. Jeśli zaakceptujemy zaproponowane przez miasto mieszkanie, zostaje podpisana umowa najmu - stajemy się najemcą nieruchomości, a gmina pozostaje jej właścicielem. Warto postarać się o to, by umowa została zawarta na czas nieoznaczony - to bardzo ułatwi w przyszłości sprawę wykupu mieszkania.
Jak stać się właścicielem mieszkania komunalnego? Nie wszyscy wiedzą, że mieszkanie, przyznane nam przez miasto, można wykupić, pod warunkiem, że nie jest to mieszkanie socjalne. Jeśli to gmina wystąpi z ogłoszeniem o chęci zbycia nieruchomości, jako najemca z umową na czas nieokreślony, zyskujemy prawo pierwokupu. Aby wykupić mieszkanie komunalne, musimy zaakceptować zaproponowaną przez gminę cenę nieruchomości oraz w określonym terminie złożyć wymagane dokumenty.
Żeby gmina mogła zaproponować nam konkretną cenę lokalu, niezbędna jest wizyta rzeczoznawcy majątkowego, który oszacuje wartość rynkową nieruchomości. Od tej wartości gmina najprawdopodobniej odliczy nam bonifikatę i przedstawi końcową cenę, niższą nawet o kilkadziesiąt procent. W większości miast funkcjonuje zasada, że im dłużej jesteśmy najemcami lokalu, tym większą uzyskamy bonifikatę przy jego wykupie. Gminy mają zwykle ustalony również minimalny okres najmu, uprawniający nas do wykupu mieszkania.
A jak wykupić mieszkanie komunalne, jeśli gmina nie wyrazi chęci jego sprzedaży? Zawsze można samodzielnie złożyć wniosek, ubiegając się o możliwość kupna lokalu mieszkalnego, który wynajmujemy od gminy. Należy jednak pamiętać, że jednostki samorządu terytorialnego nie mają obowiązku wyprzedawania zasobów lokalnych, nie można więc zmusić gminy do sprzedaży mieszkania, nawet, jeśli jesteśmy najemcą już od wielu lat. Pamiętajmy także, że gmina nie ma obowiązku stosowania bonifikaty, więc lokal może zostać wystawiony na sprzedaż także po cenie rynkowej.
Większe szanse na możliwość wykupu mieszkania komunalnego pojawiają się wtedy, gdy w danej nieruchomości zostały już sprzedane inne lokale.
Miasto nie może zbyć nieruchomości w złym stanie technicznym, ani mieszkania, znajdującego się w nieruchomości, która nie leży na terenach gminnych. Do transakcji nie dojdzie również wtedy, gdy sytuacja prawna nieruchomości nie jest uregulowana.
A co z mieszkaniami socjalnymi? Mieszkania socjalne to szczególna grupa nieruchomości, przyznawanych osobom w naprawdę złej sytuacji materialnej. Zwykle takie mieszkania przydzielane są osobom, które - z różnych względów - nie są w stanie płacić czynszu w mieszkaniach komunalnych, czy spółdzielczych i grozi im eksmisja. Umowa najmu na lokal socjalny jest zawierana na czas określony i nie zostanie przedłużona, jeśli sytuacja materialna najemcy ulegnie znaczącej poprawie. Będąc najemcą mieszkania socjalnego, nie można więc ubiegać się o jego nabycie na własność. Gmina może natomiast zadecydować o wyprzedaży posiadanych zasobów mieszkaniowych (np. kiedy są w złym stanie technicznym, a władz samorządowych nie stać na remont) i w takiej sytuacji można nabyć lokal socjalny na własność.
Zobacz portal o mieszkaniach - MieszkaniaKomunalne.com.pl.
|
Komentarze
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Na północy Krakowa realizowana jest koncepcja 15-m... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Inwestycje w nieruchomości Liczba postów: 275 Grupa: Inwestycje Inwestowanie w nieruchomości za granicą to jedna z najlepszych decyzji finansowych, którą można podjąć, szczególnie jeśli myślimy o przyszłości. Oprócz zysków z...
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 219 Grupa: Inwestycje Jak najskuteczniej i wygodnie sprzedać nieruchomość? Bez względu na rodzaj nieruchomości, by transakcję przyspieszyć oraz przeprowadzić bez konieczności samodzi...
- Zanim komornik zapuka do drzwi. Liczba postów: 8 Grupa: Inwestycje Tutaj na tym blogu znajdziecie ciekawe informacje, kiedy komornik może wam coś zająć i zawitać do waszego miejsca zamieszkania !
- Puk, puk... Komornik! Liczba postów: 5 Grupa: Inwestycje