Wymiana dachu - co warto wiedzieć przed zakupem materiałów i planowaniem prac

Wymiana dachu - co warto wiedzieć przed zakupem materiałów i planowaniem prac

Wymiana pokrycia dachowego stanowi dla inwestora duże wyzwanie, budzące nierzadko wiele wątpliwości. Zanim więc zlecimy prace i zakupimy materiały oraz akcesoria, warto poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Wiedząc ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego, będziemy w stanie oszacować związane z remontem koszty. Czytaj dalej

 

Bardzo istotnym elementem wyceny jest wybór konkretnych rozwiązań. Warto więc mieć świadomość, jakie są rodzaje pokryć dachowych i ich ceny. Przydatna okaże się również orientacja w prawie budowlanym dotycząca na przykład sytuacji, w których prowadzone prace wymagać będą zgłoszenia do odpowiednich organów.

Wymiana dachu - co warto wiedzieć przed planowaniem prac


Ile kosztuje wymiana pokrycia dachowego?

Przygotowując kosztorys remontu dachu, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Kluczowa jest między innymi cena nowego rodzaju pokrycia. Duże znaczenie ma także powierzchnia samego dachu. Istotna jest również złożoność jego architektury, która przełoży się na czas trwania prac dekarskich, a tym samym wynagrodzenie wynajętych fachowców.

 

Wymiana dachu - co warto wiedzieć przed planowaniem prac

 

Czytaj również: Czym wykonuje się cięcie plastiku? 

 

Należy jednak zauważyć, że zatrudnienie liczniejszej ekipy, choć zwykle droższe, pozwoli na szybsze ukończenie remontu. Może mieć to duże znaczenie wtedy, kiedy zależy nam na czasie. Pod uwagę powinniśmy także wziąć pełniące różne funkcje akcesoria dodatkowe oraz dachówki specjalne. Zastosowanie tego rodzaju udogodnień wiązać się będzie z większymi kosztami. Każdy dach jest więc pod kątem wyceny niepowtarzalnym, unikatowym obiektem.

 

Zróżnicowane jakościowo i cenowo pokrycia dachowe – jakie wybrać rozwiązania?

Wykonując remont dachu, warto wiedzieć, jakie są rodzaje pokryć dachowych, znać ich zalety oraz ceny. Pomoże to w wyborze rozwiązania w pełni dopasowanego do naszych potrzeb. Do najtańszych pokryć dachowych zaliczana jest blacha. Często stosuje się ją więc na połaciach o dużej powierzchni. Stosunkowo niską ceną wyróżniają się też blachodachówki. Oba te rodzaje pokryć są jednak podatne na korozję. Tanim rozwiązaniem jest również gont bitumiczny.

 

Jest on jednak podatny na porastanie przez mech, a jego montaż wymaga wykonania pełnego deskowania. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny zapewniają dachówki cementowe. Choć nie oferują aż tak imponujących parametrów, jak modele ceramiczne, to nadal cechuje je duża trwałość, atrakcyjna estetyka oraz wysoka odporność na działanie pogody.

 

Wymiana dachu - co warto wiedzieć przed planowaniem prac

 

Czytaj również: Uszczelnienie dachu elastyczną taśmą butylową

 

Ze względu na swoje parametry, najtańsze pokrycia niekoniecznie okażą się najekonomiczniejszym wyborem w dłuższej perspektywie. Często to rozwiązania o wyższej jakości będą więc lepszym rozwiązaniem. Zakup produktów takich jak dachówki ceramiczne lub cementowe (np. modeli SIMPLA, KODA, czy KAPSTADT marki CREATON) zagwarantuje, że gotowy dach będzie wyróżniał się doskonałymi parametrami funkcjonalnymi i technicznymi. W efekcie uda nam się uniknąć wielu kosztownych napraw.

 

Czy wymiana pokrycia dachowego wymaga zgłoszenia?

W myśl prawa budowlanego, odtworzenie stanu pierwotnego dachu uznawane jest za remont. Nie wymaga więc żadnych kroków formalnych - zgłaszania, ani uzyskania pozwolenia. Wyjątek stanowi wymiana pokrycia dachu domu wchodzącego w skład zabudowy szeregowej lub bliźniaka, obiektu wpisanego do rejestru zabytków albo objętego ochroną konserwatorską.

 

Jeżeli natomiast w ramach przeprowadzonych prac zamierzamy dodać nowe okna dachowe, zmienić kubaturę budynku lub ingerować w więźbę dachową, przedsięwzięcie takie zostanie uznane za przebudowę. Oznacza to, iż musi zostać zgłoszone odpowiednim organom – starostwu powiatowemu lub urzędowi miasta.

Źródło: AFIR Biuro PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 159

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >