Wymiana okien na wiosnę

Wymiana okien na wiosnę

Wiosna i nadejście cieplejszych dni oznacza zwykle początek sezonu wymiany okien w mieszkaniach. W sklepach mamy bogaty wybór różnych rodzajów profili okiennych. Jednak wbrew pozorom decyzja, jakie okna wybrać - drewniane czy plastikowe - nie jest łatwa. Mieszkańcy bloków wielorodzinnych muszą dodatkowo rozważyć rozmaite kwestie prawne związane z ich wymianą. Czytaj dalej

 

Okna drewniane czy plastikowe? Jakie okna wybrać?

Decydując się na wymianę okien, musimy po pierwsze dokonać wyboru: drewniane czy plastikowe? – Każdy rodzaj profili okiennych ma swoje wady i zalety, ale można przyjąć, że najlepszym wyborem są obecnie okna drewniane – ocenia Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości. Jak potwierdzają specjaliści, okna drewniane posiadają wiele zalet, których próżno szukać w przypadku tych z PCV. Stanowią idealne rozwiązanie do mieszkań zlokalizowanych w centrach dużych miast, ponieważ skutecznie tłumią hałasy z zewnątrz, są szczelniejsze od  plastikowych i lepiej zatrzymują ciepło w pomieszczeniu.

 

 

Jakie okna wybrać?

Świetnie sprawdzą się też w starym budownictwie, ponieważ dzięki swojej sztywności mogą być stosowane do dużych przeszkleń. Warto pamiętać, że takie profile są skomplikowane w produkcji, a dzięki temu zwykle bardzo dokładnie wykonane. Odpowiednio konserwowane okna tego typu mogą służyć nam nawet przez 90 lat. Jeśli czeka nas wymiana okien na wiosnę i zadajemy sobie pytanie, jakie wybrać, to pamiętajmy, że ten segment rynku nie stoi w miejscu – okna drewniane idą z duchem czasu. Oznacza to, że również podstawowy rodzaj profili można wzbogacić o różne, zwiększające komfort użytkowania opcje dodatkowe. – Jedną z podstawowych możliwości jest wyposażenie okna drewnianego w funkcje antywłamaniowe – zwraca uwagę Marcin Sodo.

 

Poza zaletami odnoszącymi się do funkcjonalności i codziennego użytku należy jeszcze wspomnieć o estetyce. Okna drewniane można lakierować i malować, zachowując rysunek słojów, co pozwala  nadać mieszkaniu przytulny i ciepły charakter. Co równie ważne, w przeciwieństwie do okien z PCV, bardzo łatwo możemy zlikwidować wszelkie uszkodzenia i zarysowania, które pojawią się na drewnianej ramie okiennej w trakcie użytkowania.

 

 

Czytaj również: Wybieramy okna. Drewniane czy z PCV?

 

Zastanawiając się nad tym, jakie okna wybrać, trzeba również pamiętać o wadach profili drewnianych. Jedną z nich jest konieczność konserwacji, którą należy przeprowadzać co kilka lat. Jak każde drewno, także to, z którego wyprodukowano ramę okienną, wymaga pielęgnacji i zabezpieczenia, jeśli montowane jest w pomieszczeniu o dużej wilgotności. Ponadto należy zaznaczyć, że okna drewniane są droższe od tych z PCV. Przeciwnicy profili okiennych z drewna wskazują, że według różnych statystyk stanowią one zaledwie 15 procent obecnie wybieranych ram. Dzieje się tak jednak dlatego, że postrzegane są one jako produkty luksusowe, choć w rzeczywistości ich cena nie odbiega aż tak bardzo od kosztów montażu profili plastikowych.

 

 Jakie zalety mają okna z plastiku?

Przede wszystkim cechuje je duża stabilność. Wynika ona ze specjalnej budowy profili PCV, które w procesie produkcji są wzmacniane stalowymi kształtownikami. W odróżnieniu od swoich drewnianych odpowiedników okna plastikowe są zdecydowanie bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych i substancji chemicznych. Oprócz tego profile te zachowują kolor przez wiele lat, a pierwszą konserwację można wykonać nawet po 40 latach od instalacji. Nie oznacza to, że profile plastikowe pozbawione są wad. Jedną z najważniejszych jest niewątpliwie to, że raz uszkodzone okno niemal na pewno trzeba będzie wymienić. Niestety, w przeciwieństwie do profili drewnianych ramy wykonane z PCV są bardzo podatne na właściwie nieusuwalne zarysowania,. Dyskusyjna jest również ich estetyka. Owszem, są lekkie i dostępne w kilkudziesięciu wzorach i kolorach, ale czy nie lepiej wygląda rama wykonana z naturalnego drewna? Okleina z folii drewnopodobnej zawsze będzie tylko okleiną. – Jeśli planujemy wymianę okna dachowego to należy także pamiętać, że profile plastikowe montowane w dachu mogą mieć jedynie kształt prostokąta. Natomiast te wykonane z drewna nie mają takich ograniczeń – podkreśla Sodo.

 

Czytaj również: Okna z szybami refleksyjnymi

 

 

Wymiana okien we wspólnocie

Ogólnie przyjęte zasady określają, że jeśli przeprowadzamy prace remontowe w mieszkaniu i nie ingerują one w części wspólne budynku, które są własnością wspólnoty, to nie potrzebujemy jej zgody. Definicja części wspólnych została określona w Ustawie o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388 z późn. zm.). Niestety, okna stanowią dość szczególny element budynku, który jest częścią elewacji, a więc części wspólnej. Może się zdarzyć tak, że wspólnota dokładnie określi, jakie profile wolno nam będzie zamontować. Takie działania mają na celu zagwarantowanie spójnego wyglądu całego budynku. Dodatkowo warto przywołać w tym miejscu ubiegłoroczny wyrok Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 65/13). Rozstrzyga on spór najemcy mieszkania ze wspólnotą mieszkaniową. Sąd orzekł, że na podstawie artykułu 222, paragraf 2 Kodeksu cywilnego (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.) „wspólnota mieszkaniowa może żądać od najemcy niewydzielonego lokalu mieszkalnego przywrócenia do stanu poprzedniego kształtu i rozmiaru otworów okiennych w budynku położonym na nieruchomości wspólnej”. Oznacza to, że jeśli nowe okna nie będą nawiązywały wyglądem do reszty stolarki w budynku, to wspólnota może wymóc na mieszkańcu montaż starych ram i przywrócenie stanu sprzed remontu.

 

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą OknoSlide - okna plastikowe Bielsko-Biała

Źródło: freshpr / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 1005

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >