Wymiana okien w domu lub mieszkaniu – o czym musisz wiedzieć

Wymiana okien w domu lub mieszkaniu – o czym musisz wiedzieć

Powodów, dla których decydujemy się na wymianę okien, jest wiele – od niewystarczającej szczelności czy izolacji akustycznej, aż po nieestetyczny wygląd. Niezależnie jednak od powodów, dla których planujesz zakup nowych okien, jest to temat wymagający dogłębnego przemyślenia. Czy wymiana stolarki okiennej wymaga zezwolenia od spółdzielni mieszkaniowej? Co zrobić ze starymi oknami? Na co zwrócić uwagę podczas montażu nowych okien? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury! Czytaj dalej

 

Termin ważności okien

Zastanawiasz się, czy okna posiadają określony termin przydatności? Czy należy wymieniać je co określoną ilość lat? Niestety, nie jest to takie proste. To, jak długo okna będą w stanie dobrze nam służyć, zależy od wielu czynników – materiałów wykonania np okna drewniane lub PVC, sposobu montażu, konserwacji prowadzonej na przestrzeni lat.

 

Wymiana okien w domu lub mieszkaniu – o czym musisz wiedzieć

 

Czytaj również: Nowe Warunki Techniczne wprowadzają wymóg stosowania cieplejszej stolarki - montowane teraz okna muszą odpowiadać surowszym kryteriom

 

Jak zatem ocenić, że okna wymagają wymiany? Przyjrzyj się im dokładnie i oceń, czy:

  • Okna są szczelne – czy zimne powietrze dostaje się do środka, czy podczas deszczu woda trafia do mieszkania?
  • Okna odpowiednio wyciszają – czy przy zamkniętych oknach słyszysz odgłosy pochodzące z zewnątrz? Czy dźwięki ruchliwej ulicy nie zakłócają Twojego komfortu?
  • Okna dobrze działają – czy ich otwieranie i zamykanie nie sprawia problemów? Czy w pełni możesz korzystać ze wszystkich funkcji okien?
  • Okna cieszą oko – czy wygląd stolarki okiennej wciąż jest estetyczny?

 

Jeżeli którekolwiek z powyższych kwestii wzbudzają Twoje wątpliwości, prawdopodobnie nadszedł odpowiedni czasy, by wymienić stare okna na nowe.

 

Pozwolenie na wymianę okien

To, czy wymiana okien będzie wiązała się z koniecznością uzyskania pozwolenia, zależne jest od skali planowanych zmian. To znaczy:

 

  • Jeżeli zamierzasz zmienić kształt, wielkość lub położenie otworów okiennych na ścianie budynku, zgodnie z prawem, dokonujesz przebudowy obiektu budowlanego. Prace tego typu będą wymagały pozwolenia wydanego przez Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
  • W sytuacji, gdy wymiana okien nie wiąże się z naruszeniem ścian budynku (okna wymieniane są na inny model w tym samym wymiarze, na inny kolor lub na inny podział paneli okiennych w ramach istniejących otworów), uznaje się ją za prace remontowe, niewymagające pozwolenia. Niemniej jednak, w tym wypadku konieczne będzie zgłoszenie planowanego remontu do spółdzielni mieszkaniowej bądź starostwa.
  • Szczególną sytuacją jest wymiana okien w budynku wpisanym do rejestru zabytków (lub znajdującym się na zabytkowym obszarze). Tego typu prace każdorazowo wymagać będą uzyskania pozwolenia, wydawanego przez konserwatora zabytków.

 

Wymiana okien w domu lub mieszkaniu – o czym musisz wiedzieć

 

Czytaj również: Trendy panujące w stolarce okiennej i dodatkowe akcesoria - rolety zaciemniające

 

Jedyną możliwością, aby wymiany okien dokonać bez zgłoszenia i bez pozwolenia, jest remont (wymiana stolarki bez naruszania ścian budynku) przeprowadzany w budynku, który jest Twoją własnością.

 

Wymiana okien – jak się przygotować?

Dopełniłeś wszelkich kwestii formalnych i wybrałeś nowe okna do swojego domu? Czas przygotować się na remont! Przed pojawieniem się ekipy monterskiej w Twoich czterech ścianach, powinieneś:

 

  • Usunąć wszelkie ozdoby znajdujące się w okolicy wymienianych okien – zdejmij zasłony i karnisze, zdemontuj rolety czy żaluzje.
  • Odsunąć meble, które stoją przy oknie – najlepiej, jeżeli ustawisz je w takim miejscu, aby nie utrudniały dojścia do okien.
  • Zabezpiecz otoczenie – grzejnik i podłogę możesz zabezpieczyć przy pomocy folii i tektury. Na czas prac w konkretnym pomieszczeniu możesz zabezpieczyć drzwi wewnętrzne folią, dzięki której pył nie będzie przenosił się do reszty domu czy mieszkania.

 

W zależności od ilości wymienianych okien oraz trudności planowanych prac (np. powiększanie otworów okiennych), czas remontu może wynieść od jednego do kilku dni. Najlepiej będzie, jeżeli ustalisz harmonogram prac z ekipą monterską – dzięki temu unikniesz niespodzianek.

 

W trakcie wymiany okien na nowe

Prace remontowe związane z wymianą stolarki okiennej należy powierzyć doświadczonym specjalistom – najlepiej ekipie rekomendowanej przez salon sprzedaży - Nardos - Producent okien drewnianych , w którym kupiłeś nowe okna do swojego domu. Dzięki temu zyskasz pewność, że montaż przeprowadzony zostanie prawidłowo.

 

Podczas wymiany okien zdaj się na specjalistów, jednak trzymaj rękę na pulsie. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały, np. uszkodzenie elewacji czy wewnętrznych ścian, natychmiast zgłoś ten fakt do kierownika ekipy monterskiej.

 

Okna na śmietnik? Nie!

Stare okna w żadnym wypadku nie mogą trafić na śmietnik czy do kontenera pod blokiem (dotyczy to także kontenerów na odpady o dużych gabarytach). Stolarka okienna uznawana jest za odpad budowlano-rozbiórkowy i musi być zutylizowana w ściśle określony sposób. Jak?

 

Okna, które zostały usunięte podczas remontu, należy dostarczyć do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub Gminnego Punktu Zbierania Odpadów Problematycznych. Zutylizowanie starej stolarki okiennej w takim miejscu jest bezpłatne.

 

Wymiana starych okien na nowe to inwestycja, która bez wątpienia się opłaca. Nowoczesna stolarka okienna poprawi nie tylko termoizolację i wygłuszenie mieszkania, ale także znacznie podniesie jego walory estetyczne i pozytywnie wpłynie na kwestie bezpieczeństwa.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • 21 października w Europie obchodzony jest Dzień... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Pod warunkiem że zoptymalizuje się pod nią ogrzewanie podłogowe, inaczej rachunki za ogrzewanie moga byc duże. Tutaj poradnik https://projekt-ogrzewania.pl/rozs...
  • Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...
  • Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
  • Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...
  • szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 200 Grupa: Nowości ara... Urządzenie komfortowego pokoju dla dziecka jest ważne, ale też ważne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas spacerów. A to osiągniesz kupując odpowie...
  • Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19437 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 413

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >