Wynajem mieszkania w Szczecinie – czym się kierować?

Wynajem mieszkania w Szczecinie – czym się kierować?

Szczecin jest jednym z tych miast, w których wynajem mieszkań cieszy się ogromną popularnością. Jednak decydując się na taki krok, możemy napotkać wiele problemów. Najczęściej występującymi są niedopowiedzenia w umowie, niezgodność z ogłoszeniem, a także pewne niejasności, które stają się później przedmiotem sporu z właścicielem. Jak wynająć mieszkanie, żeby nie żałować? Czytaj dalej

Od czego zacząć: krok po kroku

Poszukiwania mieszkania na wynajem rozpoczniemy oczywiście w Internecie. Wstępną weryfikację przeprowadzamy zgodnie z własnymi preferencjami i możliwościami finansowymi. Od tych dwóch czynników wiele zależy. Jak wiadomo, największą popularnością cieszy się wynajem mieszkania w Szczecinie w samym centrum. W tym przypadku mamy do czynienia zarówno ze stosunkowo niedrogimi ofertami, jak i tymi z wyższym standardem i odpowiednio większymi opłatami. Najdroższe mieszkania do wynajęcia będą zlokalizowane na Starym Mieście. W przypadku innych części Szczecina np. Pomorzan lub Niebuszewa, możemy spodziewać się znacznie tańszych opcji.  


Wynajem mieszkania w Szczecinie – czym się kierować?

 

Czytaj również: Mieszkanie dla studenta - w jakim mieście wynajmie najtaniej?

 

Oczywiście lokalizacja ma znaczenie – dużo zależy np. od tego, gdzie znajduje się nasza praca czy uczelnia i w jakich okolicach przebywamy najczęściej. Nie każdy może pozwolić sobie na długie dojazdy każdego dnia, innym to nie przeszkadza. Niektórym osobom zależy na wysokim standardzie, inne zadowolą się nieco niższym. Podsumowując, wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań i sytuacji życiowej. Po znalezieniu właściwej oferty przechodzimy do porównania rzeczywistego wyglądu mieszkania ze zdjęciami zamieszczonymi w ogłoszeniu. Dobrze jest popytać sąsiadów, czy w budynku jest spokojnie, jak oceniają jego stan, czy wiedzą, po jakim czasie wyprowadzili się poprzedni lokatorzy i z jakiego powodu. Znaczenie ma również sprawdzenie wiarygodności wynajmującego – warto się upewnić, czy jest faktycznym właścicielem mieszkania (!).


Gdzie wynająć mieszkanie w Szczecinie?

Wynajem wymaga sprawdzenia wielu informacji, również tych dość szczegółowych. Odmowa okazania aktu własności danego lokum czy dostępu do odpisu z księgi wieczystej powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Ogromne znaczenie ma również ustalenie warunków płatności i zwrócenie uwagi na poszczególne elementy umowy, m.in. termin uiszczania opłaty, obowiązku naprawy poszczególnych rzeczy (jeżeli nie zostanie to ustalone w umowie, bierze się pod uwagę przepisy z ustawy o ochronie praw lokatorów), podwyżki czynszu, wysokości kaucji za wyrządzone szkody itd. Nigdy nie powinno się wynajmować mieszkania bez podpisania umowy! Pomijając fakt, że dobrze, aby była ona dość szczegółowa i korzystna dla obu stron, zawsze powinna po prostu istnieć – nawet jeżeli wynajmujemy od dobrego znajomego.


Biorąc pod uwagę mieszkania w Szczecinie, wynajem (zwłaszcza nieco droższego mieszkania  lub po prostu na dłuższy czas) warto przeprowadzić z pomocą  doświadczonych specjalistów. Przydatne mogą być wszelkiego rodzaju portale nieruchomości, obsługiwane przez agencje zajmujące się pośrednictwem i doradztwem. W Szczecinie będzie to np. strona elite.nieruchomosci.pl. Znajdziemy tam nie tylko intuicyjną wyszukiwarkę ogłoszeń ze sprawdzonymi mieszkaniami w Szczecinie na wynajm, ale również skorzystamy z usług doradczych doświadczonych fachowców. Pośrednicy dopilnują, aby warunki wynajmu były dla nas jak najkorzystniejsze. Oferty prezentowane przez agencje nieruchomości to zawsze o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie niż te znalezione w popularnych serwisach z ogłoszeniami.


Protokół zdawczo-zbiorczy

Na korzystanie ze sprawdzonych portali, prowadzonych przez fachowców z branży nieruchomości, decyduje się coraz więcej osób. Daje to pewność, że mieszkanie zostało wcześniej sprawdzone pod kątem technicznym i formalno-prawnym. Na koniec, po wyborze odpowiedniej oferty, musimy upewnić się, że nie pominiemy żadnych istotnych szczegółów, które mogłyby z czasem stać się przedmiotem sporu z właścicielem. Bardzo ważne jest więc spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, czyli pisma dokumentującego stan mieszkania tuż przed wynajmem. Warto dodać do niego zdjęcia. Dzięki takiemu protokołowi unikniemy sytuacji, w której właściciel pobiera kaucję za zniszczenia powstałe wcześniej.    

 

Czytaj również: Inwestycje w condohotele cieszą się coraz większą popularnością

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19464 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 166

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >