Wynajmujesz mieszkanie? Zadbaj o polisę

Wynajmujesz mieszkanie? Zadbaj o polisę

Statystyki wyraźnie pokazują, że w Polsce występuje deficyt nowych mieszkań. W związku z tym lokatorzy decydują się na wynajem, szczególnie gdy nie spełniają wymogów kredytowych narzuconych przez bank udzielający takiej pożyczki. Ale i w wynajmowanym mieszkaniu warto pamiętać o ubezpieczeniu.

 

Problem z wynajmem mieszkania dotyczy także sfery językowej, dlatego na początku należy ustalić nazewnictwo i różnice znaczeniowe między obiema stronami umowy odnośnie nieruchomości.

Wynajmujący to ten, który posiada mieszkanie i decyduje się tymczasowo oraz za opłatą – w postaci czynszu i innych rachunków – odstąpić je wynajmującym. Tego, który będzie zajmował wynajmowane mieszkanie, lepiej będzie nazywać najmującym.

 

	 Wynajmujesz mieszkanie? Zadbaj o polisę

Zagrożenia czyhające na właściciela mieszkania

Odstąpienie mieszkania osobom trzecim (rodzinie z dziećmi, studentom, singlom itp.) wiąże się ze sporządzeniem odpowiedniej umowy wynajmu, w której należy sprecyzować termin umowy, personalia obu stron umowy, wysokość czynszu, wskazanie strony, która opłaca inne rachunki, informację o ewentualnej kaucji z podaniem jej wysokości.

Umowę można co prawda skonstruować tak, aby za wszystkie powstałe awarie i usterki odpowiadał najemca, tylko mało kto zdecyduje się złożyć swój podpis pod takim dokumentem. Ponadto, w świetle prawa, właściciel mieszkania jest odpowiedzialny ze wszystkie zdarzenia, które nie wynikają z bezpośredniej winy najemcy. Będzie to m.in.: 

  • awaria instalacji ciepłowniczej w ścianie i w podłodze,
  • awaria instalacji kanalizacyjnej,
  • wybuch wadliwej instalacji gazowej,
  • zalanie mieszkania przez sąsiada z góry.

 

Przypadków może być znacznie więcej, ale od tych już wymienionych właściciel nieruchomości będzie zabezpieczony finansowo, jeśli wykupi odpowiednio dobraną polisę, sprawdzając jak wygląda ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania na www.ubezpieczeniaonline.pl.


Z reguły wystarczająca będzie podstawowa wersja ubezpieczenia, czyli ochrona murów mieszkania przed finansowymi skutkami różnych zdarzeń losowych jak zalanie, pożar, czy wybuch. Jednak gdy część przedmiotów właściciela znajduje się w wynajmowanym mieszkaniu, powinny one również zostać objęte ochroną poprzez wykupienie tzw. rozszerzenia w postaci ochrony wyposażenia i ruchomości domowych przed zniszczeniem lub kradzieżą z włamaniem.

 

Przed czym może być chroniony najemca mieszkania?

Jeśli dojdzie do zalania ścian i sufitu nie z winy najemcy, wówczas to na właścicielu mieszkania spoczywa obowiązek dochodzenia roszczeń i doprowadzenia obiektu do stanu sprzed powstania szkody. Nawet gdy właściciel posiada ubezpieczenie, najemca nie otrzyma z tego tytułu żadnego ubezpieczenia, a sprawa zostanie rozstrzygnięta między właścicielem, winnym sąsiadem lub administracją budynku oraz ubezpieczycielem.

 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zalania przedmiotów należących do najemcy. Za ich zniszczenie właściciel mieszkania może, ale nie musi, zapłacić – w końcu do niego należą przede wszystkim mury oraz elementy stałe mieszkanie, a nie wyposażenie.

By chronić się przed podobnym scenariuszem, najemca powinien uzgodnić z właścicielem kwestie ubezpieczenia – wykupić polisę dla siebie z uwzględnieniem np. OC w życiu prywatnym albo dopłacać do wspólnej polisy. Taka transakcja wiązana  powinna być jednak, dla uniknięcia nieporozumień, precyzyjnie określona w umowie najmu.

 

Zakres ubezpieczenia we wspomnianym OC w życiu prywatnym będzie obejmował różne opcje powtarzające się w wielu ofertach towarzystw, jak: posiadanie zwierząt domowych, użytkowanie roweru, opieka na niepełnoletnimi, uczestnictwo w ruchu drogowym jako pieszy.

Gdzie znaleźć ubezpieczenie dla właściciela i najemcy?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę wartościowych rzeczy znajdujących się w mieszkaniu jest posiadanie sejfu, jednak na takie rozwiązanie stać nielicznych. Poza tym sejf posiada bardzo ograniczone parametry, a nierzadko do cennych przedmiotów zaliczane są również ubrania, rowery, sprzęt sportowy, urządzenia komputerowe, RTV czy AGD.

 

Zatem lepszą i bardziej „życiową” metodą będzie skorzystanie z szerokiej oferty ubezpieczeń mienia. Przed podpisaniem umowy polisowej warto upewnić się, czy prezentowana oferta będzie tą najtańszą spośród innych o podobnych składnikach. Tu bardzo pomocnym narzędziem okaże się kalkulator ubezpieczeń mieszkaniowych na ubezpieczeniaonline.pl, za pomocą którego łatwo wyliczyć będzie składkę dopasowując ją do własnych możliwości finansowych.

Czytaj również: Brak przeglądu technicznego budynku - najczęstsza przyczyna odmowy wypłacenia odszkodowania.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: ubezpieczeniaonline.pl / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 204

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >