Wysokiej jakości okna energooszczędne

Wysokiej jakości okna energooszczędne

Choć nie ma obowiązującej definicji okna energooszczędnego, optymalnym wyborem dla domów o niskim zużyciu energii są obecnie okna o współczynniku Uw≤1,0 W/m2K bazujące na głębokim wielokomorowym profilu z trzema niezależnymi poziomami uszczelnień. Czytaj dalej

 

Obowiązujące wymagania dotyczące izolacyjności cieplej okien są niskie. W prawie budowlanym współczynnik przenikania ciepła, określający ilość ciepła, które ucieka przez 1 m2 okna w przy różnicy temperatury zewnętrznej i wewnętrznej wynoszącej 18K został ustalony na poziomie 1,7-1,8 W/m2K w zależności od strefy klimatycznej, jednak teraz już trudno zakupić takie okno.

 

Czytaj również: Bezpieczne okna dla najmłodszych

 

Dostępna na rynku stolarka PVC posiada znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne, na poziomie 1,3 W/m2K i niższym. Już niebawem jednak wejdą nowe przepisy, na mocy których stosowane w budownictwie okna będą musiały spełniać podwyższone kryteria. Dlatego planując budowę energooszczędnego domu, warto zdecydować się na naprawdę energooszczędną stolarkę okienną, cechującą się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie niższym od 1,0 W/m2K. Okna z serii Schüco Corona SI 82 spełniają to kryterium z nawiązką, dzięki starannie przemyślanej, sześciokomorowej budowie profilu, głębokiemu osadzeniu szyby w ramie i trzem niezależnym poziomom uszczelnienia.

 

 

Ciepły profil to podstawa

Choć profil stanowi zwykle około jednej trzeciej (25-40%) powierzchni typowego okna, to jego walory termoizolacyjne w kluczowym stopniu decydują, czy zakupiona stolarka będzie odpowiednio chronić wnętrze przed zimnem, wiatrem i deszczem. Pomimo pozornego podobieństwa, profile okienne różnią się pomiędzy sobą ilością komór powietrznych, szerokością, głębokością profili, rozwiązaniami uszczelnień czy okuć.

 

Czytaj również: Siłowniki łańcuchowe

 

Na pierwszy rzut oka energooszczędne okno można poznać po większej ilości komór powietrznych i zwiększonej głębokości zabudowy, która w przypadku niektórych ciepłych systemów bywa monstrualna. Zoptymalizowane komory powietrzne zastosowane w systemie Schüco Corona SI 82 zapewniają przy niewielkiej, jak dla tego typu okna, 82 milimetrowej głębokości zabudowy, wysoką efektywność energetyczną i bardzo korzystny rozkład izoterm, który sprawia, że nawet podczas najsurowszej zimy temperatura na wewnętrznej powierzchni profili nie spada odczuwalnie poniżej temperatury w pomieszczeniu.

 

 

Newralgicznym elementem okna jest również przestrzeń między skrzydłem i ościeżnicą. Okno Schüco Corona SI 82 zostało zabezpieczone trzema niezależnymi poziomami uszczelnień, które chronią okucie i praktycznie eliminują możliwość infiltracji zimnego powietrza. Zastosowano ponadto zabieg, jakim jest głębokie osadzenie szyby w ramie okiennej. W ten sposób skutecznie zredukowano występowanie w tym miejscu liniowych mostków cieplnych i tym samym ograniczono niemal do zera ryzyko pojawienia się skropliny pary wodnej na szybach i profilach.

 

Czytaj również: Sprężyna zamiast koralików

 

Tak wykonane okno z zestawem szybowym Ug=0,7 W/m2K uzyskuje doskonałą wartość współczynnika przenikania ciepła na poziomie Uw[0,9 W/m2K. W zależności od wymagań wartość tę można dodatkowo obniżyć do standardu domów pasywnych Uw[0,8 W/m2K, wstawiając dwukomorową szybę o współczynniku Ug=0,5 W/m2K.

 

 

Zwiększ powierzchnię szyby!

Trendem dominującym w architekturze są okna o dużej powierzchni szyby. Grube, coraz częściej spotykane, potrójne ciepłe zestawy szybowe zapewniają bardzo dobre wartości termoizolacyjne i pozwalają ponadto pozyskiwać energię cieplną z promieni słonecznych. Najmniejsze straty energii przy najwyższych zyskach zapewniają tak zwane okna aktywne, czyli o parametrach Uw ≤ 0,9 W/(m2·K) i współczynniku przenikania energii słonecznej g ≥ 45%. Okna z tego typu oszkleniem często charakteryzują się szerokimi ramami okiennymi, co jest podyktowane wymogami statyki.

 

Czytaj również: Okna ze wzmocnieniem termicznym

 

W oknach Schüco Corona SI 82, wąska widoczna szerokość czołowa ramy okiennej (120 mm ościeżnicy wraz ze skrzydłem) pozwala na zwiększenie powierzchni szyby i wykonywanie dużych okien oraz drzwi balkonowych. Oznacza to lepszy dostęp do naturalnego światła i nowoczesny wygląd stolarki. Solidne, systemowe wzmocnienia stalowe z głęboko osadzonymi okuciami gwarantują, że okno nie ulegnie odkształceniu, a przy tym zapewni oczekiwaną ochronę antywłamaniową do klasy RC2 włącznie. Niezwykle stabilne okna mogą być wykonywane w rozmiarach nawet o 30% większych od standardowych, pozwalając na kreowanie imponujących przeszkleń na elewacji budynku. Okna w systemie Schüco Corona SI 82 można wyposażyć w nawiewniki, rolety dowolnego typu, a także siatki chroniące przed insektami.

Źródło: Echo PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19454 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 278

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >