Wystartował konkurs dla studentów architektury - Saint-Gobain Architecture Student Contest 2025
Jubileuszowa, 20. edycja Architecture Student Contest 2025 zabiera młodych projektantów w podróż do serca Francji, gdzie tradycja splata się z nowoczesnością w dwóch unikalnych lokalizacjach. Tegoroczne zmagania to coś więcej niż tylko projektowanie – to możliwość opracowania koncepcji, które zmieniają przestrzeń i odpowiadają na potrzeby lokalnych społeczności. Przygotujcie się na najbardziej inspirującą architektoniczną rywalizację tego roku!
Etap krajowy czas zacząć!
Saint-Gobain Architecture Student Contest to prestiżowy, międzynarodowy konkurs skierowany do studentów architektury i kierunków pokrewnych z całego świata. Od momentu powstania w 2004 roku stał się platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, promującą zrównoważone budownictwo oraz innowacyjne podejście do projektowania. Głównym celem tej inicjatywy jest zaangażowanie młodych specjalistów w tworzenie koncepcji, koncentrujących się na odnowieniu zaniedbanych obszarów miejskich, opracowaniu funkcjonalnych budynków mieszkalnych oraz harmonijnym wkomponowaniu ich w kontekst przestrzeni – zarówno pod względem urbanistycznym, jak i przyrodniczym.
Konkurs składa się z dwóch etapów – krajowego i międzynarodowego. Etap krajowy jest organizowany w poszczególnych państwach przez lokalne jednostki Saint-Gobain. Następnie zwycięskie zespoły kwalifikują się do finału międzynarodowego, gdzie mają okazję zaprezentować swoje prace przed Jury, w którego skład wchodzą specjaliści z różnych dziedzin, doskonale znani w świecie architektury i zrównoważonego budownictwa. To właśnie aspekt architektoniczny stanowi aż 50% wagi oceny projektu. Jurorzy weryfikują także zgodność poszczególnych koncepcji z zasadami zrównoważonego budownictwa, funkcjonalność, cyrkularność, efektywność energetyczną oraz jakość technicznych rozwiązań konstrukcyjnych.
– Udział w Architecture Student Contest przynosi wiele korzyści – np. daje możliwość eksploracji nowego kontekstu urbanistycznego i kulturowego, ponieważ lokalizacja działki konkursowej zmienia się każdego roku, co pozwala studentom na zrozumienie różnych środowisk architektonicznych oraz potrzeb lokalsów, które mogą znacznie różnić się od tych znanych z własnego kraju – wyjaśniają Aleksandra Tądel i Magdalena Strauchmann z Politechniki Wrocławskiej, laureatki II miejsca w międzynarodowym finale Architecture Student Contest 2024 za projekt „Rurban Habitat”, po czym dodają: – Nie bójcie się startować! Mimo że zakres konkursu może wydawać się przytłaczający, z pomocą promotorów i członków zespołu na pewno sobie poradzicie. Jeśli to możliwe, postarajcie się, aby projekt konkursowy był również semestralnym lub dyplomowym. Dzięki temu będziecie mogli w pełni skoncentrować się na pracy, efektywnie wykorzystując czas. Konkursy architektoniczne to nie tylko szansa na zdobycie nagród, ale przede wszystkim możliwość nauki, rozwijania umiejętności oraz poznawania inspirujących osób z branży.
Wręczenie nagrody za zajęcie II miejsca w międzynarodowym finale Architecture Student Contest 2024. Zespół w składzie: Aleksandra Tądel, Magdalena Strauchmann, opiekunowie projektu: dr inż. arch. Elżbieta Komarzyńska-Świeściak i dr. inż. arch. Marek Lamber, Politechnika Wrocławska. Źródło: Saint-Gobain.
Czytaj również: Roca wzięła udział w Milan Design Week 2024
Finał 20. edycji odbędzie się w dniach 16–18 czerwca 2025 roku we Francji. Rejestracja zespołów trwa do 31 marca – jest to również termin nadsyłania projektów do etapu krajowego. Zwycięski zespół z danego państwa będzie miał czas do 11 maja na przesłanie pracy do etapu międzynarodowego.
Nowa edycja na rodzinnej ziemi Saint-Gobain
Architecture Student Contest 2025 skupi się na francuskim regionie Nord-Isère, położonym między Lyonem a Alpami. Po raz pierwszy w historii konkurs obejmuje dwa różne zadania projektowe zlokalizowane w odrębnych miejscach, co stawia przed uczestnikami wyjątkowe wyzwanie. Region Nord-Isère, znany z bogatego dziedzictwa przemysłowego i rolniczego, jest obecnie w fazie intensywnej transformacji m.in. ze względu na rozwój infrastruktury, jak na przykład budowa linii szybkiej kolei Lyon-Turyn. Tegoroczne zadania mają na celu harmonijne połączenie tradycji z nowoczesnością – studenci muszą jednak zwrócić uwagę na potrzeby miejscowych obywateli oraz pamiętać o założeniach zrównoważonego budownictwa.
Pierwsze zadanie koncentruje się na zaprojektowaniu nowego budynku mieszkalnego na terenie kampusu Les Grands Ateliers, który ma służyć studentom i profesorom. Uczestnicy muszą stworzyć komfortową przestrzeń mieszkalną uwzględniając odnawialne źródła energii oraz zasady gospodarki cyrkularnej. Projekt powinien obejmować także koncepcję zagospodarowania przestrzennego pozostałej części kampusu, złożonego z takich obiektów, jak centrum konferencyjne, powierzchnie wystawowe oraz tereny rekreacyjne. Nowy kampus musi być miejscem sprzyjającym nauce, innowacjom i relacjom społecznym, łączącym różne przestrzenie w spójną, funkcjonalną całość.
Region Nord-Isère we Francji – wioska Chimilin oraz miasto Villefontaine, Les Grands Ateliers. Źródło: Saint-Gobain.
Czytaj również: LAUFEN zaprezentował nowości podczas Milan Design Week 2024
Drugie zadanie dotyczy renowacji opuszczonego budynku dawnej szkoły we wsi Chimilin, którą należy przekształcić w wielofunkcyjną przestrzeń dla lokalnych stowarzyszeń i organizacji. Studenci powinni pamiętać o zachowaniu historycznego charakteru obiektu, a jednocześnie wprowadzić nowoczesne elementy, które zapewnią elastyczność użytkowania i dostosowanie go do zmieniających się potrzeb społeczności lokalnej. Pomysł ma łączyć nowoczesne rozwiązania energooszczędne z tradycyjną architekturą, tworząc przestrzeń sprzyjającą integracji oraz rozwojowi aktywności mieszkańców.
Edycja 2025 wymaga od uczestników wyjątkowej kreatywności i umiejętności pracy z dwoma różnymi kontekstami architektonicznymi. Rzadko zdarza się, aby studenci mieli okazję pracować jednocześnie nad projektem nowoczesnego kampusu oraz renowacją historycznego budynku w tak różnorodnych miejscach. Organizatorzy kładą szczególny nacisk na innowacyjność, zrównoważony rozwój oraz redukcję wbudowanego i operacyjnego śladu węglowego. Dzięki pracy nad tymi dwoma zadaniami młodzi architekci będą mieli szansę pogłębić swoje umiejętności i zrozumienie dla wyzwań stawianych przez współczesną architekturę. Zdobędą także doświadczenie w adaptacji historycznej tkanki miejskiej oraz projektowaniu nowoczesnych, wielofunkcyjnych przestrzeni.
– Dla studentów jest to wyjątkowe wyzwanie, które sprzyja rozwojowi. Udział w takich konkursach umożliwia dostęp do szkoleń oraz budowanie relacji zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Tworzy to przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz nawiązywania kontaktów między uczelniami z całego świata – wyjaśnia dr inż. arch. Elżbieta Komarzyńska-Świeściak z Politechniki Wrocławskiej, opiekunka projektu „Rurban Habitat”. – Bardzo doceniam zaangażowanie pracowników Saint-Gobain, którzy poprzez wykłady, szkolenia oraz konsultacje wspierają studentów w poszukiwaniu i rozwijaniu innowacyjnych oraz zrównoważonych rozwiązań architektonicznych. To wyróżnia ten konkurs na tle innych. Z perspektywy opiekuna mogę podkreślić, że Saint-Gobain tworzy swoistą „rodzinę” – promotorzy biorący udział w kolejnych edycjach konkursu budują trwałe relacje, a studenci zyskują możliwość rywalizowania w międzynarodowym środowisku, poznając różne strategie i style prezentacji. To znacząco wzbogaca ich doświadczenie zawodowe.
Architecture Student Contest to coś więcej niż konkurs – to przepustka do wielkiej kariery! Od dwóch dekad młodzi projektanci z całego świata mierzą się tu z rzeczywistymi wyzwaniami, zdobywając doświadczenie, prestiż i bezcenne kontakty zawodowe. To zarazem niepowtarzalna okazja, by wyznaczać nowe kierunki w architekturze i pokazać swoją wizję na arenie międzynarodowej. Dołączcie do grona tych, którzy wspólnie z Saint-Gobain kształtują przyszłość budownictwa w myśl nadrzędnego celu całej Grupy: „Making The World a Better Home”.
Zachęcamy do odwiedzenia strony: www.saint-gobain.pl/konkurs-dla-studentow-architektury, na której znajdują się szczegółowe informacje o tegorocznym zadaniu konkursowym i kryteriach oceny, albumy prac konkursowych oraz wypowiedzi studentów i jurorów z poprzednich edycji – wszystko, co potrzebne, aby lepiej poznać Architecture Student Contest i zainspirować się do podjęcia tego architektonicznego wyzwania!
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Liczba Najbogatszych osób na świecie w 2015 r. nie... Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności The report from Gráinne Gilmore highlights a decline in the number of the world’s wealthiest, a notable shift. As global wealth distribution changes, platforms....
- Skuteczny marketing w branży budowlanej Liczba postów: 63 Grupa: Aktualności Regularne informowanie o postępach budowy to strategia, która buduje zaufanie i zaangażowanie klientów. Marketing dla dewelopera może obejmować zamieszczanie zd...
- Sprzedam używane okna i drzwi - gdzie wystawić? Liczba postów: 2 Grupa: Trudne tema... Wiele osób szuka drzwi, rolet, bram czy okien nie tylko nowych ale też z drugiej ręki. A najkorzystniej może Ci wyjść wystawienie tego na https://gieldaokien.pl...
- Gdzie sprzedać łożyska do maszyn? Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Chce sprzedać łożyska do maszyn, które nie są mi już potrzebne, jak macie kogoś kto zajmuje się skupowaniem części i możecie poradzić to dajcie znać. W dużej mi...
- prawnik może odmówić przyjęcia sprawy? Liczba postów: 29 Grupa: Trudne tema... Możecie sobie sprawdzić stronę https://dsk-kancelaria.pl/ , na której znajdziecie ofertę nowoczesnej i profesjonalnej DSK kancelaria, która specjalizuje się w w...