Wytwarzanie własnego prądu - czy to się opłaca?
Zdaniem ekspertów wytwarzanie prądu we własnym domu jest opłacalne. Inwestycja w wiatrak czy też panele słoneczne powinna się zwrócić po 5 latach. Jednak czy na pewno?
Czytaj dalej
W wyniku ubiegłorocznej zmiany prawa energetycznego, która zlikwidowała bariery administracyjne, wytwarzanie energii elektrycznej we własnym domu stało się możliwe również w Polsce. Dla prosumentów, czyli grupy ludzi, którzy chcą produkować energię we własnym zakresie rząd i parlamentarzyści wprowadzili pewne ułatwienia. Jest to m.in. rezygnacja z obowiązku ubiegania się o koncesję oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Rząd zdecydował również, że prosumenci będą mieli prawo sprzedaży nadwyżek wytworzonej energii lokalnym spółkom energetycznym, jednak po cenie równej 80 proc. średniej ceny hurtowej z ubiegłego roku.
Narzucone z góry ograniczenie w wysokości 80 proc. oburzyło ekspertów. Jednak zdaniem ekspertów zaproponowane rozwiązania są dla prosumenta korzystne. Duże znaczenie ma przede wszystkim zastosowanie tzw. net meteringu, który przewiduje projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Net metering to zasada, dzięki której prosument będzie mógł oddawać do sieci energetycznej nadwyżki energii (np. w czasie, gdy nie jest obecny w domu), a następnie pobierać ją, gdy jest mu potrzebna (np. gdy wraca do domu, a słońce już zaszło). Z lokalnym sprzedawcą energii rozliczy się według salda tej wymiany – dopłaci albo otrzyma pieniądze za nadwyżkę.
Zmiana jest o tyle istotna, że prosument ma gwarancję sprzedaży energii po ok. 145 zł/MWh, natomiast kupuje ją średnio za ok. 490 zł/MWh.
Eksperci zaznaczają, że optymalne dopasowanie produkcji do własnego zużycia jest szczególnie opłacalne. Zatem nie ma sensu kupować zbyt dużej, a tym samym przesadnie drogiej instalacji. Najbardziej opłacalna jest produkcja na własne potrzeby, a także łączenie w jednym domu kilku mikroinstalacji, które ze sobą współpracują.
Zaletą dobrze zaplanowanego systemu ekologicznego jest także to, że nadwyżki produkcji energii nie muszą być oddawane do sieci w tych godzinach, w których nie ma nas w domu. Możliwe jest jej zmagazynowanie w postaci energii cieplnej w zbiorniku na wodę. Inwestycja w odnawialne źródła energii w domu może być uniezależnieniem się od wzrostu cen w przyszłości.
Odpowiedź na pytanie, kiedy inwestycja się zwróci jest trudna. Każdy prosument musi samodzielnie pokalkulować ile zużywa energii elektrycznej, czy w okolicy jego domu często wieje, czy jest to miejsce dobrze nasłonecznione. Koszt założenia takiej instalacji również zależy od wielu czynników, takich jak jakość materiałów, rodzaj dachu. Za instalacje z paneli o mocy do 3 kW trzeba zapłacić 18 tys. zł – 30 tys. zł. Przyjmując, że instalacja to koszt 18 tys. zwrot nastąpi zatem po 8,9 latach. Natomiast organizacje oraz związane z panelami słonecznymi przekonują nas, że inwestycja zwróci się już po 5 latach. W przypadku wiatraków koszt inwestycji jest wyższy o kilkanaście procent. Takie rozwiązania sa opłacalne jedynie dla mieszkańców wietrznych okolic, których posesje nie są osłonięte przez drzewa i inne budynki.
Czytaj również: Energooszczędne domy
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Własna firma Liczba postów: 289 Grupa: Firmy budow... Moi pracownicy często zamawiają opakowania na wynos, chcemy by były jednak zorganizowane i sygnalizowane naszym logo, dlatego po długim reaserchu zdecydowaliśmy...
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Planujesz remont lub kupno nieruchomości? Współpraca z rzeczoznawcą budowlanym pozwoli uniknąć kosztownych niespodzianek. Fachowa ocena stanu technicznego budyn...
- Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... Hej! Szukam sklepu online, gdzie mogę kupić wiertarki magnetyczne akumulatorowe https://wkretarka.com.pl/99-wiertarki-ma gnetyczne/. Potrzebuję narzędzia do prec...
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.