Wyższa zdolność kredytowa?

Wyższa zdolność kredytowa?

Utrzymujący się, niski koszt kredytu przyczynia się do wzrostu zainteresowania zakupem własnego mieszkania. Rosnąca zdolność kredytowa sprawia, że kredytobiorca może pozwolić sobie na zakup większej nieruchomości, a nadchodzące zmiany w regulacjach powodują, że spora część nabywców będzie się starać sfinalizować transakcje jeszcze w tym roku. Czytaj dalej

 

Jesień przyniosła wyraźne ożywienie na rynku nieruchomości. Po zakończeniu sezonu urlopowego nabywcy przystąpili do działania. Część z nich z determinacją dąży do sfinalizowania transakcji jeszcze przed końcem roku. Do zakupu zachęca przede wszystkim niski koszt kredytu. Stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną na rekordowo niskim poziomie co najmniej do połowy przyszłego roku. WIBOR 3M oscylujący od dłuższego czasu w okolicach 2,66% - 2,67% nawet przy rosnących marżach bankowych sprawia, że finalne oprocentowanie kredytu nie przekracza 4,5% w skali roku. Daje to ratę w wysokości około 500 złotych za każde 100 tysięcy złotych kredytu zaciągniętego na okres 30 lat.

 

Czytaj również: Świąteczne ozdoby do każdego wnętrza

 

Nowych właścicieli znajdują zarówno mieszkania na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. W efekcie notowane od dawna spadki cen wyraźnie wyhamowały. W przypadku nieruchomości kupowanych od deweloperów, w następstwie niższej podaży, w niektórych miastach zanotowano nawet niewielkie wzrosty cen. Zwiększonego zainteresowania nowymi mieszkaniami można się spodziewać po Nowym Roku. Wtedy zacznie działać rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych. Mieszkanie dla Młodych obejmie wyłącznie nieruchomości z rynku pierwotnego.

 

Czytaj również: Mieszkań Premium coraz mniej

 

Najnowszy raport AMRON-SARFiN podaje, że już drugi kwartał z rzędu rośnie również wartość oraz liczba nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kredyty bez wkładu własnego. Liczba kredytów z LTV wyższym niż 80% w trzecim kwartale bieżącego roku wzrosła aż o 6 punktów procentowych osiągając poziom prawie 53% wszystkich nowych kredytów. Finansowanie pożyczką bankową 100% wartości nieruchomości będzie możliwe tylko do końca roku. O kredyt taki starają się przede wszystkim osoby które nie posiadają oszczędności i jednocześnie planują zakup mieszkania na rynku wtórnym - nie objętym programem MdM, lub z innych powodów nie kwalifikują się na niego. Pozostali w ramach dopłat będą mogli otrzymać nawet 15% wartości nieruchomości na pokrycie brakującego wkładu własnego.

 

Czytaj również: Bilansem płatniczym za październik 2013

 

W przypadku osób spełniających założenia programu dopłat może jednak pojawić się inny problem – mała liczba mieszkań, których cena będzie spełniała wymogi stawiane przez ustawę. Szczególnie trudne może okazać się kupno mieszkania w największych miastach takich jak Warszawa, Kraków, czy Wrocław. Problem może pojawić się również przy zakupie mieszkania w całkiem małych miejscowościach. Tutaj niska dostępność będzie powodowana małym zainteresowanie deweloperów takimi lokalizacjami.

2013-12-17
Źródło: DK notus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 155

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >