XIX-wieczna kamienica na Hożej 42 odrestaurowana w najdrobniejszym detalu z epoki
Prestiżowa lokalizacja, historyczny budynek, perła przedwojennej architektury, wykończona najlepszym designem. Hoża 42, inwestycja w centrum Warszawy, to idealne miejsce dla koneserów piękna, sztuki detalu i wysokiego standardu. Kamienica ze 125-letnią historią, dzięki pracowni Made Concept, zyskała nowe oblicze.
Czytaj dalej
Współcześnie, zamożni Polacy coraz częściej powracają z przedmieść do centrów miast, w poszukiwaniu miejsc, które wyróżnia architektura, wysoki standard wykończenia, wypełnia najlepszy design, a w najbliższym otoczeniu dostępna jest bogata oferta kulturalna. W czasach budowania masowych, niemal homogenicznych osiedli, perłą na mapie inwestycji stają się stare kamienice, które są jak architektoniczna kapsuła czasu, łącząca historię ze współczesnymi rozwiązaniami.
Hoża, czyli atrakcyjna!
Hoża 42 to jedno z niewielu miejsc w Warszawie, które przetrwało II Wojnę Światową i czasy PRL-u. Nazwa ulicy, przy której Apolinary Thieme wybudował w latach 1894-1895 tę wyjątkową kamienicę, pochodzi od hożych, czyli pięknych ogrodów, znajdujących się w okolicy. Na początku XX wieku mieszkał w niej sam Stefan Jabłkowski, który w 1912 roku założył spółkę akcyjną, dla znanej wszystkim Warszawiakom inwestycji - Dom Towarowy Braci Jabłkowskich. W 2018 roku, dzięki Made Concept, kamienica zyskała drugie życie.
Czytaj również: Rewitalizacja dawnej, poznańskiej spalarni
Hoża 42 to połączenie ponad wieku historii z rozwojem technologicznym i współczesnym, najlepszym designem. To przestrzeń dla osób, które cenią przedwojenną architekturę, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z nowoczesnych rozwiązań i możliwości, które daje duże miasto. To także miejsce dla indywidualistów, dla których ważny jest detal. Każde z mieszkań, niezależnie od metrażu, jest oryginalnie zaprojektowane. Lokale mają być „szyte na miarę” potrzeb lokatorów, ale przy jednoczesnym zachowaniu stylu z 1893 roku. W przypadku tej inwestycji postawiliśmy na indywidualność i przywrócenie blasku przeszłości, chcąc sprawić, aby mieszkańcy kamienicy czuli, że przebywają w wyjątkowym miejscu - tłumaczy Michał Borowski, Architekt i Prezes Made Concept Sp. z o. o.
Klasyka w nowoczesnej odsłonie
Czy zabytkowa kamienica może sprostać oczekiwaniom współczesnych najemców?
Oczywiście tak, choć wymaga to dużych nakładów i zdecydowanych zabiegów, począwszy od inwentaryzacji, uwzględniającej zalecenia konserwatora zabytków. Pomimo rzetelnego przygotowania, w przypadku tego typu realizacji, wiele decyzji podejmowanych jest jednak już w trakcie samych prac, ponieważ wiekowe, często wielokrotnie przebudowywane budynki kryją w sobie niespodzianki. Modernizacja przedwojennych kamienic wiąże się z wymianą wszystkich instalacji, rozplanowaniem na nowo funkcji poszczególnych pomieszczeń oraz uwzględnieniem współczesnych udogodnień - powiedział Michał Borowski.
Czytaj również: Hotel Novotel Poznań Centrum po gruntownej metamorfozie
Wnętrza XIX-wiecznej kamienicy przy Hożej to wykończone w wysokim standardzie lokale, które wypełnia najnowsza technologia i najlepsze wzornictwo. W budynku znajduje się 16 różnorodnych mieszkań, o metrażu od 60. do aż 320. metrów kwadratowych. Mówiąc o nowoczesnych rozwiązaniach, zastosowanych w przypadku Hożej 42, trzeba wspomnieć między innymi o… windach, których pierwotnie kamienica nie posiadała, a teraz stały się częścią budynku. Mieszkania są klimatyzowane, a w kamienicy znajduje się stacja do ładowania samochodów elektrycznych! Części wspólne będą zasilane energią z paneli fotowoltaicznych. Oczywiście lokatorzy mają także do swojej dyspozycji podziemny garaż, siłownię, basen i ogród, które dopełniają całości projektu. Kamienicę nadbudowano o dodatkowe piętro i poddasze, a wschodnią elewację zaprojektowano od nowa. Odtworzono także oryginalny rozkład mieszkań, który po wojnie został zmieniony.
Nowoczesność, w przypadku tej inwestycji, to również lokalizacja i płynące z niej korzyści. Warszawskie Śródmieście zapewnia mieszkańcom dostęp do doskonałego zaplecza gastronomicznego, ale również szeregu rozrywek. W niedalekim sąsiedztwie znajdują się Łazienki Królewskie, Plac Trzech Krzyży, Plac Zbawiciela, Narodowa Galeria Sztuki - Zachęta, Teatr Wielki, Opera Narodowa czy Filharmonia Narodowa. Miejsce to zagwarantuje mieszkańcom poczucie wyjątkowości i niepowtarzalności.
2D, czyli design i detal
Każde z 16. mieszkań zawiera jakiś ciekawy detal. W wielu wnętrzach znajdziemy cegłę, ozdobne gzymsy, stolarkę, klasyczny tynk, a także oryginalne piece kaflowe czy kominki. To, co pozostało z dawnego wystroju zostało zachowane, odrestaurowane i uzupełnione najnowszymi rozwiązaniami. Sztukaterię odtworzono według oryginalnego projektu. Nawet drzwi wewnątrz kamienicy odnowiono zgodnie z XIX-wieczną techniką. Odrestaurowana została również oryginalna kuta brama, z 1894 roku, prowadząca do recepcji budynku. Inwestor zadbał o każdy szczegół, dlatego podłogi, w niemal każdym z mieszkań, nawiązują do oryginalnych, drewnianych, XIX-wiecznych parkietów. Okna odtworzono z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, takie jak ozdobne okucia i zamki.
Historyczne detale architektoniczne sprawiają, iż wnętrza kamienicy zyskują wyjątkową urodę i niepowtarzalność. Taki dorobek wymagał specjalnej oprawy - i dopełnienia na najwyższym poziomie. W przypadku reprezentacyjnych części wspólnych - klatek schodowych oraz portierni - sięgnięto po najlepsze marki z długoletnią tradycją. Podłogi zdobią wykładziny dywanowe duńskiej marki Ege, będące owocem współpracy z francuskim projektantem mody - Christianem Lacroix. Orientalne motywy, z ekskluzywnej kolekcji Atelier, doskonale wpisały się w atmosferę luksusu i wykończenia w wysokim standardzie.
Kameralna enklawa
Apartamenty w historycznym budynku, zlokalizowanym pod prestiżowym adresem, mają zapewnić mieszkańcom intymność. Inwestorom zależało na tym, aby mieszkania trafiły do osób, które faktycznie chcą zamieszkać w tym miejscu, a nie kupują lokal pod przyszły wynajem. Kluczem inwestycji było założenie, by Hożą 42 cechowała kameralność, oparta na wspólnocie mieszkańców.
Mieszkaniec Hożej 42 to osoba, która ceni luksus, design, jakość i nowoczesne rozwiązania, ale stawia przede wszystkim na intymność i kameralność, które my, jako inwestorzy, chcemy mu zapewnić. Lokator kamienicy to indywidualista, doceniający nietuzinkowe miejsca z charakterem, detal i niemal rzemieślnicze wykonanie. To osoba, dla której historia i nowoczesność idą ze sobą w parze - podsumował Michał Borowski.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Stalowe hale Liczba postów: 536 Grupa: Innowacje w... Artykuł na temat projektowania hal stalowych może być bardzo przydatny dla przedsiębiorców, którzy planują budowę nowych obiektów przemysłowych. Dzięki niemu mo...
- Dom energooszczędny Liczba postów: 174 Grupa: Innowacje w... Zastanawiasz się nad projektem domu? "Dom w lipiennikach 5" to propozycja, którą znajdziesz na stronie https://www.archon.pl/projekty-domow/pro jekt-dom-w-lipien...
- PRAWO JAZDY Liczba postów: 33 Grupa: Innowacje w... Przepisy ruchu drogowego zmieniają się dość często, a nasza wiedza niestety nie zawsze jest na bieżąco. Dlatego też w Warszawie polecam wziąć pod uwagę Automobi...
- Idealnie wkomponowany w krajobraz kościół w Knarvi... Liczba postów: 7 Grupa: Architektur... Liczby aniołów to most między światem materialnym a duchowym. Ich znaczenie przypomina nam o istnieniu wyższych energii, które prowadzą nas i wspierają w naszej...
- Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na W... Liczba postów: 1 Grupa: Architektur... Gratulacje dla autorów projektu! Dworzec Metropolitalny w Lublinie to prawdziwa perełka architektury, która łączy funkcjonalność z wyjątkowym designem. Nagroda....