Z jakich warstw powinna się składać podłoga z systemem ogrzewania

Z jakich warstw powinna się składać podłoga z systemem ogrzewania

Ogrzewana podłoga to komfort i wygoda dla mieszkańców i użytkowników budynków. Aby ogrzewanie podłogowe spełniało swoje funkcje, każdy element podłoża musi być prawidłowo przygotowany. Eksperci podpowiadają jaki podkład wybrać, aby stworzyć idealną i zawsze ciepłą podłogę z systemem ogrzewania. Czytaj dalej

 

Ogrzewanie podłogowe to inwestycja na lata. Raz wykonane powinno służyć efektywnie i optymalnie przez cały okres użytkowania. Tak jak można przemalować czy przeszlifować ścianę, aby poprawić niedoskonałości, tak korekty w instalacji ogrzewania wymagają skucia podłogi i pracy od podstaw. Decydując się na ogrzewanie podłogowe trzeba więc pamiętać, że niedoróbki przy wykonaniu instalacji czy oszczędności na poszczególnych warstwach podkładu podłogowego mogą okazać się bardzo kosztowne.

 

Z jakich warstw powinna się składać podłoga z systemem ogrzewania

Fot. Weber Podłoga z systemem ogrzewania w przekroju

 

Ogrzewanie w podłodze – jak to działa?

Ogrzewanie podłogowe może być zasilane energią elektryczną, powietrzem lub wodą. To właśnie ogrzewanie wodne spotykane jest najczęściej ze względu na niskie koszty eksploatacji i równomierny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu. Przy wyborze ogrzewania podłogowego bardzo istotne są również względy estetyczne, bo brak tradycyjnych grzejników daje swobodę w aranżacji przestrzeni i pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.

 

Z jakich warstw powinna się składać podłoga z systemem ogrzewaniaFot. Weber Płynny jastrych cementowy weber.floor RMX FLOW rozlewany na instalację ogrzewania podłogowego

 

Czytaj również: Praktyczne i łatwe w użyciu urządzenie do cięcia styropianu

 

Najpopularniejszy rodzaj ogrzewania podłogowego, czyli ogrzewanie wodne, opiera się na systemie rurek grzewczych, przez które przepływa ogrzana woda. Rurki te umieszczone są bezpośrednio na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej, a następnie zalewane są warstwą jastrychu, który stanowi podkład podłogowy pod posadzką. Dopiero na tak przygotowanym podłożu instalowana jest warstwa wykończeniowa podłogi (płytki ceramiczne, kamień, wykładzina czy parkiet).

 

Ogrzewanie podłogowe stanowi więc system naczyń połączonych, w którym podkład podłogowy w postaci jastrychu odgrywa bardzo ważną rolę. Aby doskonale współgrać z system ogrzewania, podkład powinien przede wszystkim zapewnić odpowiednią przewodność cieplną i wytrzymałość mechaniczną.

 

Jaki podkład na ogrzewanie podłogowe? 

Chcąc w pełni wykorzystać zalety ogrzewania podłogowego do wykonania podkładu należy użyć materiału o optymalnych parametrach wytrzymałościowych, doskonałej przewodności cieplnej oraz konsystencji umożliwiającej dokładne otoczenie rurek ogrzewania wodnego zaprawą. „Dużym ułatwieniem jest również możliwość stosowania jednego materiału we wszystkich pomieszczeniach w domu, zarówno w strefach suchych – w salonie, sypialniach, korytarzu, jak i w przestrzeniach mokrych, takich jak łazienka, kuchnia, piwnica czy garaż”, mówi Krzysztof Burza, kierownik produktu systemy podłogowe Weber.

 

Jak znaleźć materiał, który spełni te wszystkie wymagania? Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów jastrychów: półsuche cementowe, anhydrytowe i płynne cementowe. Każdy z nich ma różne właściwości, które wpływają na praktyczność ich zastosowania przy montażu instalacji ogrzewania podłogowego.

 

Półsuche jastrychy cementowe – 3 wyzwania 

Wykorzystanie półsuchych jastrychów cementowych przy instalacji ogrzewania wodnego jest problematyczne już w początkowej fazie obróbki. Tradycyjne jastrychy przygotowuje się bowiem bezpośrednio na budowie, a to nie gwarantuje jednorodnych i stałych właściwości. Finalne parametry mieszanki są uzależnione od proporcji składników, rodzaju spoiwa oraz uziarnienia kruszywa.

 

Z jakich warstw powinna się składać podłoga z systemem ogrzewaniaFot. Weber Przekrój przez półsuchy jastrych cementowy z ogrzewaniem podłogowym

Kolejne wyzwanie to sama konsystencja półsuchych jastrychów, która sprawia, że trudno je zagęścić wokół rurek ogrzewania podłogowego. W efekcie powstają pustki powietrzne, przez co wydajność systemu ogrzewania jest dużo niższa.

 

Istotne wyzwanie pojawia się także na etapie obróbki już zaaplikowanego materiału. Powierzchnia podkładu jest zacierana mechanicznie, przez co odpowiednio zagęszczona jest tylko górna, 2-3 centymetrowa warstwa, a dolna część pozostaje porowata i nie jest wytrzymała.

 

Jastrychy anhydrytowe – szybko i efektywnie, ale nie wszędzie i kosztownie 

Kolejny rodzaj jastrychów, które można wziąć pod uwagę przy wyborze materiału na podkład do podłogi z ogrzewaniem, to jastrychy anhydrytowe. Ich niewątpliwe zalety to dobra rozlewność, przewodność cieplna oraz łatwość i szybkość układania. Jednak nie nadają się do stosowania w całym domu. „Jastrychy anhydrytowe nie zdadzą egzaminu w pomieszczeniach, w których najczęściej korzystamy z ogrzewania podłogowego, czyli w  łazience, kuchni czy w garażu. W strefie mokrej nie wolno ich stosować, bo anhydryt nie jest odporny na wodę i traci swoją wytrzymałość”, tłumaczy Krzysztof Burza.

 

Z jakich warstw powinna się składać podłoga z systemem ogrzewaniaFot. Weber Przekrój przez płynny jastrych cementowy z ogrzewaniem podłogowym

Co więcej, podłogę z ogrzewaniem najczęściej wykańcza się płytkami ceramicznymi, które doskonale przewodzą ciepło. Jednak przy takim rozwiązaniu i jednoczesnym wykorzystaniu jastrychu anhydrytowego trzeba liczyć się dodatkowymi kosztami. Anhydryt wymaga bowiem zastosowania specjalistycznych preparatów gruntujących, które podrażają całą inwestycję.

 

Idealny podkład podłogowy na ogrzewanie  

Tradycyjne półsuche jastrychy cementowe i jastrychy anhydrytowe mają swoje zalety, ale też sporo praktycznych ograniczeń. Inwestor, wykonawca czy architekt zapyta zatem jaki podkład podłogowy stosować do położenia podłogi z ogrzewaniem. Weber znalazł optymalne rozwiązanie w postaci płynnych jastrychów cementowych, które łączą najlepsze cechy podkładów samopoziomujących i jastrychów anhydrytowych.

 

Dzięki odporności na wodę, płynne jastrychy cementowe można z powodzeniem stosować do układania podłóg z ogrzewaniem we wszystkich pomieszczeniach, zarówno suchych, jak i mokrych. Jastrychy o doskonałej rozlewności idealnie wkomponują się w przestrzenie między rurkami ogrzewania, a brak wolnych przestrzeni zapewni efektywność systemu grzewczego, bo rurki będą oddawać ciepło całą swoją powierzchnią. Dodatkowo, proste i łatwe układania jastrychów w pozycji wyprostowanej skraca czas pracy.

 

W ofercie marki Weber dostępne są dwa rodzaje płynnych jastrychów cementowych: weber.floor FLOW i weber.floor RMX FLOW. „Oba jastrychy są zbrojone włóknami polipropylenowymi, co gwarantuje ich doskonałą wytrzymałość. Do jastrychu weber.floor RMX FLOW dodaliśmy także makrowłókna konstrukcyjne, które ułatwiają prace wykonawcze, ponieważ wykonawcy nie muszą już wykorzystywać siatek stalowych do zbrojenia. Co więcej, wytrzymałość gotowej wylewki jest jeszcze wyższa, a w razie uszkodzenia mechanicznego spowodowanego zbyt dużym ciężarem, włókna umożliwiają w dalszym ciągu przenoszenie obciążeń”, tłumaczy Krzysztof Burza.

 

Płynne jastrychy cementowe Weber są dostępne w 25-kilogramowych opakowaniach w punktach dystrybucyjnych w całej Polsce.

 

Ciepła podłoga – ciepłe wnętrze

Podłoga z wbudowanym systemem ogrzewania to coraz częściej spotykane rozwiązanie w polskich domach i obiektach inwestycyjnych. Decydując się na to komfortowe rozwiązanie, trzeba przeanalizować każdy etap prac i materiały użyte w poszczególnych fazach. Amatorom zawsze ciepłej podłogi z systemem ogrzewania Weber poleca idealny podkład podłogowy w postaci płynnych jastrychów cementowych.

 

Czytaj również: Korzyści z ogrzewania podłogowego w domu

 

Film prezentujący aplikację jastrychu weber.floor RMX FLOW na instalację ogrzewania podłogowego można obejrzeć na kanale Saint-Gobain Weber Polska:
https://www.youtube.com/watch?v=yLfLXMUfF5A

 

Z jakich warstw powinna się składać podłoga z systemem ogrzewania

Fot. Weber Opakowanie płynnego jastrychu cementowego zbrojonego włóknami weber.floor RMX FLOW

Z jakich warstw powinna się składać podłoga z systemem ogrzewania

Fot. Weber Opakowanie płynnego jastrychu cementowego weber.floor FLOW

Źródło: saint-gobain / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 332

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >