Zabezpieczanie drzew podczas prac budowlanych i remontowych

Zabezpieczanie drzew podczas prac budowlanych i remontowych

Obowiązkiem każdego podczas prac budowlanych oraz remontowych jest zabezpieczenie drzew od wszelkich niebezpieczeństw, które mogłyby spowodować zniszczenie, zanieczyszczenie bądź całkowite zagrożenie dla rośliny. Czytaj dalej

 

Zabezpieczenie drzew podczas prac budowlanych bądź remontowych ustanawia prawo, które jasno określa (art. 82 Ustawy o ochronie przyrody z 16.04.2004r), iż podczas prac z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego bądź urządzeń technicznych w pobliżu drzew, należy wykonywać pracę najmniej szkodząc drzewom lub krzewom. Zaś obowiązek spoczywa na wykonawcy, aby odpowiednio zabezpieczyć drzewa (rośliny) podczas prac (rozdz. 3 art. 22 Ustawy Prawo budowlane).


zabezpieczanie drzew podczas prac budowlanych

 

Czytaj również: Prawo ochrony konkurencji i konsumentów


Jak zabezpieczyć odpowiednio drzewa, aby jak najmniej je uszkodzić?


Zacznijmy, że istnieją dwa zagrożenia: bezpośrednie (urazy mechaniczne, zanieczyszczenia chemikaliami) i pośrednie (pogorszenie warunków siedliskowych). Etapy zabezpieczania również dzielimy na dwa, w zależności od długości prac i rodzaju wykonywanej pracy: zabezpieczenie czasowe (na określony czas, na okres budowy) oraz stałe zabezpieczenie (gdy, warunki siedliskowe uległy zmianą i drzewa potrzebują stałego zabezpieczenia)  


Do zabezpieczeń zaliczamy:


Zabezpieczenie strefy korzeniowej - jest to najważniejsza  część drzewa, gdyż to od tego zależy cała fizjologia drzewa. Korzenie pobierają składniki mineralne i wodę niezbędną do przeżycia. Wydzielenie strefy korzeni, mierzymy na zasadzie wielkości korony drzewa powiększając ją o 1 do 2 metrów.

Podczas taki prac bardzo ważne zapobieganie jest (powstawaniu urazów mechanicznych, zanieczyszczeniu gruntu, zmianą siedliskowym – usunięcia zbyt dużo gruntu)

Powstawanie urazów mechanicznych jest niezwykle szkodliwe dla drzew:

- prowadzenie  zmian ziemnych w strefie korzeniowej najlepiej prowadzić zimą podczas spoczynku

- prace związane z prowadzeniem instalacji w otwartym wykopie powodują duże straty wody. Takie prace wykonywać najlepiej ręcznie uważając na korzenie. Obcinanie korzeni nie powinno być pochopne, jednak jeżeli już dochodzi do tego, należy wykonać je fachowo, prostopadle do osi korzenia. Jeżeli korzenie zachorowały, całą tą cześć należy usunąć, aby uniemożliwić rozwinięcie choroby. Po czym należy użyć odpowiednich preparatów, które stosujemy zgodnie z instrukcją.

- rany w strefie korzeni zabezpieczamy jak najszybciej, prac budowlanych nie wykonujemy w temperaturach ujemnych, gdyż zagraża to przemarznięciem rośliny.

- należy wykonać osłonę korzeniową (z kompostu albo torfu, można wymieszać), najlepiej wykonywać ją rok przed planowaną budową

- prace w strefie korzeniowej nie mogą trwać dłużej niż dwa tygodnie. W wypadku przerw w pracy, należy zabezpieczyć korzenie zasypując bądź przykryć matami słomianymi(to samo wykonujemy zima, aby korzenie nie przemarzły). Należy pamiętać, że nie wolno zasypywać korzeni ziemią z dna wykopu, ponieważ nie posiada wartości odżywczych. Po zasypaniu, ziemię warto zrosić wodą.  

Równie ważnym punktem jest zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem podłoża

- wszelkie materiały budowlane, należy składać co najmniej 10 metrów od pni drzew. Tak samo postępujemy z stalami i ciężkimi elementami. Nie należy również wylewać w obrębie drzew wody używanej do prac.

Następnym równie ważnym punktem są warunki siedliskowe, które mogą być naruszone poprzez nadmierne ubicie podłoża, aby tego uniknąć należy:

- w strefie korzeniowej nakryć ziemię płytami stalowymi albo zbrojnym betonem, który nie dopuści do ubicia podłoża. Natomiast gdy kontenery zaplecza budowy  zanim ustawimy bezpośrednio w strefie korzeniowej, należy nadsypać dodatkową warstwę piachu z dodatkiem żwiru około 20 cm.


Zabezpieczenie pnia drzewa oraz korony:


- jednym z najskuteczniejszym sposobem jest wydzielenie grupy drzew za pomocą różnego typu płotów i siatek wspartych na słupkach, które zabezpieczą nie tylko część nadziemną, ale także podziemną. Minimalna wysokość ogrodzenia to 1,7 metra. Tak samo możemy postąpić z wydzieleniem pojedynczych drzew.

- równie skuteczne jest oszalowanie pni, polegające na obłożenie powierzchni pni deskami sosnowymi.

- ważne jest zabezpieczenie koron drzew w przypadku prowadzonych elewacji domu

 

 

 

Czytaj również: Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami


Źródło: budnet.pl / budnet.pl
Autor: Magdalena Kawecka

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 602

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >