Zadbaj o swój ogród po zimie

Zadbaj o swój ogród po zimie

Regeneracja trawnika, przycięcie roślin, czy odświeżenie mebli ogrodowych – pierwsze ciepłe dni wiosny to doskonała okazja do zrobienia porządków w ogrodzie. Czytaj dalej

 

Zadbaj o narzędzia


Podstawowa czynność jaką należy wykonać przed przystąpieniem do porządków w ogrodzie to zadbanie o narzędzia. Łopaty, widły, czy sekatory należy starannie umyć i usunąć z nich ewentualne wykwity rdzy i zanieczyszczeń, które to często pojawiają się po zimie. Elektronarzędzia ogrodowe takie jak kosiarki, sekatory czy nożyce należy oczyścić i sprawdzić w nich poziom oleju i paliwa. Producenci kosiarek zalecają, aby przed sezonem oddać kosiarkę na przegląd techniczny, co pozwoli na spokojne jej użytkowanie podczas sezonu oraz przedłuży jej żywotność. Zarówno w przypadku narzędzi ręcznych jak elektrycznych należy naostrzyć noże i inne elementy tnące.

Przed sezonem warto oddać kosiarkę do przeglądu technicznego.

 

Trawnik to podstawa


Prace w ogrodzie dobrze zacząć od trawnika. Jeśli nie jest to trawnik pierwszoroczny i już dobrze ukorzeniony, to koniecznie trzeba go wertykulować. Wertykulacja to pionowe nacinanie darni trawy i tym samym usuwanie z niej pozostałości starej, zeschniętej trawy i  organicznych śmieci. Można zastosować wertykulacje płytką, czyli nacinanie na głębokość od 2 cm do 4 cm; lub też głęboką powyżej 5 centymetrów. Takie prace najlepiej wykonać wczesną wiosna, po pierwszym koszeniu trawy, a po zabiegu warto dokładnie wygrabić trawnik.


W zależności od powierzchni trawnika można użyć specjalnych grabi z ostrzami tnącymi darń lub też elektrycznego bądź spalinowego aeratora. Aeracja to nakłuwanie darni trawy na głębokość 5-10 cm. Robi się to po to, aby ułatwić proces przedostawania się wody i środków odżywczych wprost do korzeni trawnika. Aeracja jest niezbędna w przypadku trawników, które są mocno uczęszczane. Skorupa ziemi jest wtedy zwarta i blokuje przenikanie wody i mikroelementów do korzeni. Aeracje i wertukulacje można wykonywać własnymi siłami (widły lub też kolce przyczepione do butów), albo przy pomocy aeratorów elektrycznych bądź spalinowych.

 

Tak przygotowany trawnik jest gotowy do nawożenia. – Przy zakupie nawozu należy zwrócić szczególną uwagę na jego przeznaczenie i areał trawnika. Inne nawozy stosowane są na wiosnę, inne na jesień. Wydajności nawozów też mogą się znacznie różnić. Na przykład w gamie nawozów uniwersalnych wydajność z worka o wadze 25kg może się wahać od 300 do 1250 m2 – mówi Jacek Grabarczyk, ekspert z internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl.

 

 

Czytaj również: Zadbaj o dłonie przy pracach ogrodowych

 

Zadbaj o rośliny w ogrodzie


Liście, igły, martwe gałęzie, a nie rzadko śmieci – to rzeczy, które należy usunąć z roślin ogrodowych po zimie. – Oczyszczonym rośliną należy się bacznie przyglądać i zdiagnozować czy poza nawożeniem nie będzie konieczne użycie środków ochrony roślin takich jak na przykład środki na brązowienie igieł iglaków. Czyste i zdrowe rośliny należy nawozić substancjami odpowiednio przygotowanymi dla każdej rodziny roślin – dodaje Jacek Grabarczyk ze StukPuk.pl . Wiosna to też czas na modelowanie i przycinanie tych roślin, które tego wymagają (np. tuje)

 

Mała architektura krajobrazu.


Rośliny to element ogrodu, który z każdym rokiem jest ładniejszy. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku małej architektury krajobrazu, czyli ławek, krzeseł, huśtawek, stolików, czy chodników.

 

Czytaj również: Wiosenne prace wokół domu

 

Meble ogrodowe wymagają czyszczenia i konserwacji

 

Wpływ aury sprawia, że z roku na rok te elementy są starsze i bardziej zużyte. Ławki, krzesła, stoły, place zabaw i huśtawki należy starannie umyć i sprawdzić je pod kątem bezpieczeństwa. Kostkę brukową też warto odświeżyć (np. za pomocą myjki ciśnieniowej) i upewnić się że nie powstały na niej wykwity, mchy czy porosty. Jeśli w ogrodzie używany jest system nawadniania, trzeba koniecznie wyczyścić wszystkie zraszacze i dysze oraz przeprowadzić serwis pomp.

Źródło: zoom-bsc / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19441 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 197

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >