Zadbany trawnik na wiosnę
Trawnik o soczysto-zielonym kolorze przy domu czy w ogrodzie sprawia przyjemność oczom, zaprasza do odpoczynku i rekreacji, tworzy estetyczny krajobraz posesji. Ma jeszcze więcej walorów i daje nam dużo więcej korzyści, o których często zapominamy.
Czytaj dalej
Jaka pielęgnacja taki trawnik …
Warto pamiętać, że trawnik, jak cała roślinność wokół domu, naprawdę wpływa na poprawę jakości naszego życia. Przede wszystkim jest naturalną fabryką tlenu i filtrem oczyszczającym powietrze z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń cywilizacyjnych. Tak jak żywopłot, rozprasza hałas czyniąc go mniej uciążliwym a także zwiększa wilgotność powietrza. W upalne dni obniża temperaturę przy gruncie o kojących kilka stopni C, przynosząc latem przyjemny chłód. „Trawnik jest również bardzo ważnym elementem ogrodowego ekosystemu.” – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon. „Ziemia pokryta darnią wyrównuje różnice temperatur między dniem a nocą. Przyczynia się do poprawy żyzności gleby i zapobiega jej erozji, zwłaszcza na terenach pochyłych, z których deszcze wypłukują wartościowe mikroelementy z podłoża. Zastosowanie trawnika umożliwia rozprowadzenie wód opadowych na terenie działki, co jest coraz częstszym wymogiem stawianym przed inwestorem, zwłaszcza na terenach zurbanizowanych. Jednym słowem – jest bardzo wiele powodów, dla których warto jest mieć trawnik w swoim otoczeniu i go stale pielęgnować.”
Czytaj również: Przygotowanie podłoża pod ogrodowe uprawy
Po zimie trawnik nie zachwyca – co robić?
Za każdym razem nadejście wiosny odsłania stan faktyczny trawnika – po zmianie sezonu trawa nie zawsze spełnia nasze oczekiwania – nie zawsze jest zielona, pojawiły się ubytki. „Po okresie zimowym, nawet jeśli nie był śnieżny ani mroźny, trawa może być niejednorodna i żółtawa. Często jest to oznaka rozwoju chorób grzybowych. Ale mogą też być inne przyczyny tego stanu rzeczy – brak lub nieprawidłowa dotychczasowa pielęgnacja lub źle przygotowana gleba pod siew. Zima zawsze weryfikuje wszelkie niedociągnięcia.” – mówi Lidia Tokarska.
Pierwszym krokiem do rewitalizacji darni powinna być analiza gleby, której wyniki będą wskazówką do dalszych działań. Najbardziej sprzyjającym darni podłożem jest dobrze przepuszczalna warstwa piaszczysto-gliniasta o grubości 20-30 cm z równie dobrze przepuszczalnym podglebiem. Ważny jest także odczyn kwasowości gleby – najbardziej odpowiednia kwasowość gleby dla traw mieści się w przedziale pH 5,5-7,0. W przypadku niższego odczynu pH – konieczne jest wapnowanie podnoszące odczyn gleby i wpływające na poprawę struktury podłoża. Warto też zwrócić uwagę na poziom składników pokarmowych.
W przypadku podejrzenia, że darń została zaatakowana przez jedną z chorób, np. pleśń pośniegową lub brunatną plamistość, na zainfekowanej powierzchni należy zastosować środki chemiczne. Należy też zastosować wertykulację z dosianiem trawy. Jeśli przyczyną złej kondycji trawnika jest nieprawidłowo przygotowane podłoże – rekomendowana jest wertykulacja wraz z wczesaniem specjalnie przygotowanego podłoża. „Renowacja podłoża ma na celu stworzenie korzystnych dla darni warunków do rozwoju. Wskutek wczesywania nowego podłoża poprawiamy kompleks sorpcyjny gleb słabych, a dodanie piasku do gleby zbyt zwięzłej, poprawia jej strukturę i zwiększa stopień przepuszczania wody. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednie nawożenie - zastosowanie zbyt wysokich dawek azotu sprzyja występowaniu wielu chorób, dlatego tak ważna jest analiza gleby.” – dodaje Lidia Tokarska.
Niezależnie od stanu trawnika, zawsze na wiosnę należy go dokładnie wyczesać z filcu i starych, uschniętych źdźbeł trawy. W trakcie tej czynności zwiększamy dotlenie trawy i ułatwiamy przenikanie wody co sprzyja regeneracji darni. Zalecanym przez profesjonalistów zabiegiem jest wertykulacja.
Czytaj również: Twój idealny ogród
Na czym polega wertykulacja
Wertykulacja, jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych trawników, oznacza pionowe nacinanie darni. Celem jest rozluźnienie gleby, usunięcie warstwy filcu, natlenienie i odmłodzenie darni. Efektem będzie stworzenie korzystnych warunków do rozwoju, rozkrzewiania się trawy, ograniczenie rozprzestrzeniania się mchu. Po takim zabiegu trawa staje się bardziej odporna na choroby.
Wertykulację przeprowadza się po rozpoczęciu procesu wegetacji i oczyszczeniu trawnika z kamieni. Najlepiej - w dzień bezdeszczowy. Skuteczność zabiegu zależy od prawidłowego wykonania kolejnych etapów tj. niskie koszenie, nacięcie darni w jedną stronę, dokładne wygrabienie filcu i resztek roślinnych, następnie – nacięcie darni w drugą stronę („na krzyż”) i ponowne wygrabienie filcu oraz pozostałości roślinnych. Na koniec należy wykonać nawożenie, dosiać trawę. Wertykulację warto przeprowadzić raz w roku i można go powtórzyć pod koniec sierpnia.
Urządzenie do wertykulacji powinno być dostosowane do powierzchni trawnika. W praktyce sprawdzają się maszyny spalinowe – niezależne od źródła energii elektrycznej, wyposażone w silnik dobrej jakości i o wysokiej mocy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest model łączący funkcje wertykulatora z aeratorem.
Przykładem takiej uniwersalnej maszyny jest wertykulator TV 510 o szerokości roboczej 53 cm, który sprawdza się w pracy na trawnikach każdego formatu. Silnik Honda GX 160 o mocy 4,8KM pracujący na czystej bezołowiowej benzynie zapewnia wysoką wydajność w trybie 1 500 m²/h i zachowuje ponad 2 000 motogodzin żywotności. Maszyna jest łatwa w obsłudze, praktycznie bezawaryjna. Dodatkowo, po wymianie elementu roboczego na wał aeracyjny, może być wykorzystywana do aeracji trawników.
Wiosenne koszenie małych i dużych trawników
Po zakończeniu wstępnego etapu wiosennej pielęgnacji darni przychodzi czas na pierwsze koszenie. Termin zależy od panujących warunków meteorologicznych oraz od wysokości trawy. Wysokość trawy oraz ostrość noży kosiarki to podstawowe elementy, którymi powinniśmy się kierować w dalszym, systematycznym koszeniu. Podstawową zasadą jest koszenie nie więcej niż 1/3 wysokości trawy, by z jednej strony nie osłabiać roślin, a z drugiej – nie dopuszczać do jej zbyt wysokiego wzrostu.
Do koszenia niewielkich powierzchni, trawy i roślin rosnących na terenach o większym nachyleniu, np.: na pagórkach, w rowach, nadbrzeżach rzek oraz w miejscach trudno dostępnych - wokół drzew i krzewów, przy rabatach, grządkach warzywnych, przy elewacjach budynków czy ogrodzeniach jest przeznaczona wykaszarka SSBC E Honda Versatool - głowica żyłkowa z systemem Tap&Go. Łączony się ją z jednostką napędową Honda UMC 435 E pracującą na nowoczesnym 4-suwowym silniku Honda GX 35 o mocy 1,3 KM. „Podkreślaną przez użytkowników zaletą silnika Honda Versatool jest jego niezawodność i natychmiastowe uruchamianie oraz równa i cicha praca.” – mówi Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce. „Bardzo dobrze wyważone, wyposażone w ergonomiczne uchwyty zapewnia komfort użytkowania. Jest to praktyczne rozwiązanie zarówno dla właścicieli ogrodów jak i profesjonalistów. Konfiguracja jednostki wielofunkcyjnej z poszczególnymi elementami zależy po prostu od konkretnych potrzeb użytkownika. Warto jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że Honda Versatool to urządzenie o niewielkich rozmiarach i posiadające system smarowania olejowego silnika, co sprawia, że może pracować a nawet być przechowywane w każdej pozycji i na niewielkiej powierzchni.” Silnik Honda GX 35 wyróżnia się najniższym w swojej klasie poziomem wibracji umożliwiającym dłuższą pracę ciągłą, zaś generowany dźwięk jest znacznie mniej uciążliwy dla otoczenia – cecha istotna zwłaszcza w przypadku uruchamiania urządzenia o wczesnej porze. Właściwości silnika oraz wygoda obsługi znacznie ułatwiają koszenie w trudnych warunkach – przy większych pochyłościach terenu, na dachach pokrytych trawą. Głowicę żyłkową można opcjonalnie zastąpić metalową tarczą tnącą o 3 zębach rekomendowaną do przycinania roślin o grubszych łodygach oraz usuwania młodych odrostów krzewów i drzew.
Do koszenia trawników o optymalnej powierzchni do 1 800 m2, trawników rekreacyjnych i z aranżacją roślinną – do koszenia wąskich pasów trawy pomiędzy rabatami, trawników o równej nawierzchni oraz z niewielkimi nachyleniami terenu służy kosiarka spalinowa Honda HRX 537 C4 VYE – nowy model z wygodnym rozwiązaniem regulacji prędkości jazdy – Select Drive. Jest to nowoczesna i niezawodna maszyna o szerokości roboczej 53 cm przeznaczona do wieloletniego użytkowania, stosowana również do mulczowania, sprawnego zbierania i mielenia liści a także, opcjonalnie, do aeracji podłoża.
Jej niezawodność w uruchamianiu i pracy oraz wysoką wydajność zapewnia silnik Honda GCV 190 z układem automatycznego ssania wraz z systemem EASY START. Posiada udogodnienia, które sprawiają, że jej obsługa i praca w ogrodzie jest łatwa i przyjemna, np.: 7-stopniowa regulacja wysokości koszenia, system podwójnych noży, system do mulczowania, pojemny kosz (88l), system Honda Rotostop czuwający nad bezpieczeństwem eksploatacji i pracy. Duże koła dodatkowo ułatwiają kierowanie maszyną i manewrowanie – zwłaszcza po nierównym terenie. W kosiarce tej można również opcjonalnie zainstalować zestaw do aeracji trawnika – wystarczy go wmontować w miejsce noży.
Honda HRX 537 C4 VYE, jak i podobny model VKE, jest wyposażona w nowy napęd – Select Drive, który umożliwia użytkownikowi płynne dostosowywanie prędkości jazdy maszyny w zakresie 0 – 6,4 km/h w zależności od wysokości i gęstości trawy, indywidualnych preferencji operatora. „Select Drive to bardzo praktyczne rozwiązanie Honda. Wystarczy jednym ruchem ręki ustawić preferowaną prędkość za pomocą pokrętła znajdującego się w centralnej części panelu operacyjnego.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki. „Naciśnięcie i przytrzymanie dźwigni panelu uruchamia napęd i możemy rozpocząć koszenie, dostosowując prędkość kosiarki do wysokości i gęstości trawy oraz do swojego kroku. Oznacza to zdecydowanie większy komfort współpracy z maszyną – zwłaszcza na zakrętach czy koszenia wokół drzew i rabat, ponieważ to użytkownik decyduje o prędkości koszenia i nie jest zmuszony do „biegania” za kosiarką.”
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 13 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli chodzi o mnie, to jakiś czas temu byłem na wyjeździe w Poznaniu i zatrzymałem się....
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 88 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...
Ostatnio na forum
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 376 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
- Polecam sklep internetowy z materiałami budowlanym... Liczba postów: 77 Grupa: Firmy budow... Szukając dobrej jakości wyposażenia do ogrodu, w tym myjek ciśnieniowych, kosiarek, podkaszarek, sekatorów, pił, czy również artykułów malarskich i narzędzi do....
- Gdzie kupić projekt domu w okolicach Lublina ??? Liczba postów: 53 Grupa: Zanim wybud... W Lublinie odnotowano wzrost liczby turystów, co przekłada się na lepsze wyniki dla lokalnego sektora hotelarskiego i gastronomicznego. Ten pozytywny trend ma k...
Zastanawiam się nad trawnikiem w rolce. Korzystał ktoś?
Moim zdaniem by mieć zadbany trawnik i to nie tylko na wiosnę, to warto się zastanowić nad systemem nawadniającym, takim jak na przykład tutaj są dostępne - https://www.centrumnawadniania.com/242-gotowe-zestawy-nawadniania, bardzo fajne :)
Pielęgnację terenów zielonych najlepiej powierzyć doświadczonym fachowcom, jeśli faktycznie zadanie ma zostać solidnie wykonane. Z tej okazji zgłoszenie się do https://www.zuzper.pl/oferta/pielegnacja-terenow-zielonych faktycznie miało sens. Doprowadzili do porządku co trzeba w sposób całkowicie profesjonalny.
Tu jest ciekawy artykuł odnośnie dbania o ogród na wiosnę. Zachęcam do przeczytania.
https://suezglogow.pl/page/preview/133
Ta sam firma zajmuje sie też wykonaniem i pielęgnowaniem rozmaitych terenów zielonych wraz z małą architekturą.
https://suezglogow.pl/page/piekne-i-czyste-tereny-zielone
A jaki rodzaj trawnika preferujecie u siebie na ogrodzie ? bo ja zdecydowałem się zakupić trawę z rolki i uzyskać natychmiastowy efekt. Naszą trawę dostarczyła nam firma https://www.xeroflor.pl/ i bardzo dobrze się przyjęła.
Zobacz więcej komentarzy (12) na forum »