Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych

Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych

Inwestycja w akcje jest zbyt ryzykowna. Obligacje dają niewielki zysk. Najwyższe oprocentowanie lokat sięga niewiele ponad 3%. Czy więcej można zyskać inwestując na rynku nieruchomości?

 

Jak się okazuje, możliwości zarobienia na nieruchomościach jest kilka. Zakup mieszkania od dewelopera w celu tradycyjnego najmu lub z myślą o sprzedaży, kiedy jego wartość wzrośnie, to niejedyne sposoby na pomnażanie kapitału. Coraz modniejsze staje się kupowanie apartamentów w apart- i condohotelach. Równie zyskowny może okazać się także zakup, wkraczających na nasz rynek miniapartamentów.

 

Czym różni się inwestycja w apart- i condohotel?

Jeśli bliżej przyjrzymy się obydwu sposobom pomnażania kapitału, widać kilka zasadniczych różnic. Kupując apartament, inwestor kupuje nieruchomość, która może funkcjonować również, jako byt autonomiczny. Nie musi być uzależniona od reszty budynku, w którym powstał- tak, jak dzieje się to w przypadku pokojów kupowanych w systemie condo.

Właściciel apartamentu, pomimo podpisanej z operatorem budynku umowy najmu, ma możliwość pobytu w swojej nieruchomości przez określoną liczbę dni w roku. Wszystko w zależności od warunków określonych w umowie. Z nieruchomości kupowanych w systemie condo, nie można korzystać na własny użytek. Plusem przemawiającym na korzyć mieszkań w systemie condo jest brak kosztów związanych z jego funkcjonowaniem. Wszelkich remontów w condohotelach dokonują operatorzy budynków.  W przypadku aparthoteli, koszty remontów pokrywa właściciel.

 

Inwestycja w praktyce

Im lepsza lokalizacja nieruchomości, tym większa gwarancja stałego przychodu. Jest to szczególnie ważne w przypadku apartamentów, które po wygaśnięciu umowy najmu z operatorem budynku, mogą być samodzielnie zarządzane przez właściciela. Obecnie, atrakcyjne apartamenty można nabyć m.in. w aparthotelu Amon w Darłowie oraz Aparthotelu INVITE we Wrocławiu.  Nieruchomości w systemie condo, na Mazurach oferuje Inpro SA w malowniczo położonym Hotelu Mikołajki, równie atrakcyjnie położone apartamenty, oferuje Qualia Development w sieciowym condohotelu- Golden Tulip Gdańsk Residence. Takie mieszkania w Warszawie też wydają się dobrą inwestycją kapitału. 

 

	 Zakup mieszkania w celach inwestycyjnych

 

Czytaj również: Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas zakupu mieszkania - jak ich uniknąć?

 

Ci, których nie stać na zakup apartamentu, a są zainteresowani tego typu inwestycją, mogą liczyć na pomoc dewelopera w uzyskaniu kredytu. Pomoże on, począwszy od pozyskania kapitału na zakup, aż po dalsze prowadzenie czynności związanych z wynajmem zakupionej nieruchomości. Tak jest w przypadku condohoteli. Zarządzaniem aparthotelami zajmują się firmy zewnętrzne. Bez względu, czy jest to inwestycja w nieruchomość w apart- czy condohotelu, inwestor po podpisaniu umowy najmu z deweloperem lub operatorem budynku ma zagwarantowany przychód, który będzie otrzymywał przez lata określone w umowie. Stały przychód zapewni bezproblemowe regulowanie zobowiązań, wynikających z zaciągniętego kredytu. Oznacza to, że inwestor nie będzie musiał martwić się o comiesięczne pokrycie raty kapitałowo- odsetkowej. Jak zachęcają deweloperzy, inwestycja taka daje przychód roczny, średnio na poziomie od ok. 20 do ponad 30 tys. zł

 

Apartament w wersji mini

Podobnie do condo- i aparthoteli, równie atrakcyjne inwestycyjnie mogą okazać się miniapartamenty. Szczególnie dla tych, którzy ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na zakup przestronnego i jednocześnie drogiego apartamentu.

Miniapartamenty to także atrakcyjna oferta dla osób, które zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości. Niskie ceny całościowe lokali, a także najbardziej pożądane na rynku wynajmu niewielkie metraże ułatwią budowanie portfela inwestycyjnego od podstaw, bez konieczności angażowania bardzo dużego kapitału oraz bez obaw o poziom wynajęcia lokalu i dochodowość całej inwestycji.- twierdzi Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan.

 

Gwarancją zarobku dla właścicieli takich mieszkań są umowy podpisywane z deweloperem.  Jak wskazuje Dariusz Wilczewski, prezes Dolnośląskich Inwestycji SA- Jeśli chodzi o inwestorów – a to oni stanowili większość klientów w I etapie inwestycji – Starter jest po prostu dobrą opcją na inwestycję kapitału. Każdy właściciel lokalu może podpisać ze spółką Dolnośląskie Inwestycje Umowę Gwarantowaną. Umowa precyzuje zasady współpracy związane z zarządzaniem najmem lokalu i gwarantuje 9% zysku z inwestycji netto w skali roku. Na podstawie umowy nabywca otrzymuje gwarancję stałego przychodu z najmu, nie musi martwić się o poszukiwanie najemców, doglądać lokalu czy też wykonywać bieżących napraw. Umowa jest podpisywana na 3 lata, po czym może być przedłużona.


Każda z powyższych propozycji inwestycyjnych, staje się coraz atrakcyjniejszym sposobem generowania stałych przychodów. Lokowanie kapitału w apart-, condohotele czy miniapartamenty jest dużo bezpieczniejsze niż kupowanie akcji. Niemniej jednak, nie są też pozbawione ryzyka, które wynikać może m.in. ze złego zarządzania nieruchomością przez operatora budynku.

 

Czytaj również: Zakup kawalerki jako inwestycja na przyszłość

 

Opracowanie merytoryczne: RynekPierwotny.pl - portal nowych nieruchomości. 

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: Rynek Pierwotny / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >