Zalety budownictwa energooszczędnego
Mniejsze zapotrzebowanie na energię, lepszy mikroklimat w poszczególnych pomieszczeniach, a w rezultacie zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Zalet budownictwa energooszczędnego można wymienić jeszcze wiele.
Czytaj dalej
Budownictwo energooszczędne to obecnie jeden z najważniejszych trendów na rynku nieruchomości. Koszty energii, dopłaty do kredytów czy wzrost świadomości ekologicznej to tylko niektóre czynniki, które stymulują zainteresowanie tego typu zabudową. Co więcej, zgodnie z unijną dyrektywą z dnia 19 maja 2010 roku, od 2021 roku wszystkie nowo powstałe budynki w krajach członkowskich Unii Europejskiej mają być obiektami o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię.
Dom pasywny czy dom energooszczędny
Dzięki wykorzystaniu inteligentnych technologii budownictwo energooszczędne pozwala na znaczne obniżenie kosztów zużycia energii, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego komfortu cieplnego w każdym z pomieszczeń. Przy warunkach atmosferycznych, jakie panują w Polsce, najważniejszym zadaniem jest ograniczenie strat ciepła, a także kosztów związanych z ogrzaniem domu. Wśród podstawowych rozwiązań wykorzystywanych w tym celu, należy wymienić m.in. uszczelnienie powłoki zewnętrznej budynku, a także stosowanie właściwej stolarki okiennej oraz drzwiowej. Popularne jest również wykorzystywanie pomp ciepła napędzanych prądem, które pozwalają na pozyskanie energii z gruntu, powietrza lub wody. W przypadku budownictwa pasywnego należy mieć dodatkowo na uwadze termoizolacje przegród zewnętrznych oraz ograniczenie występowania mostków termicznych.
Warto jednak pamiętać, że choć każdy dom pasywny jest jednocześnie domem energooszczędnym, to nie koniecznie działa to w drugą stronę. Podstawową różnicę stanowi wartość rocznego zużycia energii wykorzystywanej w eksploatacji budynku.
Czytaj również: Zapobieganie stratom ciepła i wykorzystywanie promieni słonecznych
W zależności od projektu domu, przy zastosowaniu kilku niewielkich grzejników oraz odpowiedniego kotła cieplnego, w budynku energooszczędnym uzyskujemy zużycie energii na poziomie od 15 do 70 kWh/m2. Dla porównania, w domach pasywnych zużycie to wynosi maksymalnie 15 kWh/m2. W tego typu zabudowie nie stosuje się osobnego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Minimalizowane są również straty termiczne, zaś energię cieplną pozyskuje się z urządzeń elektrycznych, wentylacji (tzw. rekuperacja), a także światła słonecznego, które przedostaje się przez okna. Ponadto różne są wymogi względem grubości ścian, dachu, czy samego rozmieszczenia pomieszczeń. W budownictwie energooszczędnym dozwolony jest także podział na pokoje, w pasywnym preferowane są pomieszczenia otwarte, gdyż sprzyja to wentylacji.
Czytaj również: Nowelizacja w certyfikacji LEED
Jakie okna najlepsze?
Stolarka okienna to punkt newralgiczny również w budownictwie tradycyjnym, bowiem dobór okna o właściwym współczynniku przenikania ciepła, przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania. Poza samym uszczelnieniem oraz materiałami wykorzystywanymi do montażu, najważniejszą rolę odgrywają elementy konstrukcyjne. Należy także zaznaczyć, iż z „energetycznego punktu widzenia” nie ma znaczenia fakt, czy okno zostało wykonane z drewna czy z PVC.
Okna projektowane z myślą o budownictwie energooszczędnym charakteryzują się przede wszystkim niskim współczynnikiem przenikania ciepła, który powinien wynosić maksymalnie 1,0 W/m2K. Przeważnie są to okna pięciokomorowe, z potrójną szybą, wzmocnieniami termicznymi oraz
o profilach szerszych niż 70 mm. Inaczej wygląda to w domach pasywnych, w których okna muszą spełniać szereg restrykcyjnych wymagań. Jednym z podstawowych jest całkowity współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,8 W/m2K. Co więcej, szyby w takich oknach mają za zadanie również zmaksymalizowanie zysku energetycznego
z promieniowania słonecznego, dlatego współczynnik całkowitej przepuszczalności g musi być w tym przypadku wyższy niż 50%. Z tego powodu okna od południowej strony elewacji powinny być większe od pozostałych i mieć powierzchnie równą około 20% powierzchni podłogi. Nierzadko jest to również stolarka sześciokomorowa, z sześciokomorowymi profilami o szerokości 92 mm, z potrójną szybą (przestrzeń między szybami jest wypełniona gazem szlachetnym) i specjalnymi wzmocnieniami termicznymi.
Czytaj również: Jutro Światowy Dzień Oszczędzania
- W przypadku okien do domów pasywnych, wzmocnienia termiczne odgrywają bardzo ważną rolę – podkreśla Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okna MS evolution [pasywnego]. – Wykorzystywane przez nas wzmocnienia SteelPUR® oprócz ekstremalnych parametrów termicznych, zapewniają oknom większą sztywność oraz wytrzymałość w porównaniu do tradycyjnych wzmocnień. Aby móc konstruować nie tylko jednoskrzydłowe, ale także wieloskrzydłowe okna, dysponujemy wzmocnieniami zarówno do skrzydeł oraz ram, jak i do słupków ruchomych oraz stałych - dodaje.
Czołowi producenci okien pasywnych poddają je dobrowolnej certyfikacji, w celu potwierdzenia ich najwyższej jakości i wysokich parametrów izolacyjnych. Jednym
z instytutów przyznających takie certyfikaty jest ift Rosenheim - niemiecki Instytut Techniki Okiennej. Podczas certyfikowania produktu sprawdzana jest m.in. przepuszczalność powietrza, szczelność na wodę opadową, odporność na obciążenie wiatrem a także weryfikowana jest metodami obliczeniowymi ich izolacyjność termiczna. Ponadto przeprowadzane są długookresowe badania w komorze klimatycznej, która symuluje zmienne warunki atmosferyczne.
Etykiety energetyczne
Etykiety energetyczne dla wybranych materiałów izolacyjnych oraz stolarki okiennej to również jeden z wymogów Unii Europejskiej. System etykietowania bazuje na normie ISO 18292: 20120-12, która reguluje metodę oceny energetycznej systemów okiennych. Dzięki temu na etykiecie wybranego modelu okna, znajdziemy m.in. takie informacje jak wspominany już współczynnik przenikania ciepła oraz współczynnik przepuszczania energii g czy informację odnośnie klasy przepuszczalności powietrza. Etykiety te mają pomóc porównać potencjalnemu nabywcy w porównaniu z pozoru podobnych wyrobów w kontekście energooszczędności budynku, gdyż niewłaściwie dobrana stolarka okienna i drzwiowa można powodować stratę aż 20% energii grzewczej.
Źródło: inplusPR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...