Zalety i cele zdalnego odczytu mediów komunalnych
Nowelizacja Ustawy o efektywności energetycznej znacząco wpłynęła na sposób zarządzania nieruchomościami i na sposoby kontrolowania zużycia mediów komunalnych. Do 1 stycznia 2027 r. właściciele i zarządcy budynków wielolokalowych muszą zainstalować inteligentne wodomierze i ciepłomierze. Dlaczego Polska, wzorem innych krajów, zdecydowała się na taką regulację? Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie? Dlaczego opłaca się zainwestować w zdalny odczyt liczników? Odpowiadamy.
Zmniejszenie zużycia ciepła, wody i prądu przez konsumentów komunalnych
Zmniejszenie zużycia ciepła, wody i prądu w dzisiejszych czasach jest obowiązkiem każdego konsumenta komunalnego. Współczesny człowiek zużywa bowiem coraz więcej ciepła, wody i prądu. Wyczerpują się zasoby naturalne naszej planety, w tym: woda, węgiel i gaz. Wielu rozwijającym się krajom, takim jak Polska, grozi nawet proces pustynnienia.
Czytaj również: Czy można samodzielnie założyć napęd do bramy garażowej?
W wyniku wojny na Ukrainie i globalnego problemu z dostępem do paliw kopalnych Polskę i świat dotknął kryzys energetyczny. Polskie sieci energetyczne (kablowe oraz rurociągowe) nie nadążyły za dynamicznym rozwojem gospodarczym kraju. Dystrybutorzy nie są (i szybko nie będą) w stanie dostarczyć ciepła, wody i prądu w wymaganej przez Odbiorców ilości [m3 MWh GJ]. Ograniczenie zużycia mediów jest więc świadomym i ważnym działaniem, którego cele można podzielić na:
- cel strategiczny: uniknięcie sytuacji kryzysowych – braków w dostawach ciepła, wody i prądu,
- cele operacyjne:
- zahamowanie oraz obniżenie zużycia ciepła, wody i prądu przez konsumentów komunalnych,
- ukształtowanie świadomości społecznej i odpowiedzialności wszystkich konsumentów komunalnych za zużywane media,
- zapewnienie bezpieczeństwa transakcji kupna-sprzedaży ciepła, wody i prądu,
- optymalizacja kosztów zakupu i zużycia mediów.
Brak dostępu do danych pomiarowych w czasie rzeczywistym powoduje, że właściciele budynków nie wiedzą, jak szukać oszczędności zużycia mediów. Tymczasem systematyczny, zdalny odczyt liczników mediów ułatwia dokonanie oceny, które instalacje i urządzenia generują największe straty. Analiza wskazań liczników umożliwia też sprawne podejmowanie decyzji o remontach, konserwacjach czy termomodernizacji budynków.
Cel operacyjny 3: zapewnienie bezpieczeństwa transakcji kupna-sprzedaży ciepła, wody i prądu
Istotnym celem zdalnych odczytów danych pomiarowych jest zapewnienie bezpieczeństwa transakcji kupna-sprzedaży ciepła, wody i prądu.
Ręczne odczytywanie danych z liczników wody, prądu czy instalacji CO niesie wiele zagrożeń. Informacje zapisywane są odręcznie na kartkach, a następnie przenoszone do plików Excela lub do programów, służących do zarządzania nieruchomościami. Istnieje wówczas wysokie ryzyko utraty lub wyłudzenia danych przez osoby trzecie. Systemy zdalnego odczytu danych z liczników są zaś projektowane z myślą o bezpieczeństwie danych. Takie inteligentne programy szyfrują prywatne zasoby informacji, co utrudnia działania cyberprzestępcom.
Jak więc widać, zdalne odczyty danych mają wiele zalet. To technologia przyszłości, dzięki której właścicielom i zarządcom budynków udaje się obniżyć koszty zużycia mediów oraz koszty osobowe.
Cel operacyjny 4: optymalizacja kosztów zakupu i zużycia mediów
Optymalizacja kosztów zakupu i zużycia mediów jest główną korzyścią, dla której zarządcy budynków wybierają inteligentne urządzenia pomiarowe. Co daje zdalny odczyt licznika oświetlenia, CO lub wody? Dzięki niemu można zmniejszyć wydatki, związane z zakupem mediów poprzez:
- stały nadzór nad wydajnością instalacji,
- bieżącą ocenę jakości instalacji i urządzeń,
- porównanie kosztów i zużycia mediów w wybranych okresach.
Zdalne liczniki ułatwiają też prowadzenie analizy kosztów skutków awarii i ewentualnych uzupełnień mediów.
Zaletą zdalnych odczytów liczników energii elektrycznej, wody i CO jest również to, że umożliwiają one redukcję kosztów osobowych i kosztów pracy. Maleje rola pracowników gospodarczych, którzy ręcznie spisywali dane z liczników. Nie trzeba już opłacać dozorców, ponieważ ich dotychczasowe zadania zostały w pełni zautomatyzowane. Odczyty zdalne pozwalają obniżyć koszty pracy, związane z: umawianiem spotkań czy wyjazdami terenowymi.
Czytaj również: Regulacja pracy kotła grzewczego przy pomocy automatyki to nie tylko wygoda ale i oszczędność
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- magazyn Liczba postów: 541 Grupa: Firmy budow... Szukasz osprzętu do wózków widłowych, takiego jak przedłużki do wideł, trawersy czy liny stalowe? Mipromet ma szeroką ofertę wysokiej jakości produktów, jak tra...
- Profesjonalne wózki widłowe Liczba postów: 84 Grupa: Budowa i re... Potrzebujesz niezawodnych wciągników i podnośników? Mipromet to firma, która oferuje szeroki wybór osprzętu do wózków widłowych. Sprawdź ich ofertę na https://m...
- Wózki widłowe - sprawniej między regałami Liczba postów: 48 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukasz osprzętu do wózków widłowych, warto sprawdzić ofertę Mipromet. Mają szeroki wybór produktów, jak łańcuchy, wciągniki czy podnośniki, które poprawi...
- Profesjonalne sprzątanie po budowie. Liczba postów: 101 Grupa: Budowa i re... BIOstar Cleaning dostępne w https://sklepinco.pl/marka/biostar-clean ing-products/ pomogą utrzymać dom w czystości bez chemikaliów. Naturalny Czynnik Bioaktywny....
- Ekologiczne i bezpieczne profile z recyklingu Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... ASMA Poland specjalizuje się w zaawansowanych rozwiązaniach z zakresu poliuretanów i technologii dla przemysłu. W ich ofercie znajdziesz produkty, które wyróżni...