Zalety i instrukcja montażu sufitów podwieszanych, montowanych od dołu

Zalety i instrukcja montażu sufitów podwieszanych, montowanych od dołu

Gdy myślimy o suficie podwieszanym zazwyczaj pierwsze skojarzenie to modułowa siatka rusztu nośnego i płyty sufitowe położone na ruszcie. A gdyby przyjąć totalne zaprzeczenie tej wizji - brak widocznego rusztu nośnego i montaż płyt od dołu? Tego rodzaju innowacyjne rozwiązanie nie musi być wyobrażeniem, jest dostępne na rynku i często montowane ze względu na swoje zalety. Czytaj dalej

 

 Aby wykonać sufit podwieszany, który będzie dostosowany do wymagań estetycznych, funkcjonalnych i technicznych pomieszczenia, należy sprecyzować rodzaj jego krawędzi. Zadecyduje ona bowiem o wyglądzie wnętrza, jak również o użyteczności całej konstrukcji. Poszczególne rozwiązania pozwalają na osiągnięcie określonego efektu – albo klasycznej, modułowej siatki z widocznym rusztem nośnym albo sufitu o jednolitym, monolitycznym wyglądzie bez rzucających się w oczy podziałów.

 

Zalety i instrukcja montażu sufitów podwieszanych montowanych od dołuArmstrong Hotel Tiffi, hol wejściowy

Klasyczne, najczęściej spotykane sufity mają widoczny ruszt nośny, a płyty montowane są od góry. Jednak standardowe rozwiązanie nie zawsze odpowiada wymogom architektów czy właścicielom obiektów. Gdy montaż od góry nie wchodzi w grę - np. strop jest zbyt nisko, by pozwolić sobie na obniżenie go o kolejne 14 cm, bądź w sytuacji, kiedy kluczowa dla estetyki jest zwarta, gładka płaszczyzna sufitu oraz brak widocznych łączeń pomiędzy płytami, musimy sięgnąć po alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest sufit z krawędzią Vector firmy Armstrong.

 

Zalety i instrukcja montażu sufitów podwieszanych montowanych od dołu

 

Zalety sufitów montowanych od dołu

Sufity z krawędzią Vector to nieliczne z dostępnych na rynku polskim płyty, których montaż odbywa się od dołu. Taki rodzaj instalacji jest receptą na problemy z przestrzenią. System dedykowany jest m.in. do niskich wnętrz – przestrzeń pomiędzy stropem a sufitem zamiast standardowych 14 -15 cm może mieć jedynie 4 cm. Dodatkowo montaż na standardowym ruszcie T24 pozwala na wbudowanie oświetlenia oraz innych elementów instalacji, zabierając znacznie mniej miejsca w przestrzeni ponad rusztem nośnym.

 

Zalety i instrukcja montażu sufitów podwieszanych montowanych od dołuArmstrong, Toruń Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Liczy się też łatwość dostępu do urządzeń technicznych. W większości pomieszczeń, gdzie pod stropem znajduje się sufit z płytami położonymi na ruszcie od góry dostęp bywa znacznie utrudniony. W przypadku sufitów z krawędzią Vector demontaż płyty trwa dosłownie chwilę. Dzięki temu z łatwością można naprawić oprawę oświetleniową lub przeprowadzić przegląd przewodów wentylacyjnych.

 

Zalety i instrukcja montażu sufitów podwieszanych montowanych od dołuArmstrong, sufit drewniany, krawędź Vector

Czytaj również: Jak zabrać się za wygłuszenie sufitu?

 

Płyty z krawędzią Vector są też najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba modernizacji sufitu. Wymiana istniejącego – niejednokrotnie noszącego ślady eksploatacji - rusztu nośnego nie będzie tu konieczna, z łatwością zamontujemy na nim nowe płyty sufitowe.

 

Zalety i instrukcja montażu sufitów podwieszanych montowanych od dołuArmstrong, sufit metalowy Axal, krawędź Vector

Rozwiązanie wyróżnia się także z uwagi na potencjał aranżacyjny. Umożliwia osiągnięcie efektownej, spójnej powierzchni sufitu bez wyraźnych podziałów pomiędzy poszczególnymi płytami, dzięki czemu sufit wygląda jak jedna płaszczyzna. Odstęp pomiędzy płytami wynosi jedynie 6 mm, połączenia stają się praktycznie niewidoczne, a profile ukryte są w krawędziach płyt na głębokości 14 mm. Pomimo monolitycznego charakteru, w rzeczywistości tworzą go oddzielne, swobodnie zawieszone w ruszcie płyty. Oznacza to, że każdy z segmentów możemy bez problemu zdemontować, nie obawiając się jego uszkodzenia.

 

Zalety i instrukcja montażu sufitów podwieszanych montowanych od dołu

 

Czytaj również: Nowoczesne metalowe sufity w pomieszczeniach użyteczności publicznej

 

Krawędzie Vector dostępne są zarówno w modelach płyt mineralnych (Ultima+, Optima, Sahara), jak i drewnianych (Wood) oraz  metalowych (Axal) o standardowych wymiarach (600x600 mm lub w przypadku Optima 600x1200 mm). Przy płytach drewnianych zalecane jest jedynie zastosowanie klipsów bezpieczeństwa na każdej płycie, co zwiększy stabilność całej konstrukcji.

 

 

Zalety i instrukcja montażu sufitów podwieszanych montowanych od dołu

Źródło: Fair Play PR / budnet.pl

Pliki do pobrania

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19435 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 248

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >