Zamek jak ze snu

Zamek jak ze snu

Zamek Neuschwanstein jest uważany za najbardziej bajkowe miejsce na świecie. Położony wśród szczytów bawarskich Alp stał się symbolem całego kraju. Jego fotografie można zobaczyć w folderach podróżniczych, katalogach biur podróży i albumach krajoznawczych. Czytaj dalej

  Bajkowy zamek Neuschwanstein wznosi się na szczycie stromego, skalistego wzgórza, porośniętego ciemnym lasem nad rzeką Pollak. Białą kamienną bryłę, ozdobioną girlandami balkonów i mnóstwem wieżyczek zaprojektował Christian Jank. 

 

 Monachijski scenograf i malarz teatralny zrobił to na życzenie króla Bawarii Ludwika II z dynastii Wittelsbachów. Zamek budowany był od 1869 roku. Miał stać idealnym zamkiem średniowiecznego rycerza, a za takiego uważał się król Ludwik. W gruncie rzeczy był on tak naprawdę wrażliwym, nieszczęśliwym człowiekiem, utożsamiającym się z legendarnym rycerzem Lohengrinem, zwanym też Rycerzem  Łabędzia. Popadał przez to stopniowo w obłęd, nie mówiąc już o jego obsesji na punkcie mitologii germańskiej. 

 

 

Czytaj również: Bezkresna cisza, góry i nowoczesne budownictwo

 

 Budowany przez kilkanaście lat zamek był i jest jednak mało funkcjonalny. Wnętrza są mieszaniną kilku styli architektonicznych: romańskiego, gotyckiego, mauretańskiego i barokowego. Ludwik kazał swoim malarzom ozdabiać ściany komnat scenami z legend o bohaterach wagnerowskich oper, a jedwabne obicia na fotele i krzesła dwieście mniszek haftowało przez siedem lat. 

 

 Największe wrażenie robi Sala Tronowa, choć według pierwotnych planów miała nigdy nie powstawać, urządzona z bizantyjskim przepychem i prawie w całości pokryta złotem. Królewską sypialnię, zaprojektowaną w stylu neogotyckim, zdobią malowidła przedstawiające życie Tristana i Izoldy, zaś największa w całym zamku Sala Śpiewaków, ozdobiona freskami przedstawiającymi życie Lohengrina i Parsifala, zaplanowana była do odgrywania przedstawień wagnerowskich. 

 

 

 Wiek XIX  jest zwany epoką romantycznych zamków. Nie bez przesady jak się okazuje. W historyzującym i romantycznym stylu zrealizowano w państwach niemieckich sąsiedni zamek Hohenschwangau, zamki Lichteinstein i Hohenzollern w Wirtembergii, oraz liczne zamki nadreńskie. Planowana przez Ludwika II odbudowa zamku Falkenstein nie wyszła poza sferę jego marzeń ze względu na brak funduszy. 

 

Czytaj również: World Trade Center 2014

 

Neuschwanstein, jeden z ostatnich wielkich zamków XIX wieku, był wyśmiewany przez współczesnych mu krytyków architektury i sztuki jako kiczowaty, by z czasem zyskać miano czołowego dzieła europejskiego historyzmu.

 

Zamek Neuschwanstein należy do największych atrakcji turystycznych Niemiec. Ze względów bezpieczeństwa dozwolone jest tylko zwiedzanie w grupach z przewodnikiem, trwające nie więcej niż 35 minut. Oferowane jest także zwiedzanie tematyczne poświęcone historiom przedstawionym na obrazach, znajdujących się we wnętrzu. Obiekt zwiedza rocznie ponad milion turystów, a w sezonie letnim do 10 000 osób dziennie. 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 159

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >