Zamieńmy się domami...

Zamieńmy się domami...

Masz własne mieszkanie albo dom. Teoretycznie jesteś szczęściarzem. Ale ta nieruchomość jest w innej miejscowości niż twoja praca, jej wielkość nie jest dopasowana do twoich aktualnych potrzeb, bądź też kredyt we frankach skutecznie uniemożliwia ci jej sprzedaż. Czytaj dalej

 

Niekoniecznie musisz ją od razu sprzedawać. Może warto rozważyć opcję zamiany? To rozwiązanie nie jest zbyt popularne w naszym kraju. Niektóre osoby wręcz nie słyszały o takiej możliwości. A tymczasem według analityków Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA w wielu przypadkach może to być jedna z najlepszych opcji.

 

Sposób na franka


Jednymi z największych beneficjentów zamiany mieszkań mają szanse okazać się właściciele, którzy kilka lat temu sfinansowali zakup swojej nieruchomości kredytem zaciągniętym w szwajcarskiej walucie. Wzrost jej kursu sprawił, iż sprzedaż mieszkania jest w chwili obecnej nieopłacalna, a przecież życie toczy się dalej i niektórym rodzinom przydałaby się już większa przestrzeń. W przypadku dokonania zamiany mieszkań można próbować przenieść hipotekę i kredyt na inną nieruchomość.

 

Czytaj również: Noc z Desingnem

 

 

Powierzchnia adekwatna do aktualnych potrzeb


Duże, trzypokojowe mieszkanie zajmuje samotna babcia, której większość skromnej emerytury pochłaniają koszty utrzymania nieruchomości. Tuż obok w kawalerce gnieździ się czteroosobowa rodzina. Zamiana mieszkań, oczywiście z odpowiednią dopłatą mogłaby rozwiązać finansowe problemy starszej osoby, a młodej rodzinie wyraźnie poprawić komfort życia. W wielu przypadkach takie rozwiązanie będzie nawet korzystniejsze dla starszej osoby od rodzącej się w bólach odwróconej hipoteki. Małżonkowie, którzy stracili wiarę w sens wspólnego związku także chętnie pozbędą się swojego dotychczasowego lokum w zamian za dwa mniejsze mieszkania.

 

Niższe koszty


W przypadku zamiany mieszkania poniesiemy mniejsze koszty związane z formalną stroną przeprowadzenia całej transakcji w porównaniu do typowej transakcji kupna-sprzedaży. Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) będzie zdecydowanie niższy, gdyż nie będzie, jak miałoby to miejsce podczas standardowej sprzedaży, płacony od wartości nabywanej nieruchomości. Zostanie on zapłacony jedynie od różnicy wartości zamienianych nieruchomości. Przy zamianie nieruchomości formalności sprowadzą się dodatkowo do jednej umowy między stronami, a taksa notarialna podzielona zostanie na pół.

 

 

Czytaj również: Jeden z najbardziej cenionych polskich biznesmenów finalistą konkursu EY World Entrepreneur of the Year 2014

 

 

 

Na przeszkodzie bank i niewielka świadomość właścicieli nieruchomości


Przemysław Kotwicki z serwisu otoDom.pl nie negując sensowności dokonywania zamian nieruchomości zwraca jednak uwagę na liczne ograniczenia. Na przeszkodzie osobom zainteresowanym dokonaniem zamiany może stanąć bank. Jeśli jedna z nieruchomości obciążona jest kredytem hipotecznym, to jej właściciel musi uzyskać pozytywną decyzję banku dotyczącą tego rodzaju działania. Banki dobrze dbają o swoje interesy i jeśli „nowa” nieruchomość nie zostanie uznana za odpowiednio dobre zabezpieczenie udzielonego kredytu, spotkamy się z odmową. Dużym problem jest także niewielka świadomość właścicieli nieruchomości o możliwości ich zamiany jako alternatywy do transakcji kupna-sprzedaży. To w bezpośredni sposób przekłada się na relatywnie niewielki wybór tego rodzaju ofert, a to sprawia, iż koło się zamyka. Kolejną przeszkodą do pokonania będą zbyt rozbieżne oczekiwania. Przykładowo, o ile na terenie Krakowa mamy szansę na zamianę mniejszego mieszkania na większe z dopłatą, tak osoba pragnąca zamienić mieszkanie w Białymstoku na lokum w Szczecinie zdecydowanie sprawniej przeprowadzi całą operacją sprzedając swoje dotychczasowe mieszkanie i kupując za te pieniądze nowe. Zamiany dużego mieszkania na dwa małe także nie należą do zbyt częstych.

 

 

Przykładowe oferty z rynku wtórnego, w których właściciele wskazują na możliwość zamiany, zamieszczone w serwisie otoDom.pl

Miasto

Dzielnica

Powierzchnia (mkw.)

Liczba pokoi

Cena (zł)

Możliwość zamiany na

Łódź

Bałuty

50

2

155 000

mniejsze mieszkanie dwupokojowe na Bałutach lub Dąbrowie

Toruń

Rubinkowo

48

2

169 000

większe, powyżej 60 mkw.

Gdynia

Wzgórze Św. Maksymiliana

75

2

580 000

większe

Piaseczno

 

43

3

225 000

większe z dopłatą

Gdynia

Chylonia

105

4

484 000

dwa mniejsze mieszkania

Koszalin

Na Skarpie

38

2

118 000

mieszkanie 1-pokojowe na osiedlu Wspólny Dom (wysoki parter, I piętro lub wyższe piętra wieżowca)

Źródło: serwis otoDom.pl



 

2014-06-10
Źródło: emmerson / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19437 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 465

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >