Zanim położysz podłogę sprawdź, jaki podkład będzie dla niej najlepszy
Podkład podłogowy to warstwa, od której jakości w dużym stopniu zależy trwałość i funkcjonalność podłogi. Rynek oferuje w tym zakresie różne możliwości. Do wyboru mamy tradycyjne jastrychy cementowe (potocznie nazywane też wylewkami) lub podkłady samopoziomujące – cementowe, anhydrytowe oraz alfa. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony. Warto je poznać, zanim podejmiemy tę jakże ważną decyzję.
Czytaj dalej
Podłoga jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku, stanowiąc istotny składnik wykończenia stropu lub płyty podłogowej. Dlatego tak istotne jest, aby była równa oraz wytrzymała, charakteryzowała się parametrami technicznymi, które zapewnią jej bezproblemowe użytkowanie w przyszłości, gwarantując mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo (jeden z trzech filarów, na którym opiera się filozofia zdrowego mieszkania opracowana przez Baumit, o której więcej informacji znajdziecie na stronie: www.viva.baumit.com). Dla zapewnienia właściwej trwałości i użyteczności podłogi decydujące znaczenie ma prawidłowo wykonany, równy i posiadający odpowiednią wytrzymałość mechaniczną podkład podłogowy (zwany również jastrychem). Jego zadaniem jest przeniesienie obciążeń oraz zapewnienie równej powierzchni przed położeniem posadzki, np. parkietu, płytek podłogowych, wykładziny. Odpowiednio wytrzymałe cementowe podkłady podłogowe mogą pełnić też funkcję posadzki (po zabezpieczeniu powierzchni odpowiednimi impregnatami). Zależnie od przeznaczenia i funkcji, jaką ma spełniać, podkład podłogowy musi charakteryzować się właściwymi parametrami technicznymi. Koronnym argumentem potwierdzającym wagę tego elementu niech będzie fakt, że źle zaprojektowania lub nieprawidłowo wykonana podłoga najczęściej oznacza kosztowny remont w przyszłości. A przecież nie o to nam chodzi.
Podkłady Alfa (półwodny gips) / CA
Takie mieszanki wykorzystują nowoczesny materiał wiążący na bazie specjalnego gipsu odmiany alfa (półhydrat siarczanu(VI) wapnia), zwanego również CaSuBi. Podkłady Baumit Alpha oparte na tym spoiwie charakteryzują się bardzo dobrym rozpływem, a uzyskanie gładkiej i równej powierzchni nie wymaga dodatkowego ręcznego czy maszynowego wygładzania. Są bezskurczowe, co eliminuje konieczność zastosowania dylatacji na powierzchni do 800 m² (z ogrzewaniem podłogowym do 300 m2), poza wykonaniem dylatacji obwodowych – te są konieczne zawsze, bez względu na rodzaj podkładu, który wybierzemy. Ich atutem jest także odporność na wodę – wyższa niż w przypadku wylewek anhydrytowych. Ważną zaletą wylewek samopoziomujących Baumit Alpha jest również perspektywa szybkiego użytkowania powierzchni – produkty te umożliwiają chodzenie po wylewce już na drugi dzień po aplikacji (w przypadku podkładów zespolonych z podłożem już nawet po 6 godzinach). Dzięki swoim właściwościom (m.in. wysokiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła λ ≥ 1,6 W/mK), doskonale współpracują z systemem ogrzewania, zapewniając optymalne przekazywanie ciepła z rur grzewczych za pośrednictwem podkładu podłogowego.
Przekrój tradycyjnego jastrychu z przewodem grzewczym
Jastrychy cementowe / CT
Jastrychy (wylewki) cementowe m.in. charakteryzują się półsuchą konsystencją. Układa się je ręcznie lub maszynowo, a następnie wyrównuje łatą. Podkłady fabryczne są dodatkowo wodo- oraz mrozoodporne. Właściwościami roboczymi, wytrzymałością, a często też szybkością wysychania znacznie przewyższają zaprawy wykonywane na budowie. Dzięki temu sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, w pomieszczeniach suchych, mokrych, a także miejscach narażonych na duże obciążenia. Mogą być stosowane w zakresie grubości od 10 do 100 mm, a dzięki gęstoplastycznej konsystencji idealnie nadają się do formowania spadków, tak pożądanych na balkonach, tarasach czy schodach, by swobodnie mogła spływać z nich woda. Spoiwo tych jastrychów stanowi cement, a podkłady te są podatne na skurcz, dlatego ważnym elementem ich wykonania na większych powierzchniach są właściwie zaprojektowane i zrealizowane dylatacje. Ułożona powierzchnia wymaga zazwyczaj zatarcia. Wadą tego rodzaju jastrychów jest długi czas wysychania. Na wykonaną powierzchnię można wchodzić zazwyczaj dopiero po 1-2 dniach od ułożenia, natomiast z jej pełnym obciążaniem i układaniem płytek należy poczekać zwykle 21 dni, a w przypadku wykładzin czy parkietów minimum 28 dni. Chyba, że sięgniemy po rozwiązanie takie jak posadzka cementowa Baumit Rapido 1 Speed – o błyskawicznym czasie wiązania i wysychania – wówczas ten czas skraca się odpowiednio do 3 godzin (ruch pieszy), a dowolne posadzki możemy układać już po 24 godzinach! (wilgotność ≤ 2% CM).
Czytaj również: Jak kłaść panele? Krok po kroku!
Przekrój Jastrychu Alpha z przewodem grzewczym
Podkłady anhydrytowe (bezwodny siarczan wapnia) / CA
Wytwarzane są na bazie anhydrytu – bezwodnej odmiany siarczanu wapnia (CaSO4). Mają płynną konsystencję i właściwości samopoziomujące. Pozwalają uzyskać równy i mocny podkład pod wszelkie okładziny podłogowe, ale tylko w pomieszczeniach suchych, bo nie są odporne na wilgoć. Mają nieco wyższy współczynnik przewodzenia ciepła (λ ok. 1,4-1,6 W/mK) niż wylewki cementowe, więc lepiej od nich sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym. Wylewki anhydrytowe są praktycznie bezskurczowe, dlatego takie podkłady mogą być układane na dużych powierzchniach bez konieczności wykonania dodatkowych dylatacji (poza obwodowymi). Z reguły wymagają jednak użycia aktywatora wiązania, który może doprowadzić do wytworzenia się na powierzchni jastrychu tzw. „mleczka” – należy je zeszlifować przed położeniem okładziny. Wchodzenie na podkład możliwe jest następnego dnia po wylaniu, a jego obciążanie zazwyczaj po 3 dniach.
Źródło: Baumit
Rodzaj podkładu a ogrzewanie podłogowe
Aby ogrzewanie podłogowe dobrze spełniało swoją rolę, do wykonania podkładu należy użyć materiału o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych i wysokiej przewodności cieplnej – im będzie wyższa, tym efektywniej zadziała nasza instalacja. Pod tym względem lepiej sprawdzają się podkłady samopoziomujące, których płynna konsystencja gwarantuje dokładne otoczenie rurek grzewczych zaprawą, a tym samym mających znacznie lepszą przewodność cieplną niż jastrychy cementowe (dla których λ to ok. 1,0-1,4 W/mK). Podkłady cementowe mają konsystencję półsuchą, dlatego trudniej je zagęścić wokół przewodów, co może powodować powstanie pustek powietrznych obniżających wydajność całego systemu.
Reasumując, podkład samopoziomujący można wykonać łatwiej i dużo szybciej, a dodatkowo taki podkład nagrzewa się znacznie szybciej w porównaniu do wykonanego z tradycyjnej zaprawy cementowej, przynosząc wymierne oszczędności energii. Na korzyść podkładów samopoziomujących (CA) przemawia także wysoka wytrzymałość oraz parametry techniczne, co pozwala zapomnieć o konieczności zbrojenia wylewki, a dodatkowo umożliwia zmniejszenie jej grubości z 45-50 mm do 35 mm nad przewodami grzewczymi.
Samopoziomujące podkłady Baumit Alpha charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ ≥ 1,6 W/mK oraz wysoce homogeniczną strukturą, dzięki czemu nagrzewają się nawet ponad dwukrotnie szybciej od swojego cementowego odpowiednika i efektywniej oddają ciepło do pomieszczenia. Jeśli zatem zależy nam na najwyższej wydajności instalacji ogrzewania podłogowego – wylewka na bazie spoiwa alfa to zdecydowanie najlepsza opcja. Także wówczas, jeśli chcemy szybko uruchomić instalację. Przy zastosowaniu tej technologii jest to możliwe już po 3 dniach. W przypadku jastrychów anhydrytowych trzeba z tym poczekać 7 dni, a przy cementowych ten czas wydłuża się do 21 dni.
Czytaj również: Izolacja akustyczna podłogi za pomocą pasków z wełny mineralnej szklanej
Nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie, który rodzaj podkładu podłogowego – jastrychu najlepiej sprawdzi się w każdej sytuacji. Jeśli chcemy formować spadki, bezkonkurencyjne będą podkłady cementowe. Jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe, zdecydowanie lepiej sprawdzą się wylewki samopoziomujące. Podobnie, gdy zależy nam na szybkiej i łatwej realizacji prac. Jednak niezależnie od tego, jakiego dokonamy wyboru, zawsze przestrzegajmy zaleceń producenta. Wybierajmy rozwiązania sprawdzone, niekoniecznie najtańsze. Szukanie oszczędności na warstwach podkładu podłogowego może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, dlatego zanim uprzykrzymy sobie życie, narażając się na konieczność skuwania podłogi, lepiej od razu zadbajmy o odpowiednią jakość materiałów oraz wykonawstwa. Sukces gwarantowany!
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jaki dobry materac wybrać? Liczba postów: 79 Grupa: Porady i op... A czy zapoznałeś się już może z ofertą New Hever? Jeśli jeszcze nie, to polecam zajrzeć tutaj https://new-hever.pl/ w poszukiwaniu interesujących opcji, poniewa...
- Firanki, czy rolety? Liczba postów: 489 Grupa: Najnowsze t... Czy firanki z gipiurą tego typu wymagają prasowania ?[url]
- Meble metalowe do domu Liczba postów: 47 Grupa: Ciekawe pom... Baluss https://www.baluss.pl to firma oferująca szeroki wybór elementów do balustrad i uchwytów do szkła, doskonałych dla nowoczesnych i eleganckich konstrukcji...
- Jakie zasłony i firany? Liczba postów: 94 Grupa: Najnowsze t... Najmodniejsze są zdecydowanie zasłony welurowe - dodają klasycznej elegancji zarówno w nowoczesnych jak i klasycznych wnętrzach : zasłony z weluru . Jeżeli do z...
- Pomysł na wakacje Liczba postów: 623 Grupa: Ciekawe pom... Krościenko nad Dunajcem to urokliwa miejscowość, która zachwyca swoją lokalizacją i bogatą ofertą turystyczną. Szczegóły dotyczące atrakcji turystycznych w tej....
Ostatnio na forum
- Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 378 Grupa: Robimy stro... Osobiście uważam, że drewno naturalne na podłodze to najlepsza rzecz! To rozwiązanie zdrowe, bezpieczne i generalnie rekomendowane rodzinom z małymi dziećmi ;)....
- Pokój dla dziecka Liczba postów: 201 Grupa: Nowości ara... według mnie pokój dla dziecka powinien być przytulny z miejscem do zabawy oraz nauki :) _____________________________________ _______ sztuczne kwiaty hiacynty
- Rozbiórki Liczba postów: 109 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
- Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności No skoro osiedle już stoi, to trzeba pomyśleć o przeprowadzce - niestety to ta nieprzyjemna powinność, którą każdy z nas musi wykonać, jak decyduje się na przen...
- Samemu czy z firmą Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
- Podłogi Liczba postów: 236 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...
Nie zawracam sobie głowy podkładami bo zamówiłem do ułożenia podłogi fachowca z parkietlux który robi w branży od lat więc zna się na rzeczy i nie trzeba go pilnować. Płacę i odbieram gotowy parkiet, więcej nic mnie nie obchodzi.