Zapytalismy eksperta po czym się poznaje dobrą pompę ciepła
21 października w Europie obchodzony jest Dzień Pomp Ciepła. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń, które wyglądają podobnie, a fakt ten, szczególnie osobom nie będącym specjalistami, może utrudniać wybór najkorzystniejszej opcji. „Sposobem pozwalającym łatwo wybrać dobrą pompę ciepłą jest porównanie sprawności urządzeń w niskich temperaturach” wskazuje ekspertka Stiebel Eltron. Urządzenia, które nawet w takich warunkach potrafią dostarczyć dużą ilość ciepła, wytworzoną z naturalnej energii gruntu, powietrza czy wody są gwarancją niskich rachunków za ogrzewanie.
Czytaj dalej
Wybór źródła ogrzewania to wyzwanie wobec którego stanie większość z nas, dlatego warto rozsądnie planować inwestycję. Technologia pomp ciepła jest rozwiązaniem efektywnym w wymiarze ekonomicznym i praktycznie bezemisyjnym.
STE_kaskadowe pompy ciepła
Wyglądają podobnie? Zwróć uwagę przy jakiej temperaturze zewnętrznej podano COP
Jak wynika z badań* przeprowadzonych w ubiegłym roku dla Polaków kluczowymi aspektami przy wyborze pompy ciepła pozostają niezawodność, moc grzewcza i efektywność energetyczna.
– Kierowanie się tymi cechami ma sens, trzeba jednak zaznaczyć, że najlepiej pod względem efektywności i niezawodności wypadają renomowani producenci. Pompy ciepła to zaawansowane technologicznie urządzenia i to, kto jest ich wytwórcą po prostu ma znaczenie. Marki obecne od lat na rynku mogą oferować najlepsze rozwiązania, bo mają potencjał, aby udoskonalać technologie. Dzięki temu oferują to czego oczekują kupujący, czyli efektywne ogrzewanie i kompleksową obsługę inwestorów. Co ważne, urządzenie wyglądające niemal identycznie może oferować diametralnie niższą sprawność, dlatego tak istotne jest sprawdzanie jej dla ujemnych temperatur. To sprawność pompy w takich warunkach ma zasadnicze znaczenie, a osiągana przy nich wysoka wydajność równa się niskim kosztom – wyjaśnia Wioletta Walczak, inżynier wsparcia projektowego w Stiebel Eltron.
STE_centrum szkoleniowe we Wrocławiu
Czytaj również: Czy zalana podczas powodzi pompa ciepła będzie nadawała się do użytku?
Producenci pomp ciepła podają informacje o sprawności oferowanych przez siebie urządzeń. Wyraża ją parametr COP, określający stosunek ilości dostarczonej przez pompę energii cieplnej w odniesieniu do pobranej energii elektrycznej, zużywanej do jej działania. Dla przykładu COP na poziomie 4 oznacza, że z każdego 1 kWh energii elektrycznej pompa wytworzyła 4 kWh energii cieplnej. Tak wysoka sprawność wynika z faktu, że pompy ciepła pozyskują ze źródeł odnawialnych do 85 proc. energii niezbędnej do ogrzania naszego domu czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pozostałe 15 proc. energii wymaga napęd sprężarki pompy, której praca związana jest z poborem prądu.
Jednak nie każdy wie, że prawidłowa ocena parametru COP powinna odnosić się do pracy urządzenia w ujemnych temperaturach.
– Jeśli pompa przy -20’C czy -10’C zapewni ilość energii cieplnej, która będzie bliska potrzebom energetycznym budynku obliczonym dla tej temperatury, to możemy mieć pewność że jej praca w niewielkim stopniu będzie wymagać dodatkowej energii elektrycznej. Innymi słowy wysoki COP przy niskich temperaturach zapewni komfort cieplny i niskie koszty użytkowania – mówi ekspertka Stiebel Eltron.
Wybór źródła ogrzewania - wyzwanie wobec którego stanie większość z nas
Praktycznie każdy z nas stanie przed wyborem źródła ogrzewania. Nawet jeśli dzisiaj korzystamy z gazu czy węgla, to w przyszłości pojawi się taka konieczność, wynikająca na przykład z wymiany urządzenia, które odmówi dalszej pracy. Dylemat wyboru źródła ogrzewania i ciepłej wody dotyczy również mieszkańców budynków wielorodzinnych.
Opcją, którą warto rozważyć są pompy ciepła. Opracowania na temat zmian cen paliw i energii elektrycznej w perspektywie lat pokazują, że ta ostatnia za sprawą upowszechniania OZE czy budowy elektrowni atomowych będzie spadać. A ceny paliw kopalnych będą rosły. Jednocześnie działania ograniczające możliwość uzyskania dofinansowania do kotłów na paliwa stałe wpłyną na koszty inwestycji w tego rodzaju źródła ciepła.
Z drugiej strony wraz z rozwojem technologii budowlanych zmniejszają się potrzeby energetyczne budynków, a w ślad za tym mogą być montowane pompy ciepła o mniejszej mocy. Tańsze w zakupie i o niskich kosztach utrzymania. Wedle wyliczeń POBE* roczny koszt ogrzewania budynku w standardzie EU40 (tj. którego potrzeby energetyczne to 40 kWh/rok) przy użyciu pomp ciepła to około 1500 złotych. Pompy ciepła przewodzą w zestawieniach najbardziej ekonomicznych źródeł ogrzewania.
Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest bezobsługowość. W porównaniu np. do kotłów pelletowych obsługa pompy ciepła nie wymaga uzupełniania opału i jego składowania. Urządzania Stiebel Eltron są wyposażone w moduł ISG, który umożliwia zdalną diagnostykę i serwis przez Internet. Dzięki temu można szybko reagować na problemy bez potrzeby wizyty serwisanta, o ile nie jest to usterka mechaniczna.
Rozsądnie planuj inwestycję
Stawiając na pompy ciepła warto pamiętać o rozsądnym podejściu do inwestycji. Znaczenie ma wsparcie na etapie doboru urządzenia - odpowiednio dopasowanego do potrzeb obiektu i projektu instalacji, czy dostępność serwisu i części. Ten ostatni aspekt obejmuje zasadę dwóch par oczu, co oznacza że za montaż urządzenia odpowiada instalator, a montuje i uruchamia je autoryzowany serwis. To podejście minimalizuje możliwość wystąpienia błędów na tym etapie inwestycji.
– Dobór właściwego urządzenia, którego moc dopasowana będzie do potrzeb cieplnych budynku z uwzględnieniem rodzaju instalacji warto zlecić fachowcom. Odpowiedzialni producenci zapewniają wsparcie na każdym etapie inwestycji, od projektu przez montaż, aż po dostępność serwisu. Działają w ten sposób, gdyż mają świadomość, że satysfakcja klienta oznacza dla nich pozytywne rekomendacje – dopowiada Wioletta Walczak, ze Stiebel Eltron, producenta technologii grzewczych i wentylacyjnych.
Ta technologia dobrze sprawdzi się w budynkach jedno- i wielorodzinnych. Inwestycja w nią, jak pokazuje przykład z Urszulina**, może się zwrócić w zaledwie kilkanaście miesięcy. W zlokalizowanym tam 32. lokalowym budynku, po zamontowaniu kaskad powietrznych pomp ciepła koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej obniżono nawet o 68 proc.
Czytaj również: Czy pompy ciepła z certyfikatem pozostaną w „Czystym Powietrzu”?
„Raport badawczy na temat pomp ciepła”. Badanie zostało zrealizowane w dniach 26.06-03.07.2023r. przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel.
Źródła:
* Kalkulator POBE – koszty ogrzewania w typowych budynkach w III kw. 2024 r. – Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE
** (2) Czy pompy ciepła dadzą sobie radę w bloku? Relacja po 4 miesiącach użytkowania - Kaskada pomp ciepła - YouTube
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- szambo z szambem Liczba postów: 32 Grupa: Firmy budow... Pompy jednostopniowe znajdują zastosowanie w prostych układach cyrkulacji wody, takich jak baseny, fontanny czy systemy nawadniające. Dzięki swojej konstrukcji....
- usługi i produkcja CNC Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jestem pewny, że dużo osób skorzysta z gubad . To jest naprawdę bardzo dobra oferta.
- Jak wykończyć narożniki w suchej zabudowie, aby by... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...
- Gdzie reklamować firmę wnętrzarską? Liczba postów: 109 Grupa: Firmy budow... Jestem absolutnie pewien, że każdą nową firmę można wypromować, jeśli nakręcić film z drona. W naszej produkcji filmowej YOPRST możesz zamówić dowolny film z dr...
- Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 149 Grupa: Budowa i re... Użytkownik Dawidek1 napisał: Co sądzicie o zakupach w sklepach internetowych i jak często korzystacie z tej opcji? W sklepach internetowych lubię kupować, acz...