Żarówki dostępne na rynku. Jakie wybierać?

Żarówki dostępne na rynku. Jakie wybierać?

Zdarza nam się stanąć przed dylematem, na jakie oświetlenie się zdecydować? Jakie żarówki zastosować w przedpokoju, łazience, a jakie na suficie w salonie? Czytaj dalej

 Kochamy oszczędzać, dlatego wydajemy coraz więcej pieniędzy. To taki paradoks dzisiejszych czasów. Wolimy zapłacić więcej za coś, co może pochodzić dłużej, i uchroni nas w najbliższym czasie przed kolejnymi wydatkami.

 

Żarówki tradycyjne


 Unia Europejska wojnę z tradycyjnymi, energochłonnymi żarówkami z włóknem wolframowym w środku, rozpoczęła lata temu, wprowadzając stopniowe ograniczenia w ich obrocie. Unia oceniła, że zakaz spowoduje zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i wpłynie na ograniczeni emisji CO2.

 Zaletą światła żarowego jest dość wierne oddawanie kolorów oświetlanych przedmiotów i brak szkodliwych substancji wewnątrz samej żarówki. Natomiast dokuczliwą wadą jest wyjątkowo niska sprawność. W światło zmienia się w dzisiejszych żarówkach maksymalnie 5% energii elektrycznej. Reszta zużyta zostaje na ciepło ''rujnujące" oprawki oświetleniowe wykonywane przeważnie z plastiku. Kolejnym minusem żarówki tradycyjnej jest również jej niska żywotność, która w największym stopniu zależy od częstotliwości włączeń.

 

Czytaj również: Oświetlenie tradycyjne czy ledowe?

 

 

Oświetlenie LED


 Diody LED pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno i szturmem zdobywają popularność ze względu na największe zalety. Są bardzo trwałe i charakteryzują się wysoką efektywnością pracy. Potwierdzono, że mają 25-krotnie dłuższy czas eksploatacji niż tradycyjne żarówki. 

 Obecnie produkowane są moduły świecące na tyle silnie, że znajdują zastosowanie w podświetlaniu billboardów, czy systemach iluminacji obiektów architektonicznych, a nawet oświetleniu ulicznym. W oferowanych na rynku oprawach LED najczęściej stosowane są diody o mocy od 1 do 5W. W zależności od rodzaju użytej soczewki mogą mieć kąty świecenia od 10 do 160 stopni, co umożliwia praktycznie dowolną aranżację świetlną wnętrz. 

 

Czytaj również: Czym się kierować przy zakupie żarówek do domu i biura?

 

 Diody LED są najbardziej energooszczędnym źródłem oświetlenia oferowanym na rynku. Charakteryzują się przeciętnym czasem pracy wynoszącym około 50000 godzin. To 25 razy więcej od zwyczajnej żarówki. 

 Dodatkowo w technologii LED jest możliwe osiągnięcie każdego koloru światła. Podstawowe diody świecą wprawdzie jedynie na biało, zielono, niebiesko, czerwono lub żółto, ale moduły dostępne na rynku dają niemal nieograniczoną paletę barw światła.

 Wszystko jednak ma swoje wady. Oświetlenie LED jest dużo droższe od innych źródeł światła. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że zanim przyjdzie nam wymienić 1 diodę LED, a używając tradycyjnych żarówek musielibyśmy kupić ich koło 10, wyjdziemy na plus. 

 

 

Oświetlenie halogenowe 


 Jest to bodajże najbardziej popularne oświetlenie jeśli chodzi o zastosowania dekoracyjne. Lampy halogenowe to nowoczesne źródła światła, należące do tej samej grupy, co tradycyjne żarówki. Tak jak one mają żarnik wolframowy, ale w odróżnieniu do nich wypełnione są gazami szlachetnymi z domieszką halogenu, który zapobiega zaczernianiu się bańki od strony wewnętrznej. 

 Zasada działa lampy halogenowej opiera się na cyklu regeneracyjnym. Po nagrzaniu żarnika, wolfram odparowuje z jego powierzchni. Lampy halogenowe wypełnia się gazem szlachetnym z domieszką halogenu, który łączy się z odparowanym wolframem i nie dopuszcza do jego kondensacji na rozgrzanym szkle. Związek rozpada się, a wolfram ponownie osadza się na żarniku. Ponieważ bańka lampy nie jest zaczerniania, przyczynia się to do jej wyższej skuteczności świetlnej.

 Oświetlenie halogenowe emituje przyjemne, białe światło, doskonale oddające barwy. Jego niewątpliwą zaletą jest stała barwa światła przez cały okres pracy. Poza tym lampy halogenowe mają mniejsze rozmiary, dzięki czemu mogą być stosowane w małych oprawach. 

 

 

Czytaj również: Przełącz biuro na technologię LED


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19405 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 321

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >