Zasady nawożenia roślin w ogrodzie

Zasady nawożenia roślin w ogrodzie

To właśnie dzięki przestrzeganiu zasad prawidłowego nawożenia rośliny obficie kwitną, są bujne, są rzadziej zasiedlane przez szkodniki i mniej chorują. Wśród roślin ozdobnych niewiele jest tych, którym wystarczyłoby nawożenie zastosowane tylko przed siewem czy sadzeniem. Nawożenie roślin polega na wnoszeniu substancji pokarmowych do gleby w postaci nawozów. Jest ono konieczne, gdyż szybko rosnące rośliny potrzebują wielu składników pokarmowych, których w glebie jest niewystarczająco. Czytaj dalej

Rośliny pobierają z gleby składniki pokarmowe konieczne do ich wzrostu, kwitnienia i owocowania. Do niezbędnych dla roślin grup pierwiastków należą makro i mikroelementy takie jak:

- azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarka (makroelementy)

- żelazo, cynk, miedź, bor, molibden i chlor (mikroelementy)

 

Nawozy ogrodnicze

  To środki pochodzenia organicznego lub mineralnego, używane przy uprawie roślin, w celu zwiększenia wysokości i jakości plonowania. Polepszają właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby.

 Nawozy ogrodnicze możemy podzielić na:

-nawozy zielone

-nawozy organiczne

-nawozy mineralne

 

 

Jak i kiedy nawozić roślinę

 Rozłożenie nawozu przed rozpoczęciem uprawy zwane jest nawożeniem podstawowym. Warto wykorzystać do tego nawozy zielone. Substancje w nich zawarte będą uwalniać się stopniowo przez kilka miesięcy. Na pustej rabacie wysiewamy na przykład facelię, seradelę czy łubin. Gdy podrosną, przekopujemy je z ziemią. Dostarczą  w zamian składników odżywczych i próchnicy.

  Nieco innym rodzajem nawożenia jest wapnowanie. Oprócz wzbogacenia gleby w wapń, dodatkowo ją odkwasi. Przeprowadza się je co kilka lat, jesienią lub zimą. Wczesną wiosną za to, przed rozpoczęciem wegetacji, zasilamy w ten sposób rośliny wieloletnie. Rozsypujemy wokół nich nawóz i podlewamy podłoże. Nawożenie roślin, już w okresie wegetacji, określamy jako pogłówne. Uzupełniamy w ten sposób na bieżąco brak składników w glebie. Możemy używać odżywek w postaci sypkiej i granulowanej, jak i również tych w postaci płynnej. Podsypujemy lub podlewamy nimi daną roślinę. 

 

Czytaj również: Przygotowanie ziemi do uprawy roślin

 

Kompost, czyli nawóz który możemy przygotować sami

 To najbardziej popularny i ekologiczny sposób na dostarczenie roślinom w ogrodzie substancji odżywczych. Jego zaletą jest fakt, że wszystkie rośliny bez wyjątku przyswoją go lepiej i szybciej niż nawóz sztuczny. Kompost dostarczy glebie próchnicy, a także sprawi, że ta będzie dłużej przechowywać substancje odżywcze i stopniowouwalniać je dla naszych roślin. Poza tym gleba nawieziona kompostem zatrzyma więcej wody niż gleba bez próchnicy.

  Do stworzenia takiego kompostu mogą być użyte zarówno resztki naszych posiłków, prócz kości i wszelkich chrząstek, jak i resztki warzyw i owoców. Należy jedynie uważać, by nie dodawać resztek z owoców cytrusowych. 

 

Uwaga, żeby nie przedobrzyć 
 Chociaż wybór nawozu może być sprawą stosunkowa prostą, należy pamiętać o kilku zasadach, których powinniśmy przestrzegać, by nie zaszkodzić naszym roślinom. Należydokładnie zapoznać się ze sposobem dawkowania nawozu, opisanym na każdym opakowaniu. Przedawkowanie nawozu może się bowiem skończyć dla rośliny nie zbyt dla niej korzystnie. Należy dostarczać roślinie tyle substancji odżywczych, ile może i jest w stanie przyjąć. Trzeba pamiętać, że poszczególne rośliny wymagają indywidualnego traktowania, także jeżeli chodzi o nawożenie. 

 

 

Czytaj również: Przygotowanie ziemi pod trawnik


Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 274

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >