Zastosowanie dronów w rolnictwie

Zastosowanie dronów w rolnictwie

Można zaobserwować, że obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo rozwiązań, dzięki którym możliwe jest usprawnienie różnych procesów związanych z produkcją rolną. Doskonałym przykładem mogą być precyzyjne, profesjonalne drony. Nie wszyscy wiedzą, że są one w stanie bez większego problemu ocenić zasobność gleby. Czytaj dalej

 

Monitoring upraw przy wykorzystaniu dronów

Warto wiedzieć, że z roku na rok można zaobserwować coraz większe zapotrzebowanie na monitorowanie upraw przy użyciu dronów. Nikogo nie powinien dziwić wspomniany fakt, ponieważ omawiane urządzenie mogą bez większego problemu pozyskiwać bardzo istotne dane w precyzyjny sposób.

 

Koniecznie trzeba również zaznaczyć, że drony są stosunkowo proste, jeżeli chodzi o obsługę. Produkty znajdujące się w ofercie asortymentowej renomowanych producentów są wyposażone w specjalne funkcje bezpieczeństwa. Należy mieć świadomość, że doskonale sprawdzają się one praktycznie w każdych warunkach pogodowych.

 

Zastosowanie dronów w rolnictwie

 

Czytaj również: Narzędzia, które usprawnią przygotowanie gleby pod wysiew trawy

 

Drony są nie tylko lekkie, ale również koszt związany z ich przelotem jest niski. Rolnicy za pomocą kamer i aparatów fotograficznych zamontowanych na omawianych urządzeniach mogą zdalnie monitorować stan upraw, a także reagować na różne zjawiska, do których należy zaliczyć pożar. Godny uwagi jest fakt, że w rolnictwie przeważnie loty dronów odbywają się na niskim pułapie.

 

Kamery multispektralne w służbie rolnictwa

Należy mieć świadomość, że zbieranie danych przez drony przeważnie bazuje na wykorzystaniu kamer multispektralnych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że już w najbliższej przyszłości do tego celu mają być stosowane lasery. Warto wiedzieć, że opracowywanie istotnych danych będzie odbywało się o analizę grup lub określonych fotografii.

 

Oczywiście mogą w tym pomóc dedykowane programy komputerowe. Nie wszyscy wiedza, że analiza multispektralna światła odbitego, które będzie pozyskane z obrazów, pozwala na wyodrębnienie ważnych cech roślin. Trzeba wśród nich wymienić masę liści, morfologię, wybarwienie czy deficyt składników pokarmowych.

 

Możliwe jest również zbadanie zawartości wody w glebie. Ponadto zdjęcia lasów, pól czy plantacji wykonanych przy wykorzystaniu odpowiednich kamer umożliwiają rolnikom wyznaczyć znormalizowany wskaźnik wegetacji NDVI. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniany wskaźnik będzie także prezentował obszary cechujące się intensywną, a także słabszą wegetacją.

 

Możliwość tworzenia trójwymiarowych map upraw

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że drony w rolnictwie można również wykorzystać do tworzenia profesjonalnych trójwymiarowych map upraw. Dzięki temu rolnicy będą mieli możliwość dokonania pomiarów powierzchni określonych zasiewów czy zdiagnozowania intensywności wzrostu poszczególnych roślin. Będzie to oczywiście możliwe przez pomiar ich wysokości.

 

Warto również zaznaczyć, że wszystkie dane, które będą zbierane przez omawiane urządzenia, ułatwiają użytkownikom przeprowadzanie różnych zabiegów polowych. Świetnym przykładem mogą być opryski. Ponadto drony można wykorzystywać również do odstraszania zwierząt.

 

Zastosowanie dronów w rolnictwie

 

Czytaj również: Opryskiwacz niezbędny w szklarni, ogrodzie i na budowie

 

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z ironsky.pl
Źródło: ironsky.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 536

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >